СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ
Лихвената амнистия за неплатени навреме задължения към хазната ще важи само за декларирани налози, но не и за установени при ревизия укрити приходи, научил “Труд”. Целта е мярката да не облагодетелства най-некоректните данъкоплатци. През м.г. например данъчните са установили при ревизии укрити приходи в размер на 3 млрд. лв., но не е ясно каква част от тях са и просрочени. В момента общо просрочените задължения за данъци и осигуровки към държавата възлизат на близо 17 млрд. лв., става ясно от годишния отчет на Националната агенция за приходите (НАП) за 2011 г.
Огромната част от тази сума обаче е несъбираема и е с изтекла давност, което означава, че не могат да се предприемат действия по възстановяването й. Реално събираемите забавени вземания на НАП са за около 3,5 млрд. лв. Данъчните изчисляват какъв точно ще е ефектът от амнистията. Според експертите по-вероятно е тя да привлече данъкоплатци, които са бавили плащанията си с години и са натрупали огромни лихви. Годишната наказателна лихва за просрочие на данък е 10% плюс основния лихвен процент (ОЛП) на БНБ.
За осигуровките санкцията е по-висока - 20% плюс ОЛП. Засега намерението на финансовото министерство е амнистията да обхване всички дългове за осигуровки и данъци без ДДС, акцизите и налога върху застрахователните премии. По всяка вероятност за просрочия по местни данъци, като например налозите върху имотите и автомобилите, също ще има вариант за отстъпка. Крайното решение обаче дали ще се опрощават лихви ще се взема от общините, за да не се стигне до там, че местната власт в дадени региони на страната да остане съвсем без приходи.
Бившият енергиен министър Румен Овчаров е съдействал зам. генералният директор на „Лукойл България” Николай Ивчиков да получи българско гражданство. Това става ясно от документи за това кои министри са ползвали правото си да номинират за натурализация чужденци със заслуги към България, пише „Труд”. Писмото си Овчаров е пратил на тогавашния правосъден министър Георги Петканов, а след това на вицепрезидента (2002-2012) Ангел Марин.
Указът за одобрение е от 2007 г. Мотивите на Овчаров са, че Ивчиков, “влагайки своите знания и управленски опит в дейността на компанията, един от най-големите инвеститори в България, допринася ежедневно за просперитета на страната ни”. Паспортът щял да накара руснака “да продължи да работи все така всеотдайно за развитието на България”. Година след края на мандата му в София и бившият руски посланик Анатолий Потапов е станал българин. Указът е от 2009 г., а предложението за натурализация е на бившия строителен министър Асен Гагаузов с мотив: “Потапов ще продължи да оказва съдействие за обществено-икономическото развитие на България.” Покрай него българка е станала и съпругата му Татяна.
Влакът по-евтин с 20% през уикенда, информира „24 часа”. Предложението е на бюрото на министъра на транспорта и вероятно ще влезе в сила в началото на май, казва Димитър Костадинов, директор "Маркетинг и продажби" в БДЖ. Промяна ще има и за т.нар. релационни цени, които са за пътуване между големите градове. При тях отстъпката варира между 20 и 30%, сега ще се фиксира на 20 на сто. Ще се пускат и повече влакове до Варна. Една нова композиция ще пътува по подбалканската линия, за да може да "хване" пътниците от градовете на юг от Стара планина. При Карнобат влакът ще поема към Варна.
Едва 25 решения по същество от общо 146 заведени преписки е взела Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Това пише в доклада на държавния орган до Народното събрание за периода от създаването си (16 юни 2011 г.) до края на миналата година, четем в „Труд”. Комисията следи за конфликт на интереси около 100 000 души, заемащи публични длъжности. Сред тях са президентът, министрите, депутатите, кметове и общински съветници, членове на комисии, агенции, висши чиновници. В 12 от решените случаи органът се е произнесъл, че конфликт няма. Сред “оправданите” са депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов за това, че е имал консултантски договор с фирма, която участва в управлението на здравен застраховател, а през това време внася промени в Закона за здравното осигуряване.
Комисията не прие и че шефката на Софийския градски съд Владимира Янева е била в конфликт на интереси. Обвинението бе, че тя не е декларирала участие в сделки със “Софийски имоти”, въпреки че бе съдийка по дела срещу бившия шеф на дружеството Тошко Добрев. Органът е открил конфликт на интереси в 13 от случаите. Най-често те засягат местните власти - кметове и съветници. Органът е похарчил 552 000 лв. за 6-те месеца работа през 2011 г. Възнагражденията и осигуровките на 5-имата членове и 11-имата служители са били 174 000 лв., а капиталовите разходи на комисията - 288 хил. лв., показват данните.
Бездомни псета и агресивни домашни кучета впиват челюсти в 4000 българи от цялата страна всяка година, твърди „Труд”. През 2009 г. броят на ухапаните е бил 4083 души, през 2010-а - 3393. За изминалата година данните все още се обработват, но се очаква пострадалите да са повече. Информацията за жертвите на кучатата е на Министерството на здравеопазването. Черната хроника се събира на база на поставяните годишно противобесни ваксини, съобщи пред “Труд” д-р Ангел Кунчев, главен държавен санитарен инспектор. Според сводките на единствения в столицата противобесен кабинет от 3 г. насам сръфаните от кучета в София намаляват. През 2009 г. те са били 772 души, през 2010-а - 584, а м. г. - 468. В страната обаче не е така и националната статистика остава тревожна.
Цени, сравними с тези на луксозни хотели, са обявили къмпингите по морето за това лято, паказало проучване на „24 часа”. Само за опъването на палатка ще ви искат 7 лв. на ден, допълнително още толкова се плаща за всеки човек, който нощува в нея. Така ден почивка на пясъка за двама вече става 21 лв. Тази цена е за къмпинг по Северното Черноморие, който дори не предлага топла вода в общите бани. По-луксозните предложения на юг започват от 35 лв., ако палатката е опъната на първа линия. Отново има доплащане за всеки човек, който ще спи в палатката. Обещанието е, че всеки душ в банята на къмпинга си има собствен бойлер, а тоалетните са ремонтирани след миналогодишния летен сезон. Реално цените за къмпингите са сравними с предложенията на тризвездни хотели, които предлагат и храна на закуска и вечеря. Такива предложения има дори за курорти като Златни пясъци и Свети Константин и Елена, обяснява изданието.
„Жителите на петричкото село Капатово се стягат за посрещането на големия християнски празник Великден с десетки гости от Гърция. Гордостта на местните е алкохолният еликсир "Борисовка". И домакини, и гости ще се почерпят със селската домашна ракия, която прочу селището”, разказва „Стандарт”. "Не е случайно, че за нас писа дори агенция Ройтерс. Черпим всички гости щедро с радостта на народа - ракийката. В края на 2009 г. я кръстихме на името на премиера Бойко Борисов. Причината бе признателността ни, че не позволи да се вдигне налогът на домашарката", обяснява бай Мишо, който е майстор на приготвянето на течния еликсир.
Детектор на лъжата може да улавя в домашна обстановка прелюбодейците вкъщи, четем в „Монитор”. Устройството е част от проект на български учени от БАН, които са разработили таблет с уникални приставки. Българският конкурент на iPad се нарича „Октопад” и в завършен вид трябва да има осем допълнителни устройства, казва Христо Колев от Института по катализ, който е сред от участниците в разработването на проекта. Една от екстрите е апарат, който следи за състоянието на човешкото тяло и показва засечените отклонения.
Така с поставяне на електродите на два от пръстите на ръката може да лъснат всички скалъпени набързо оправдания след изневярата, както и всяка друга лъжа в семейството. Освен това БГ таблетът поддържа 4G интернет и може да изпраща информация на смартфона на личния лекар, например ако човек вдигне кръвно или се получат нарушения по други медицински показатели, допълва Колев. Учените са разработили и робот, който може да се грижи за възрастните хора вкъщи. Той може да носи храни и напитки, да включва телевизора, да напомня на възрастния човек да си вземе лекарствата.
След ювелирния въоръжен обир, при който петима ограбиха около 2 млн. лв. край Ловеч, банките предприемат извънредни мерки за сигурност, съобщава „Стандарт”. Имало вътрешно разпореждане в почивните дни покрай Великденските празници трезорите на малките клонове да бъдат опразнени и парите съхранени в големите сейфове в градовете. Охранителните фирми са мобилизирали служителите си заради извънредните мерки в почивните дни, тъй като се налага парите да бъдат извозени с инкасо автомобили до по-сигурните трезори.
Предполага се, че извършителите на обира са гастарбайтери - хора, които работят или имат някакъв бизнес извън страната и са дошли за кратко в родината си. Тази версия се подкрепя от странния факт, че и трите автомобила са били с десен волан. Все още няма данни дали колите са крадени. По непотвърдена информация бусът и двата джипа са били засечени от камерите за видеонаблюдение в Ловеч около час преди атаката на инкасовия автомобил край село Петко Славейково. Регистрационните им табели са били от Великобритания.