БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ПЕТЪК
Властта захароса имиджа си пред Брюксел с акция срещу Гриша Ганчев, посочва “Сега”. Данъчни, икономическа полиция и ГДБОП атакуваха вчера захарните фирми от империята на бизнесмена. В операцията, която е първата голяма за специализираната прокуратура, са участвали и маскирани спецчасти. Засега има задържани 6 души, сред които е и синът на шефа на "Литекс" - Данаил Ганчев, съобщиха от спецпрокуратурата. Младият Ганчев е един от тримата изпълнителни директори на "Литекс комерс". Задържани са и другите двама директори, добавиха от специализираното обвинение. Акцията става точно когато в България са експертите, които ще пишат юлския доклад на Еврокомисията. От него зависи дали ще продължи мониторингът над България в областта на правосъдието и вътрешните работи. Последната седмица правоохранителните органи се отчетоха с ареста на цяла митничарска смяна от 32-ма служители с подкупи и със залавянето на рекордно количество кокаин, припомня вестникът.
След като вече няколко дни държавата не може да открие осъдените дупнишки бизнесмени Ангел Христов и Пламен Галев, за да ги вкара в затвора, вчера изпълнителната и съдебната власт се оправдаха, че нямат вина за изчезването на т.нар. братя, четем още в “Сега”. От думите на главния прокурор Борис Велчев се разбра, че липсата им не бива да се драматизира. И припомни, че това не се случва за първи път, визирайки случая "Борилски". Осъдените по това дело също се колебаха известно време, преди да се предадат. Велчев обясни, че не е имало как Галеви да бъдат задържани преди произнасянето на присъдата. Решенията на Върховния касационен съд (ВКС) се обявяват поне месец след последното заседание, и то не в присъствието на обвиняемите. По съвсем друг начин видя случая премиерът Бойко Борисов. "Правителството няма абсолютно никаква вина в този процес - и съдиите са могли да ги задържат, и прокурорът е можел да поиска задържането им. Къде е ролята на правителството в независимата съдебна система", запита той. В същия дух се изказа и правосъдният министър Диана Ковачева. "Причината за изчезването на Галеви е в наложената им лека мярка "парична гаранция", каза тя и допълни, че съдът е можел да преразгледа мярката на двамата по собствена инициатива или по предложение на прокуратурата и да я промени.
Европейската комисия призова българските власти да направят всичко възможно, за да върнат на правосъдието Галеви и да ги накарат да изтърпят наказанието си от по 5 г. затвор за организиране на престъпна група за рекет и заплахи, съобщава “Труд”. “Напълно сме уверени, че българските власти правят всичко възможно да върнат на правосъдието тези хора, които са признати за виновни”, казва говорителят на ЕК Марк Грей. Той добавя: "Случаят ясно откроява проблема с въприемането на т.нар. знакови дела. То показва ефективността на съдебната система. Важно е този вид дела да водят не само до осъждане, но и до присъди, които се изпълняват". В Дупница вече са убедени, че Братята са в чужбина. Според местния вестник "Струма" те избягали с белия джип на Пламен Галев БМВ Х5 с регистрационен номер СА 10-31 АА. Били напуснали страната в посока Гърция в нощта срещу събота. В колата си натоварили в пачки 40 милиона лева.
4:2 срещу лошите. Това е резултатът след вчерашния ден, в който имаше зрелищни арести почти през час, смята обаче “Стандарт”. “Осъдените Братя Галеви не се появиха, но вместо тях в ръцете на МВР паднаха четири едри риби. Арестувани бяха соченият за кокаинов бос Таки, синът на Гриша Ганчев - Данаил, тарторът на Опасните Върбан Борисов-Боксьора и Антон Петров-Хамстера”, обяснява изданието. Най-големият удар бил залавянето на издирвания от 4 години Христофорос Аманатидис-Таки. Той бе спипан от Интерпол в Дубай и се очаква до месец да бъде докаран у нас да излежава присъдата си. Данаил Ганчев изгърмя за афера с укрито ДДС. Върбан Боксьора пък се предаде, след като цяла седмица се укриваше. Хамстера бе задържан по подозрение, че е готвел покушение срещу антимафиот.
