*
Борба с вредителите

СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

|
СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

Кабинетът "Борисов" напълно загуби облика си на експертен, след като в четвъртък вечерта бяха отстранени двама ключови министри, а на тяхно място ще бъдат назначени верни партийни кадри на ГЕРБ, пише “Сега”. Двамата безпартийни експерти Трайчо Трайков и Стефан Константинов ще бъдат заменени като министри на икономиката и на здравеопазването от Делян Добрев и Десислава Атанасова, които влязоха в сегашния парламент като активисти на ГЕРБ. В познатия си стил вчера премиерът не даде ясни аргументи защо се разделя с тези министри и защо тъкмо сега. При сформирането на правителството си през лятото на 2009 г. Борисов обяви, че ще разчита само на експерти. Но миналата седмица каза, че ако сменя здравния министър, ще вземе някого от "тежката артилерия на партията". Новите назначения подсказват, че Борисов казва "сбогом" на реформите, лично ще контролира диалога правителство-партия-парламентарна група и ще се опита да избута мандата без приятелски огън и вътрешни сблъсъци. Но политолози и социолози веднага определиха опитите за затягане на дисциплината в управлението и растящата роля на премиера като слабост и симптоми за разпад във властта, обяснява изданието.



С последните си правителствени рокади Борисов вече би рекорда от 12 промени в кабинета на Симеон Сакскобургготски, посочва “Труд”. Иван Костов и Сергей Станишев могат да се похвалят с по 9 смени на министри. С последните двама членове на кабинета Борисов обаче удря тринайсетицата. В списъка, разбира се, са и смените на Росен Плевнелиев и Маргарита Попова, както и оттеглянето на Божидар Димитров, чието място не бе заето от никого. Вестникът цитира лидера на СДС Мартин Димитров да казва, че със смяната на Трайков енергийният октопод засега печели битката. “Лично аз очаквах такава оставка, ако тъмните сили около АЕЦ “Белене” започнат да вземат надмощие”, казва Димитров, който от години настоява проектът да бъде спрян. Министър Трайков имаше “разумна позиция, която защитаваше българските национални интереси и смятам, че това е истинската причина за оставката му, макар че от ГЕРБ споменават други неща”, обяснява синият лидер.



“Бившият еврокомисар Меглена Кунева смята, че Трайчо Трайков се е разделил с поста си заради критиките му към проекта АЕЦ „Белене" и монопола на „Лукойл", тъй като точно той казваше, че цените на дизела са толкова високи, че по-високи могат да бъдат само при война. Председателят на „България на гражданите” риторично запита дали има връзка с недоволството на олигарси и отстраняването на министър Трайков”, разказва “Новинар”.



Дни преди да изтече срокът, в който България бе обещала на руските си партньори да вземе решение дали ще строи АЕЦ "Белене", съдбата на проекта съвсем се заплете от обясненията на премиера Бойко Борисов, съобщава “Сега”. Само за няколко минути той спря "Белене", прати реакторът й в "Козлодуй" и вкара чуждестранни партньори в проекта. "Лично пратих Трайков и Дянков в Москва да кажат на руснаците, че няма да строим "Белене", искаме да си плащаме реактора и да го слагаме в "Козлодуй", заяви Борисов пред БНТ. И веднага добави, че това не означава край на проекта. Според него окончателно решение за проекта все още няма и се изчаква икономическият анализ, който се прави от британската банка HSBC. Ситуацията съвсем се заплете, след като Борисов добави, че намерението е централата да се диверсифицира, за да не е само българо-руска. А на финала се зарече да реши съдбата на АЕЦ с референдум. Досега не беше известно, че правителството е взело решение за спиране на "Белене" и че Трайков и Дянков са го обявявали в Москва. Президентът Росен Плевнелиев пък още вчера контрира, че не може да има референдум само за "Белене" - той може да е "за" или "против" ядрената енергетика.



