*
Борба с вредителите

ВРАЦА В ПОДКРЕПА НА МЛАДИТЕ: РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ И ЕМОЦИОНАЛНА ЗРЯЛОСТ КАТО КЛЮЧ КЪМ БЪДЕЩЕТО НА БЪЛГАРИЯ

|

В последните години тенденцията за нарастваща възраст на майките при раждане на първо дете продължава да бъде сериозно предизвикателство за България. Град Враца и селата в региона не са изключение, което налага необходимостта от активна работа за повишаване на информираността и подкрепа за младите хора.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) средната възраст за раждане на първо дете в град Враца през 2010 г. е била 25,8 години, докато през 2023 г. тя е нараснала до 27,5 години. В селата от региона тенденцията е сходна – през 2010 г. средната възраст е била 22,8 години, а през 2023 г. тя достига 24,2 години. Въпреки че Враца остава под средното ниво за страната (27,7 години през 2023 г.), тенденцията за увеличаване е неоспорима.

Фондация „Искам бебе“ в борба с проблема

С цел справяне с този проблем фондация „Искам бебе“ организира на 10 януари семинар от националния проект „Младите българи – здрави и активни“, финансиран от Министерството на младежта и спорта. Враца е един от десетте града, включени в инициативата, която има за цел да предостави знания и подкрепа на младите хора относно репродуктивното здраве, емоционалната зрялост и семейните ценности.

Семинарът, проведен в Средно училище „Христо Ботев“, бе открит от Вероника Ценова, съветник по здравеопазване и социални дейности на кмета на Община Враца, която подчерта важността на темата за региона. Директорът на най-старото светско училище в Северозападна България Виктор Кръстев, приветства инициативата като важна стъпка за бъдещето на младите хора в града. На събитието присъства и Стела Димитрова, началник отдел „Образование“ в Община Враца.

Водещ специалист д-р Кобаков подчерта значението на профилактиката

Д-р Александър Кобаков, водещ акушер-гинеколог от МБАЛ „Света София“, бе един от основните лектори на семинара във Враца.

Д-р Кобаков е категоричен, че навременната информираност и профилактиката са от ключово значение за запазване на репродуктивното здраве. „Все повече жени отлагат първото раждане заради образование, кариера или лични обстоятелства. Това обаче увеличава риска от репродуктивни проблеми и изчерпване на яйчниковия резерв,“ сподели д-р Кобаков по време на семинара във Враца. Неговата лекция обхвана важни теми като биологичния часовник, превенцията на полово предавани болести и начините за запазване на репродуктивния потенциал. Освен това той подчертава значението на редовните медицински прегледи и личната профилактика като средства за предотвратяване на сериозни здравословни проблеми.

Емоционална зрялост – основа за стабилни връзки и успешен живот

Друг ключов лектор бе Елена Димитрова-Ангелова, психолог, която разгледа значението на емоционалната зрялост за изграждане на здравословни взаимоотношения.

„Емоционалната стабилност и откритата комуникация са основа за стабилни семейства и здрави връзки,“ подчерта тя.

Семинарът акцентира върху теми като:

  • Справяне със страха от изоставяне и нараняване.
  • Укрепване на самочувствието и доверието.
  • Умението за постигане на компромиси и екипност във връзките.

Враца – активен участник в решаването на проблема

Враца – лидер в подкрепата на репродуктивното здраве

През 2019 г. фондация „Искам бебе“, със съдействието на кмета на Враца Калин Каменов, откри първия в страната безплатен кабинет по репродуктивно здраве – инициатива, която се утвърди като модел за успешна подкрепа на семейства с репродуктивни затруднения. От създаването си до днес кабинетът е помогнал на стотици двойки, предоставяйки консултации и насоки за справяне с различни здравословни предизвикателства.

Днес, на семинара, Враца отново се доказа като активен участник в решаването на проблема с репродуктивното здраве. Събитието събра водещи специалисти, бъдещи родители и млади хора, които дискутираха жизненоважни въпроси, свързани с репродуктивните рискове и начините за тяхното преодоляване.

Участниците в семинара имаха възможност да научат повече за съвременните методи за диагностика и лечение, както и за значението на емоционалната устойчивост по пътя към родителството. Събитието не само информира, но и мотивира младите хора да поемат активна роля в грижата за своето здраве и бъдеще. Враца показа как обществената ангажираност и сътрудничеството между местната власт и неправителствения сектор могат да направят реална промяна.

Защо е важно?

Демографските предизвикателства в България налагат необходимост от спешни мерки. Враца е поредният град, който активно подкрепя усилията за създаване на информирано и здраво младо поколение.

Фондация „Искам бебе“ продължава своята мисия с нови събития в цялата страна, като поставя Враца на картата на градовете, които вярват в промяната чрез знание и образование.

 


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ ВРАЦА"

box_title_arrow.gifНапиши коментар