БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В СРЯДА
Симеон Дянков поема двореца "Кричим", който държавата си взе от царя, е водещата новина за „Стандарт”. Имението ще стане духовен и арт център и ще бъде отворено за хората. Кабинетът ще повери днес на финансовото министерство да стопанисва имота. Освен с ловната хижа дворецът е известен със страхотния си парк, в който щъкат мексикански пуйки, фазани и дори южноамерикански щраус нанду. Развъждани са и кеклици, яребици, токачки. Дянков смята да събира в двореца художници и археолози на пленери и семинари. "Кричим" е първият царски имот, който успяхме да си върнем, очакваме и да има други такива", казва финансовият министър. Симеон Сакскобургготски обаче не се е примирил със загубения дворец. "Казусът с "Кричим" ще стигне до Страсбург наесен", обяснява адвокатът на царското семейство Ели Христова.
Категорично обещаното от здравния министър Десислава Атанасова, синдикати и работодатели увеличение на минималните заплати в болниците от 1 юли се отлага за неопределено време, научаваме от „Сега”. За вчера беше обявено тържественото подписване на колективния трудов договор (КТД) в здравеопазването, което регламентираше 10-20% по-високи възнаграждения, но то пропадна заради условие, поставено от болниците в последния момент. "Имахме договорка, но в 12 без 5 работодателите внесоха нов текст, което удължава преговорния процес", обясни зам.-председателят на КНСБ Иван Кокалов на специално свикана пресконференция. Според неподписания договор началната минимална заплата на лекар трябваше да скочи от 560 лева на 700 лева, на сестрите и лаборантите - от 400 лева на 540 лева, а час нощен труд трябваше да се увеличи от 50 ст. на 1 лев. КТД в здравеопазването се отнася за всички болници, независимо от собствеността им, и бюджетните здравни заведения като "Бърза помощ", ТЕЛК и РЗИ. Той се подписва от синдикати, работодатели и МЗ. В последния момент работодателите, т.е. болниците, са поискали в договора да се запише, че увеличението на заплатите ще е при гарантиране на финансовата стабилност на лечебните заведения.
Европейският съюз може да раздели България от Румъния в наблюдението върху правосъдието и вътрешните им работи, твърди „Труд”,като се позовава на дипломат, пожелал анонимност. Причината е опитът на управляващата в Румъния левица да свали десния президент Траян Бъсеску и да промени правомощията на Конституционния съд, както и закона за референдумите. През втората половина на юли ЕК трябва да публикува доклад за напредъка на двете страни за изминалите 5 години, който се отчита чрез т.нар. Механизъм за сътрудничество и проверка. Комисията, както и редица европейски столици начело с Берлин, изразиха безпокойство, че правителството на социалдемократа Виктор Понта нарушава конституционния ред и посяга на независимостта на съдебната власт.
Строежът на Иракли е незаконен, трябва да се премахне, а местността - да се рекултивира, информира „Сега”. Шестгодишната съдебна битка за красивата природа в защитената зона край морето завърши с щастлив край - това е окончателното решение на Върховния административен съд от 6 юли, което не подлежи на обжалване. То потвърждава решението на административния съд в Бургас, че строежът на ваканционния комплекс "Ривърсайд вилидж", който се строи от регистрираната в Швейцария "Суис пропъртис", е незаконен. Съдът постанови, че според направените експертизи проектът не отговаря на изискванията на НАТУРА 2000, кумулативните му ефекти водят до унищожаване на защитени крайречни гори и на местообитания на видра и блатна костенурка. Заради строителството в защитена зона Иракли Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България.
Земеделският министър Мирослав Найденов хвърля костюма и тръгва под прикритие по плажовете. Той ще гони от пясъка търговците на царевица и понички, разказва „Стандарт”. "Смятам лично да пообиколя плажовете. Обикновено, където се появя, цените падат, но в случая със сигурност ще има хванати", обясни Найденов. Той се закани да изгони от пясъка продавачите, които смущават спокойствието на летовниците с крясъците "Кукуруз" и "Гърдите на Памела Андерсън". "Ако този с ръчната търговия се скрие и избяга някъде с чантата, концесионерът няма къде да избяга", обясни Найденов стратегията си. Той предупреди, че здравите момчета, които събират пари за чадърите, ще трябва да се научат да гонят търговците, за да не плащат глоби те.
Правозащитниците от Българския хелзинкски комитет уличиха Мирослав Найденов в расистко изказване, направено публично, пише „Дума”. Повод за техния гняв стана изявление на земеделския министър пред медиите, в което той сподели: "Ако искаме да имаме реномето на добра европейска дестинация, туристическа, гледките с мургавите събратя, които обикалят и продават царевица, които продават слънчоглед и какво ли не на плажа, трябва да изчезнат." Изказването е расистко, за съжаление подобни изказвания се правят от много хора в България, но когато те се правят от министър, това означава, че те се правят от държавата, категоричен бе председателят на БХК Красимир Кънев. Според него по този начин "това расистко изказване получава официален характер" и може да се отиде още една крачка напред и да се каже, че самата държава е расистка, щом член на правителството си е позволил да каже това.
Броят на регистрираните престъпления намалява, но и все по-малко криминални посегателства биват разкрити от МВР, научаваме от „Труд”. Информацията е от годишния доклад за дейността на прокуратурата и разследващите през 2011 г., публикуван във вторник на сайта на държавното обвинение. През 2011 г. са регистрирани 112 757 криминални и 13 351 икономически престъпления. Година по-рано броят им е бил съответно 129 934 и 17 091. Така излиза, че криминалните деяния са намалели с 13,2%, а икономическите - с 21,9%. Увеличение се отчита единствено при палежите и взривовете. Не е ясно обаче дали намалението се дължи на факта, че все по-малко хора се обръщат към МВР, когато станат жертва на престъпление.
Скандалните курсове на валутата в част от обменните бюра остават в историята, пише „Сега”. Тарифите на търговците занапред ще могат да се разминават с максимум 5% спрямо тези на БНБ. В момента маржът е до 20%. Ще бъдат затворени и всички бюра, които не се помещават в масивни сгради. Това предвижда проектът за промени в наредбата за валутните търговци. Всички обменни бюра ще трябва да се съобразят с новите ограничения в курсовете в 7-дневен срок от влизането в сила на новите текстове. Разликата е съществена. При сега действащите правила за до 20% отклонение от курса на БНБ едно евро може да бъде продадено за 1.56 лв. вместо установения от БНБ курс от 1.95. По новите правила клиентът следва да получи не по-малко от 1.85 лв. за евро. Лимитът при определяне на курсовете бе въведен за първи път през 2004 г., като преди това обменните бюра определяха цените на изцяло пазарен принцип.
Контрабанда на цигари слага на карта живота на пътниците по линията Белград – София, разкрива „Монитор”. В опит да припечелят допълнително машинисти разглобяват пултовете за управление и тъпчат евтини сръбски цигари навсякъде в локомотива. Само преди седмица митничари от Калотина разкриха двама машинисти, натъпкали товарния влак от западната ни съседка с папироси. Подобна контрабанда обаче се вихри и в пътническия, където използването на важни системи за тайници създава рискове за сигурността на пътниците.
Делът на пушачите сред пълнолетното население в България възлиза на 34%. Мъжете, хората на възраст между 30 и 59 години и ромите употребяват тютюневи изделия по-често от останалите. Това сочат данните от проучване на НЦИОМ, цитирани от „Класа”. 79% от активните пушачи в момента предпочитат да посещават заведения, разполагащи с лятна градина или намиращи се изцяло на открито. Други 41% излизат да пушат извън заведението, което посещават, а 29% предпочитат да не пушат в заведения на закрито. Едва 3 процента пушачи са отказали цигарите след 1 юни, когато влезе в сила забраната за пушене в закрити обществени места.