Председателката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова вероятно няма да става управител на здравната каса, твърди “Труд”. Тя бе обсъждана като кандидат за поста здравен министър, но след като той отиде при Десислава Атанасова нямаме причина да се лишаваме от Менда като бюджетен експерт, решили в ГЕРБ. Обсъждало се трънливият пост начело на здравната каса да остане в ръцете на сегашната и. д. шефка Марияна Василева. По ирония на съдбата именно тя бе подуправителка на касата по времето на уволнената заради бонуси Нели Нешева. Василева дори е смятана за вдъхновител на скандалната методика, по която в НЗОК изчисляваха допълнителните възнаграждения, раздавани не само на редови чиновници, но и на началници. И. д. шефката дори се е възползвала повече от бонусите в сравнение с уволнената Нешева. Сумата, която Василева е взела, е 15 000 лева за година, а Нешева - 12 000 лева.



Четири компании са сформирали картел за горивата, обяви Комисията за защита на конкуренцията вчера. Това са "Лукойл България", "Нафтекс Петрол", "Ромпетрол" и ОМВ, научаваме от “24 часа”. Те са сключвали забранени споразумения и са съгласували цените на бензина и дизела на едро, гласи обвинението на комисията. То е резултат от започналия преди година секторен анализ, който прерасна в производство заради съмнения за нарушения. Те бяха породени от установеното сходство в цените и структурата на пазара, тъй като четирите проверявани компании държали над 60% от него. Това водело до олигополно ценообразуване, при което търговците се съобразяват един с друг. Компаниите имат 30 дни, за да се запознаят с предявените обвинения и да предоставят писмени възражения и доказателства срещу тях. След това комисията ще се произнесе по същество и ще обяви размера на санкциите.



Лек спад в цените на яйцата, месото и олиото отчете финансовият министър Симеон Дянков, информира “Сега”. Той беше изпратен от премиера Бойко Борисов на обиколка в големи и малки магазини в страната. По време на тура Дянков установил, че яйцата вече са поевтинели от 50 на около 30 стотинки. Спадът при месото и олиото е също с 20-30 стотинки. Според справка на земеделското министерство средната за страната цена на едро за цяло агне е 12,59 лв. за килограм, на яйцата - 0,33 лв. за размер М, олиото - 2,47 лв за литър.



Около 90 000 млади българи ще търсят препитание в странство през т.г., показва изследване на агенция "Медиана". Това е почти 1/3 от общия брой на безработните на възраст между 15 и 29 г., които са общо 330 000 души, четем в “Сега”. Данните са от национално представително проучване за младежката безработица в България за периода 27 -17 февруари 2012 г., направено по поръчка на българските леви депутати в Европарламента. Според Евростат България е на седмо място сред страните - членки на ЕС, по равнище на младежката безработица. В същото време по темп на нарастване на нетрудещите се млади хора страната ни е на второ място в ЕС, изпреварвана само от Испания.



Над четири пъти са намалели преките чужденстранни инвестиции в България през последните 12 месеца, показва платежният баланс на БНБ, информира “Труд”. През януари 2012 г. сумата е била 44,2 млн. лв. или едва 0,1% от брутния вътрешен продукт. Година по-рано чуждите инвеститори са вложили у нас 186,1 млн. евро. Това е един от най-големите сривове на годишна база в кризата. Данните затвърждават тенденцията на траен спад. За цялата 2011 г. сумата беше малко над 1 млрд. евро - с 40% по-малко спрямо 2010 г.



Българката се котира най-много като домакиня или плеймейтка в общественото пространство. Това е една от основните причини за ниския дял на жените, които заемат ръководни постове у нас, разкрива “Монитор”. Едва 32% от управленските позиции в държавната администрация и бизнеса в България са заети от жени. Годишното заплащане на дамите пък е с до 32 на сто по-ниско, спрямо това на мъжете в един и същи бранш, сочат данни от НСИ. Най-голяма пропаст между заплатите на нежния и силния пол има в ИТ сектора и финансите.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар