СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ
Пациенти отказват лечение заради страх от лекарски грешки, съобщава “Сега”. "Населението е в стрес и отказва да се лекува. Знам за 3 случая на жени, които са отказали операция и ще си умрат, тъй като прочели в пресата, че едната от починалите родилки е била интубирана неправилно", казва председателят на Българския лекарския съюз д-р Цветан Райчинов. Шефът на етичната комисия на съюза проф. Милан Миланов пък обяснява, че заради постоянните обвинения за лекарски грешки има опасност самите медици да спрат да поемат рискове и да лекуват, за да не бъдат изкарани виновни след това. Четирите случая на починали родилки в София породиха вълна от обвинения към лекарите. По тях са назначени всякакви проверки, но само по един те приключиха - на първата жена, починала от инфекция след цезарово сечение в "Шейново". Според проверяващите от агенция "Медицински одит" жената е била разкарвана и не е получила пълен достъп до медицинска помощ в АГ болницата и "Пирогов", но одитът не сочеше лекарска грешка, нито престъпление. За другите три случая още се чакат експертизи.
Бизнесменът Цветан Василев, мажоритарен собственик на Корпоративна банка, в която са съсредоточени парите на държавните предприятия, живее в къща, която се води на фирмата му “Инвест мениджмънт”.Според Националната агенция за приходите, ако фирмен имот се ползва за жилищни нужди, без да е обявено, е нарушение, тъй като се спестяват данъци, разкрива “24 часа”. НАП обаче не е проверявала Василев. Вестникът подробно проследява развитието на бизнеса му. Според изданието Василев управлява активи, които надхвърлят 4,5 милиарда лева. От тях 3,8 млрд. се падат на Корпоративна банка, на която олигархът е мажоритарен собственик и в която все още са по-голямата част от парите на дружествата с преобладаващо държавно участие. Изчислено през борсовата капитализация на банката, личното състояние на Василев като акционер в нея се равнява на 276 млн. лв. Ако към това число се добави нетната стойност на активите на други негови големи фирми като "Бромак", ТЦ-ИМЕ, "Кен трейд" и други, излиза, че състоянието на Василев е приблизително 600 млн. лева. Което май го прави най-богатия българин, обяснява изданието.
“Труд” също отделя място на страниците си за ръководената от Василев Корпоративна търговска банка и по-специално за връзката й с Внешторгбанк, която се спряга за спонсор на футболния клуб “Левски”. Руската банка е създадена на 7 април 1924 г. под името Банка за външната търговия на СССР (Внешторгбанк СССР) и е специализирана да обслужва вноса и износа на младата съветска страна. Съществува до 1988 г., когато генсекът на КПСС Михаил Горбачов започва икономически реформи. За да привлече кредити от други страни и да създаде смесени предприятия в СССР, не е достатъчно банката просто да обслужва външната търговия. Затова е натоварена с нови отговорности и е преименувана на Банка за икономическата дейност на СССР (Внешекономбанк). През 1988 г. двете братски банки - руската Внешекономбанк и Българската външнотърговска банка, създават обща банка, наречена Булгарсовинвестбанк. Тъкмо тя през 1994 г. е преименувана на Корпоративна търговска банка. Втора интересна подробност е, че сегашната Внешторгбанк, свързана с приватизацията на “Булгартабак”, е креатура на Внешекономбанк. Отделена е през 1990 г., за да обслужва отново вноса и износа на СССР. Така Корпоративна търговска банка и руската банка днес пак са заедно като акционери във вече частния тютюнев холдинг, посочва вестникът.
Ловното хоби на президента Георги Първанов и отстрелваните от него трофеи не го поставят в конфликт на интереси, реши Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, пише “Труд”. Сигналът срещу Първанов е изпратен още през април до центъра БОРКОР в Министерския съвет и до парламентарната комисия за корупция. Те обаче са го препратили на органа за конфликт на интереси. Сигналът е подаден от биолог с инициали С. Г. А., а от комисията отказаха да разкрият самоличността му. Гражданинът настоява за проверка колко струват ловните трофеи на президента и кой плаща екскурзиите му. Той иска да се изясни и дали Първанов е отстрелял защитената дива коза архар при посещението си в Узбекистан през 2008 г. Комисията за конфликт на интереси е открила данни за два ловни излета на президента. През май 2006 г. в дивечовъдното стопанство в Балчик, когато е убил мъжка дива свиня, и месец по-късно в Тервел, където е отстрелял мъжка сърна. За визитата в Узбекистан комисията изцяло се доверява на официалната информация от президентството, че ловен излет не е имало. Не са проверени твърденията на шеф в узбекистански резерват, че ловът се е състоял и е убито защитено животно.
“Ден след като излязоха разгромяващите данни на "Прозрачност без граници", които посочиха България за най-корумпираната държава в целия ЕС, премиерът Бойко Борисов се опита да омаловажи проблема. Възгледите на Борисов претърпяха поредната метаморфоза, въпреки че години наред точно той даваше за пример индекса на асоциацията, за да покаже колко корумпирани са всички политически сили у нас. Вчера обаче премиерът констатира, че "българите сами обичаме да се самобичуваме, сами обичаме да се обявяваме колко ни е зле, колко сме нещастни, колко ни е трудно, колко сме корумпирани", четем в “Сега”.
Много разчитам синдикатите да не прекаляват с дърпането на дявола за опашката, защото и те самите няма да могат да контролират ситуацията после, има много лумпени в държавата. Тази констатация направи вчера Бойко Борисов по повод протестите, които разтърсиха страната, пише “Дума”. "Има много лумпени в държавата, които в един момент ще излязат, ще почнат да мятат, да се бият с полицаи, ще ескалират напрежение, което след това те (синдикатите - бел.ред.) няма да могат да овладеят. А те прекрасно знаят, че това е единственото правилно нещо, което правя в момента", допълни премиерът. Той призна обаче, че досега е играл на нерви с протестиращите и че предложението за радикално увеличение на пенсионната възраст е било негово. "Казах им на депутати и изпълнителна комисия, че дали е 4 месеца или една година, шумът ще бъде един и същ. Да го направим с една година и ще видите, че и на 4 месеца ще се радват", заяви Борисов.
Еднократна амнистия за лихвите по неплатените осигуровки може да бъде въведена още през следващата година. Около тази идея са се обединили работодателите и министрите на финансите, икономиката и социалната политика на тристранна среща в петък, четем в “Стандарт”. Реално обаче синдикатите не са взели участие, въпреки че повечето приети от съвета предложения са били именно техни. Идеята на амнистията е да се изчистят всички неплатени осигуровки до момента, но без лихвата. Министрите и работодателите са се обединили и около идеята да се намалят по принцип лихвите за неплатени осигуровки. В момента върху дължимата сума се налага основният лихвен процент плюс 20%. Предвижда се тя да се намали на лихвения процент плюс 10%.
Сънародниците ни зад граница настояват за преработване на закона за българите в чужбина и отлагането му до встъпването на новоизбрания президент Росен Плевнелиев, научаваме от “Сега”. Главните причини за това искане са недомислиците в него и отказът законът да бъде консултиран с българските общности зад граница. Това заяви бившият шеф на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Райна Манджукова. Общността в Чикаго настоява да се отдели повече място за политиката за българите в чужбина, а не на правомощията на националните органи. В сегашния му вид законът е недемократичен, тъй като премахва правото на сънародниците ни да избират представители в Националния съвет на българите в чужбина.
ГЕРБ ще даде държавна земя за къщи на ромите, а те да получат върху нея и домовете си право на собственост. Правителството е готово на тази стъпка, за да може да се кандидатства по европейски програми за строителство и благоустройство в гетата, разказва “Труд”. Земята няма да се раздава от държавата на калпак. Преди това тя ще бъде прехвърлена на общините, които ще пишат европроектите. Ако бъдат одобрени, кметствата ще започнат процедурата по строителството и оземляването на ромите. Как точно ще става това още се обсъжда.
Роми строят палати с отпуснати пари за образование на циганчета, показва проверка на прокуратурата за потънали близо $5 млн. от средствата, дадени по десегрегационна програма на ромски образователен фонд „Будапеща”, съобщава “Монитор”. До момента по досъдебното производство са разпитани само свидетели, но според магистратите скоро ще бъдат повдигнати и обвинения. Скъпи имоти, вдигнати с пари за образование на ромите, има в района около Плевен, в Монтана и Стара Загора, където били седалищата на организациите, разследвани за най-големи злоупотреби.
Цените на жилищата у нас продължават да падат стремглаво, информира “Сега”. През третото тримесечие на годината домовете са поевтинели с 9.65% спрямо същия период на 2010 г. Така България се нарежда на второ място по спад на цените на жилищата в световна класация на електронния портал Global Property Guide. Изпреварва ни само Ирландия, където те са поевтинели с над 15%. На трето място пък се нарежда Испания. Там цените са се свили с 8.11% на годишна база.
Над 2000 безработни са загубили правото да получават социални помощи в период от две години, тъй като отказали да полагат общественополезен труд, казва социалният министър Тотю Младенов, цитиран от “Монитор”. Въведеното миналата година законово изискване е парите да се получават срещу работа в продължение на 14 дни месечно по 4 часа на ден.