СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

Парламентът вчера се спъна в тежкия лобизъм на ГЕРБ, заложен в поправките на закона за горите, пише “Сега”. Макар и да не беше гласуван поради изчерпване на времето, текстът, с който се облекчава строителството на ски писти и други съоръжения в планините, предизвика разгорещени спорове в залата. Промените бяха написани под натиск от "Витоша ски", която блокира сезона на Витоша заради неудобния за намеренията й закон. Те предвиждат инвеститор да получава право на строеж без промяна на предназначението на земята, с което му се спестяват такси за милиони левове. Собствениците на ски влекове пък ще придобият право на ползване на земите, без да участват в търгове и конкурси. Според опозицията законът е откровено лобистки и облагодетелства 3-4 фирми в ущърб на държавата и обществото. Според Димчо Михалевски (БСП) само за една писта държавата получава около 10 млн. лв. от такси за смяна на предназначението. Приход, от който с поправката тя доброволно се отказва.
Бомба, монтирана в арматурното табло на служебния автомобил на Станимир Флоров, трябвало да се задейства от дистанция. Такава била оперативната информация за подготвяния атентат срещу антимафиот №1, достигнала до МВР преди броени дни, разкрива “Труд”. Целта на покушението - да предизвика хаос в политически план с обезглавяването на елитната служба и отстраняването на човек, близък до вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов. В страната подобно убийство би могло да доведе до предсрочни избори, оттегляне на чужди инвеститори. Но то залага и на международния отзвук в европейските институции и партньорските служби, прави непредсказуеми по-нататъшни решения, свързани с евросубсидиите, членството на България в Шенген, обяснява вестникът. Според него на тази информация се дължали и зрелищните арести през последните дни.
“24 часа” обаче тиражира друга версия. Вестникът научил, че заплашителното изречение, с което Антон Петров-Хамстера се обърнал към Димитър Желязков-Митьо Очите, и което по оперативен път е достигнало до антимафиотите и ръководството на МВР е: "Трябва да се реши проблемът с Цоновски". Сериозната заплаха срещу шефа на сектор "Контратероризъм" в ГДБОП Валентин Цоновски била обсъдена на среща между Хамстера и Очите преди около 20 дни в Бургас.В последните месеци подсъдимият за рекет Петров и осъденият наркобос Желязков провели няколко разговора, като на поне два от тях се смята, че са обсъждали покушение срещу висшия полицейски шеф, разказали спецполицаи. Комисар Цоновски бе човекът, който ръководеше операцията по задържането на бандата за отвличания Наглите, припомня изданието. При първоначалните арести на похитителите в края на 2009 г. бе задържан и Хамстера, а в дома му бе открита банкнота от откупа, даден за освобождааването на студента Румен Гунински. По-късно обаче срещу него обвиненията отпаднаха и той не е подсъдим по мегаделото за отвличания.
Странен обрат придоби захарната афера, при която бяха арестувани шефове на "Литекс", сред които и синът на бизнесмена Гриша Ганчев - Данаил, по обвинения за данъчни измами и пране на пари, съобщава “Сега”. Вчера МВР започна да бие отбой и стовари цялата отговорност за акцията на специализираната прокуратура, а спецобвинението изобличи изпълнителната власт в преувеличение. Говорителят на спецпрокуратурата Пламен Марков обяви, че щетите от укриване на ДДС за държавния бюджет са 200 хил. лв. за месец и половина, а не 200 млн. лв. за година, както твърдеше ден по-рано финансовият министър Симеон Дянков. Прокурорът уточни, че схемата е действала в периода февруари-април 2012 г. Данните за източените пари обаче са само за около месец и половина, защото финансовите отчети за миналия месец още не били готови. Вчера спецпрокуратурата повдигна обвинения на шестимата арестувани. Синът на Гриша Ганчев - Данаил, заедно с другите двама изпълнителни директори на "Литекс комерс" - Милко Димитров и Камелия Мирчева, са обвинени в участие в организирана престъпна група и данъчни престъпления.
Опандизените Пламен Галев и Ангел Христов ще започнат на чисто живота си най-малко с 10 млн. евро. Парите са били прехвърлени ден преди присъдата в петък през офшорка, регистрирана на Сейшелските острови, твърдят пред "Стандарт" осведомени източници. Миналия четвъртък на обяд "дупнишките братя" останали като гръмнати, като разбрали от свои източници във ВКС, че са осъдени ефективно. В Дупница се говори, че Пламен и Геле инвестирали около 5 млн. в оневиняването си. Щом разбрали за присъдите, спешно тръгнали да прехвърлят парите и напуснали страната.
Рекордните 707 942 дела са гледани в България през 2011 г., съобщи председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев, информира “Труд”. За средно 250 8-часови работни дни в годината това означава, че на всеки час у нас са се гледали 353 дела. "Когато през 2010 г. отчетохме 677 410 дела, мислех, че тази бройка е пределна, но явно няма нищо недостижимо в българската правосъдна система", заяви Груев. Съдиите са успели да решат над 601 000 от тези дела, което също е рекорд. По думите на Груев делата нарастват лавинообразно и е наложително да се вземат мерки. Според него трябва да се направи вътрешно преразпределение на кадрите в системата, като от по-малко натоварените съдилища се прехвърлят щатове в местата, които са затрупани от работа.
Българското и европейското правителство рязко се разминаха в прогнозите си за икономиката вчера, отбелязва “Сега”. Еврокомисията, която публикува пролетния си анализ, обяви, че очаква само 0.5% ръст за страната ни тази година. В същото време на инвестиционен форум в София зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева се изказа оптимистично, че през второто полугодие Западна Европа ще живне за радост на фирмите ни износителки и икономиката на България ще запише 1.4% ръст т.г. Двете прогнози се различават 2,9 пъти. Българския бюджет за 2012 г. е още по-далеч от реалността - там е предвиден ръст от цели 2.9%. Но миналата година финансовият министър Симеон Дянков успокои песимистите, че дори и той да не бъде реализиран, опасност от актуализация няма, тъй като всъщност приходите са смятани като за 1% ръст на БВП. Според новия доклад, в който Брюксел поголовно влошава очакванията си в сравнение с февруарския си анализ, еврозоната ще прекара 2012 г. в рецесия, а целият ЕС ще има 0% растеж на брутния вътрешен продукт. Главни виновници за тези резултати са Гърция, Испания, Португалия и Италия, които ще са в криза поредна година.
Почти 28 000 са новите безработни българи за последните три месеца, сочат предварителните данни на НСИ за наетите лица към края на март 2012 г., научаваме от “Дума” Заетите намаляват с 1,3% спрямо края на декември 2011 г. и достигат 2,1 милиона души. Според националната статистика най-голям е спадът на наетите в администрацията, хотелиерството и ресторантьорството. В същото време са се увеличили хората, които работят в сферата на управлението на водите и отпадъците. Спрямо първите три месеца и на миналата година има спад на наетите българи - с 44 000 души, показват още данните на НСИ. В процентно изражение намалението на наетите е най-голямо в дейностите, свързани с недвижимите имоти - с 11,9%, и селското стопанство - с 5,6%.
“Смятам, че с Барак Обама със сигурност има много какво да си кажем. Често установявам, че ни вълнуват едни и същи въпроси. В последните две години не съм спирал да говоря за това, че икономическият растеж не може да бъде купен, а трябва да бъде изработен. За мен много важна тема е подкрепата на малките и средните предприятия. Президентът Обама също смята, че не е толкова важно какво правят богатите хора. Много по-важно е какво прави средната класа, защото тя създава работните места, и ако се позиционира в индустрии с висока добавена стойност и с иновативни технологии, тогава средната класа определя посоката на развитие на държавата”, казва президентът Росен Плевнелиев в интервю за “Монитор”. Той ще представи България на срещата на НАТО в САЩ.
Европа се юрна да патентова у нас, показва статистиката на ресорното ведомство, пише “Монитор”. Ниските такси, както и засиленият икономически интерес към България карат иноваторите на Стария континент да регистрират патентите си и на наша територия, обяснява Цанка Петкова, директор на дирекция "Изобретения, полезни модели, промишлен дизайн" в Патентното ведомство. В сравнение с европейската процедура, при която само началните такси са около 3000 евро, сертифицирането у нас излиза доста по-тънко. Едва 125 лв. струва лицензирането на откритие от самотен изобретател или малко предприятие, защото ведомството дава по 50% отстъпка от основните тарифи, за да стимулира родните иноватори.