По-строги от очакваните мерки за ограничаване на пушенето на обществени места гласуваха депутатите от здравната комисия на парламента, съобщава “Сега”. От 1 юни тази година се забранява тютюнопушенето на закрити обществени места, включително и на работните места, а също и на откритите места, където се събират деца, решиха депутатите, приемайки на второ четене промени в Закона за здравето. Единственото изключение, където е разрешено пушенето, но в обособени помещения, са летищата. Ако текстовете минат в този си вид и в пленарна зала, цигарите ще са забранени във всички заведения, хотели, работни места, кина, театри, в дворовете и тротоарите около училищата, детските ясли и градини, местата, където се предоставят социални услуги за деца, на детските площадки и на откритите обществени места, където има мероприятия за деца, макар и единствено по време на самото събитие. Последното беше обосновано от вносителя Стефани Михайлова от ГЕРБ с нови изследвания в САЩ, според които и подлагането на децата на пасивно пушене на открито е също много опасно.
“От 7-те европейски държави, в които има пълна забрана на пушенето на обществени места, в половината (Испания, Литва, Кипър) вече се разисква облекчаване на режима. Ние обаче се правим на по-католици от папата и въвеждаме нещо, което по-стари демокрации отричат!”, коментира пред “Труд” Атанас Димитров, председател на асоциацията на ресторантьорите в София. Вестникът цитира и шефа на Агенция “Митници” Ваньо Танов да казва пред БНТ, че около 100 млн. лв. по-малко ще влизат в държавната хазна от акцизи заради забраната забрана за пушене на обществени места. Собственици на заведения обаче обмислят да превърнат част от обектите си в частни клубове, в които да се пуши необезпокоявано.
След Европейската централна банка, БНБ и Комисията за финансов надзор и Международния валутен фонд (МВФ) посъветва България не просто да не намалява сегашния си фискален резерв, но дори да го увеличи, информира “Труд”. Това става ясно от изявлението на шефа на мисията на МВФ Катрина Пърфийлд, която приключи проверката у нас преди ден. Намекът е във връзка с намерението на финансовия министър Симеон Дянков да извади част от Сребърния фонд от фискалния резерв и да вложи парите в български дълг. “Трябва да се увеличат фискалните буфери, за да се гарантира устойчивостта. Към момента би било разумно също така да се повиши нивото на фискалния резерв и да се изключи възможността за неговото намаляване”, коментира Пърфийлд. Фискалният резерв е част от международните валутни резерви на България, които служат за покритие на валутния борд, и затова анализаторите считат, че свиването му ще е лош сигнал към чуждите инвеститори и към агенциите за кредитен рейтинг.
Почти половината от жителите на разградското село Ясеновец се оказаха инвалиди по документи, издадени от Териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК), разкрива „Монитор”. Общо 425 души получават пенсии, като 185 вземат пари за установена инвалидност. Цели семейства са си извадили удостоверения, даващи привилегии като нисколихвени кредити и безплатни винетки. Неотдавна, след като това сторили двама съпрузи и техните родители, потомката им също преминала успешно през процедурите на ТЕЛК, при това едва десет дни след като навършила 18 г., разказали запознати.
“В България има епидемия от неплащане на заплати на работниците, заяви вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров. По думите му проблемите не са само в ОЦК - Кърджали, където работодателят дължи още 1,5 млн. лева на служителите, а в цялата държава. Общо задълженията към служители на различни фирми са над 1,5 млрд. лева. Затова е необходима промяна в законодателството и криминализиране на неплащането на заплати, категоричен е Никифоров”, четем в “Дума”.