СВЕТЪТ ЗА БЪЛГАРИЯ: СКАПАНА ПОЛИТИКА, СКАПАНИ ДОМАТИ
Guardian
На 14 ноември Николай Колев, български поет с толстоевска брада, писа до шестте най-важни институции в своята страна, че възнамерява да замери всяка една тях с домат.
„Всички вие ръководите институции, които са пряко отговорни за положението в нашата страна през последните години,” заяви той, обвинявайки ги в корупция. „Не мога повече да бъда заложник на надеждата и доброто възпитание”.
Веднага след като първият домат, запратен от г-н Колев, удари парламента, 40 полицаи скочиха и го арестуваха.
Миналия уикенд обаче се проведоха демонстрации против корупцията, които социалните мрежи нарекоха „доматената революция”.
Има малка вероятност да избухне доматена революция, но Колев има право. Според Трансперънси интенешънъл България вече е надминала Гърция, за да стане най-корумпираната страна-членка на ЕС.
Според Центъра за изследване на демокрацията българите плащат по 150 хиляди подкупи всеки месец.
Грамите от Укилийкс подробно описват как организираната престъпност вече е надраснала подкупите и е преминала към пряко участие в изборната политика.
Министър-председателят Бойко Борисов, бивш пожарникар и бодигард с черен колан по карате, проведе предизборна кампания за борба с корупцията, но след три години на власт все още трябва да доказва, че е твърдо решен да действа в тази насока.
Много българи загърбват своята държава и вярват повече на ЕС. Преговорите за присъединяването й бяха пришпорени, поради което страната остана нереформирана.
Слава богу, София няма много заеми и националната икономика е стабилна. Но според Световната банка след началото на глобалната икономическа криза около една трета от семействата в страната са се отказали от основни храни, стоки и услуги за бита. 8% от българите вече не се хранят три пъти на ден.
Европейските партньори на София сега трябва да обединят усилията си, за да насърчат реформи, като същевременно уверят българите, че няма да има членство втора класа в ЕС.
Основна черта на живота в България продължава да бъде скалъпеният преход, характерен за бившия Съветски съюз след падането на комунизма – трагедия на хаос и разграбване, за които вината си поделят местните елити и Вашингтон.
Днешният посетител на София може да види колко малко обществени сгради са построени, ако не броим моловете.
Българите, живяли по времето на комунизма, показват своята носталгия във всяко поредно проучване на общественото мнение.
Стотици хиляди техни деца просто са имигрирали, довеждайки до намаляване на населението, но осигурявайки своите семейства с парични преводи.
Страна, която обви своята култура в злато още преди по-голямата част от Европа да остави какъвто и да е знак, и която създаде кирилицата, не трябва да бъде подценявана.
Българите имат право да гледат към Европа, тъй като съдбата на България до голяма степен зависи от това дали европейският проект ще завехне, или пък ще бъде изтъкана обща европейска култура. Може би от това, както и от още няколко домата.