*

БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ПЕТЪК

|
БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ПЕТЪК

Конституционният съд обяви за противоконституционно намерението на държавата да наказва с глоби работниците и служителите, които се съгласяват да работят без договори, съобщава „Сега”. Това е третата законодателна инициатива на ГЕРБ, която се оказва в нарушение на конституционните права на гражданите. Преди това бяха отменени опитът да се въведе давност за старите отпуски и национализацията на вноските на работещите тежък труд, натрупани в професионалните фондове. Според повечето конституционни съдии въведената в началото на тази година санкция за работещите на черно противоречи на конституцията, която регламентира, че гражданите имат право на труд, а държавата се грижи за създаването на условия за осъществяването му. За съдиите работата без договор също е начин за упражняване на това право, който не бива да се толерира, но не може и да се санкционира. Друг мотив е, че от служители без договори ползата е само за работодателя, който пести от данъци и осигуровки, от плащането на отпуски и обезщетения. Съдиите не приемат и аргументите на управляващите, според които и двете страни са еднакво виновни за нарушаване на закона. Според КС работниците не биха нарушили закона, ако преди това не са го направили работодателите, като са ги допуснали на работното място.



Изграждането на нови ски зони в границите на Национален парк “Пирин” създава риск от изключването му от списъка с обекти на световното наследство на ЮНЕСКО, пише в доклад на представители на Центъра по световно наследство към организацията след посещението им в парка през октомври 2011 г., научаваме от „Труд”. Целта на доклада беше да оцени ефекта от подмяната на съоръжения в т. нар. буферна зона, в която е ски зоната над Банско, и да даде предложение дали паркът да влезе в списъка на застрашеното световно наследство. Според експертите подмяната на два от лифтовете, макар и несъобразена с устройствените планове, няма негативен ефект и не се налага промяна на статута на обекта. В доклада обаче се препоръчва на Комитета по световно наследство на ЮНЕСКО да заяви твърда позиция срещу нови ски зони като проектите за писти край Добринище и Разлог. Тя трябва да бъде гласувана по време на 36-ата сесия на комитета, която започва на 24 юни. Въпросът за развитието на пистите над Банско трябвало да се остави на българските власти. В доклада се казва още, че модернизиране на зоната трябва да става, без да се увеличава сегашната площ.



Депутатите на ГЕРБ в земеделската комисия не се съобразиха с волята на премиера да се разграничат от Закона за горите и повториха скандалното си поведение от гласуването на ветото за съдебната власт, отбелязва „Сега”. Всичките им 10 представители в комисията се въздържаха заедно с Венцислав Върбанов, а никой не беше за или против. Както и при съдебната власт БСП отказа да гласува, защото според тях ветото трябва да влезе директно в пленарната зала. Към това становище се присъедини и Венцислав Лаков от "Атака". Председателят на комисията Десислава Танева нарече действията на опозицията опит за саботаж и въпреки че няма нито един глас "за", обяви ветото за уважено. Гласуването в комисия е без значение, тъй като ветото задължително се обсъжда в пленарната зала. "Атака" обяви, че там ще го подкрепи. Очаква се гласуването да е във вторник на извънредно заседание на парламента.



Европейската централна банка (ЕЦБ) опроверга българското министерство на финансите, което съобщи, че България изпълнява всички критерии за членство в еврозоната, четем в „Дума”. Във вторник МФ разпострани съобщение, че България изпълнявала всички критерии за членство в еврозоната, като се позова на данни на ЕЦБ. В съобщението се цитираше дългосрочния лихвен процент за месец май под референтната стойност от 5,8 на сто и прави заключението, че благодарение на покриването на този показател България е една от трите в ЕС заедно с Дания и Швеция, които изпълняват критериите от Маастрихт за членство в еврозоната. "Просто още една мечта на Станишев, която имаше - влизането на България в еврозоната, нашето правителство го изпълни", заяви самодоволно в сряда премиерът Бойко Борисов. Съобщението на МФ, че покриваме критериите за еврозоната обаче е некоректна интерпретация, става ясно от официален отговор на ЕЦБ след запитване на БНР. В доклада за конвергенцията показателите са за периода април 2011 - март 2012 г. И тези стойности не могат да се пренасят за никакъв друг период, както е представено в прессъобщението на българското финансово министрество, пише в писмото на ЕЦБ. Банката подчертава, че заключението дали една държава е постигнала високо ниво на устойчива съвместимост или не се прави не само въз основа на механично изпълнение на числовите критерии, а се вземат предвид и други фактори.



Вятърните паркове в Североизточна България, които застрашават ценната природа там, отново станаха повод за критики от Брюксел, пише „Капитал Daily”. В четвъртък Европейската комисия обяви, че до два месеца България трябва да спази евродирективите за мрежата „Натура 2000”. Порочното екологично оценяване доведе до струпване на централи в зоните около нос Калиакра, също част от "Натура". Ако правителството не се съобрази, ЕК може да съди България в Съда на ЕС в Люксембург. Всеки проект, който може да увреди редки растителни или животински видове в екомрежата, трябва да бъде предшестван от оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) и оценка за съвместимост, които в много случаи са били формализирани от варненската екоинспекция. Така освен до претоварване на електропреносната мрежа в района се стигна и до застрашаване на Via Pontica, миграционен път на птиците със световно значение. Близо 500 мегавата вятърни мощности са работили в страната в края на 2011 г., повечето от които са именно в този район.



Бившият военен аташе на България в САЩ ген. Валентин Цанков спечели дело във Върховния административен съд (ВАС) срещу Министерството на отбраната, информира „Сега”. ВАС отмени заповедта на военния министър Аню Ангелов, с която в края на февруари миналата година ген. Цанков бе освободен от длъжност. Той бе отзован от САЩ, а след това и освободен от военна служба, след като Комисията по досиетата обяви, че е бил щатен служител на военното разузнаване. Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване. От него следва, че МО трябва да плати на отзования генерал обезщетение за времето, в което не е получавал заплата. Възможно е да възникне интересен казус с това дали генералът не трябва да бъде възстановен на същата позиция, докато във Вашингтон има вече нов човек.



Около 400 млади висшисти са успели да останат на работа в държавната администрация по програмата “Старт на кариерата” за последните 5 години, сочат данни на Агенцията по заетостта, цитирани от „Труд”. Програмата стартира през 2002 г, и една от целите е “превенция срещу изтичането на мозъци”. Участие в нея в последните пет години са записали 1728 души. За съжаление агенцията не събира обратни точни данни колко от изпратените от тях младежи остават на работа във ведомствата. Според неофициалните им наблюдения, както и по данни на самите министерства до тях, процентът на тези, които подписват постоянни договори, е около 30-40. По-висок е там, където персоналът е в пенсионна възраст.



На предизборни събрания и митинги да могат да се ползват и други езици освен официалния за страната български, предлагат от ДПС, посочва „Труд”. Идеята е това да става при необходимост и само ако има осигурен превод. От партията на Ахмед Доган предлагат промени в Изборния кодекс, с които да се регламентира този вариант на агитация. Така на практика ще се даде законово право на кандидатите от ДПС да говорят на турски език на митингите в смесените райони.



Депутатите от Коалиция за България Ангел Найденов и Мая Манолова инициираха събирането на подписка за провеждане на референдум за АЕЦ "Белене". За целта те откриха пункт в близост до сградата на Народното събрание, разказва „Новинар”. Подписи ще се събират до средата на юли. Предлаганият от левите въпрос за референдум гласи: "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене"?".



Машините за вода, които станаха част от обзавеждането на почти всеки офис и обществено учреждение, може да бъдат обхванати от микробиологични зараза, ако не се почистват редовно, предупреждава „Монитор”. От диспенсъра пък заразата се излива направо в чашата, което може да доведе до неприятни стомашни разстройства. За това алармираха вчера от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, където подготвят предложения за законови промени, за да се избегне тази опасност. Водата е храна и при нея трябва да може да се проследи по цялата верига, където се предлага, каза за „Монитор” Жана Величкова, председател на Управителния съвет на асоциацията. По закона за храните обаче след като галоните влязат в офисите, никой не носи отговорност и не се упражнява контрол, каза тя.
 


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар