ВЪЗРОДИХА ТОТАЛИТАРНАТА ЦЕНЗУРА
Проф. Николай Василев пред БГНЕС
За съжаление, последните години ме върнаха назад във времето, събудиха моите спомени за тоталитарната цензура от времето на Тодор Живков.
Това е категоричното мнение на известния български учен от СУ "Св. Климент Охридски" проф. Николай Василев, изречено пред БГНЕС. Тогава имаше индекс със забранените автори, който бе пуснат до всички медии, разбира се, устно и моето име бе, ако не на първо, то на второ място там. Години наред не ми позволяваха никаква публикация, никаква публична активност.
През тези години се принудих да превеждам статиите си на английски език и намирах канали да ги пращам на Запад, където ги публикуваха. Това време уж отмина…а се връща, каза още той и добави: Започна постепенно едно окрупняване и монополизиране на печатните и електронни издания, което тръгна от Делян Пеевски и неговата майка, които с държавни пари започнаха да купуват вестници.
"Всички тези вестници по време на Тройната коалиция служеха на тези политически сили, след това се обърнаха и започнаха да подкрепят властта на Бойко Борисов. И в тях сега липсва сблъсък на сериозните мнения и обсъждане на сериозните проблеми на обществото, дори и да няма открито подмазване на властта, но самият факт, че се редактират критични към управлението позиции вече говори за линия, чужда на медиите", убеден е проф. Василев.
Учудвам се на нашите управници, които не блестят с особен интелект, защото ако бяха достатъчно умни щяха да разберат, че критиката е полезна и за тях самите. Че ако се съобразяват с мнението на умните хора в държавата само биха спечелили и биха помогнали на хората да излязат от кризата.
Не случайно лансирах идеята за интелектуален борд - за създаване на съвет от мъдри хора, в България има такива около 20-25 души от различни политически бои, които обаче там няма да си ги мерят, а ще разсъждават сериозно и обективно върху проблемите на страната. За да подават решения и алтернативи, без властта да е длъжна да се съобразява с тях, но ако иска да е полезна на народа си би се вслушала, подчерта още известният професор.
А сега какво става, защо вече не мога да публикувем? Формира се една уж конкуренция между две медийни империи - на Делян Пеевски и Любомир Павлов, който обаче постепенно отстъпи. Първо предложих статията си във в. "Труд"- не ми я пуснаха, после- опитах във в." Новинар", конкурентната империя- и там не ми я пуснаха, разказва професорът.
Каква конкуренция са след като и двете медии не желаят да публикуват критична статия срещу управлението, пита той. В нея има неща, които всеки вижда, но не всеки смее да каже : че в тази държава- държава няма. А индикациите за това са много- огромен брой самоуправства, хората сами тръгват да защитават правата си, живота и имуществото си, вадят се оръжия, избиват помияри и после ги бесят по дърветата, грозни престъпни гледки…Кой е виновен, че българската полиция пази само Веско Маринов и Цецо Цветанов - виновна е държавата, пита и си отговаря проф. Василев.
Защото, ако те бяха спрели тези битови престъпления нямаше да се стигне до подобни ексцесии и престъпления. Къде е държавата, например, да принуди циганите да живеят според нормите и законите на цивилизованото общество - да престанат да си продават млади невести, включително и на лизинг, да престанат да се изнасилват взаимно, 11-12 г. деца да раждат, да престанат да крадат навсякъде и всичко като марокански скакалци. Къде е държавата тук?!!! Спомням си веднъж полицейски патрул навлезе в циганска махала, за да преследва заподозрян престъпник: вдигна се цялата махала "с камъни и дървье" срещу българската полиция - къде се намират, да не би да са чужда държава, в която е нахлул чужд патрул?!!!...
Е, каква е тази държава, която позволява подобно нещо? И след като няма държава гражданите си казват- я, да си взема обратно пълномощията и…тръгва да нарушава закона, което е лошо, констатира проф. Василев.
В класациите за нивото на университетите в света, като това, публикувано в британския в."Таймс", в което няма български университет сред първите 400, голямо значение има наличието на добра материална база, възможности за ползване на световната научна литература, на модерни средства за правене на наука, казва професорът и допълва: Не говоря само за лабораториите- неща, от които СУ "Св.Климент Охридски" е лишен. Но аз съм сигурен, че при добро субсидиране на дейностите на нашия университет и при добър мениджмънт бихме се наредили сред първите 200 университета в света, категоричен е той. Защото Софийски университет е средище на българската духовност, в него има голям брой български високи интелекти.
Класации…какво, нека си ги правят, но аз мисля, че когато бях министър направихме критерии за акредитиране на висшите училища и според тях стана ясно, че Софийският университет не само е най-старият и най-авторитетният, но е единственият в България, смята проф. Николай Василев. Т.е. единственият, който отговаря на понятието "Университет" и то не изцяло, а към 85%. Всички други са под 20%. Знаете, че те у нас са към 55, към 60 отиват, от които половината или повече от половината са "сергии за дипломи", уточни той.
Как можем да говорим, че няма никакъв проблем с нашите дипломи след като това са места, където децата отиват и си купуват дипломи. И с какво фалшифицираната диплома е по-фалшива от тези, издадени от "сергиите за дипломи", пита той.
Последният пример е Пернишкият европейски политехнически университет, който има 10-тина преподаватели и 100-тина студенти – и тяхната диплома е абсолютно фалшива, но те я издават, отбелязва професорът.
Трябва да се сложи ред, да се върнат критериите, които моя екип бе направил и да бъдат акредитирани основните университети в България, а те са 7-8, всичко останало трябва да бъде закрито, смята той. Иначе политическият ни псевдоелит си прави научен и културен псевдоелит и затова по медиите ми омръзна, без да съм консерватор и строг моралист, непрекъснато да гледам и да чета за задника на Азис, за зърното на Андреа и за устните на Мара…Пълни тъпотии- защо ме занимавате с тях, пита проф. Николай Василев.
Явно някои от властта искат да формират България с нискостеблени хора, да бъдат по-ниски и по-глупави от тях, искат да се обграждат с глупави, примитивни и повърхностни хора. За съжаление, каза още професор Николай Василев.
-----
Проф. Николай Василев преподава в СУ "Св.Климент Охридски", автор е на десетки научни и популярни публикации, носител на академични отличия. От 1991–1994 г. е народен представител в 36 НС, 1991–1992 г. е вицепремиер и министър на образованието и науката, а през 1988–1989 г. е Председател на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в България. /БГНЕС