*

СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

|
СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

България е безспорен лидер в Европа по нарушения на основни човешки права, смятано на глава от населението, показва последната статистика на Европейския съд за правата на човека, пише „Сега”. През 2011 г. държавата е получила в Страсбург средно по 7 присъди за всеки 1 млн. свои граждани, което я нарежда на първо място сред 47-те държави от Съвета на Европа, подписали Европейската конвенция за правата на човека. Във вечната класация от 1959 г. насам нищожна разлика с Гърция поставя България на второ място (54 срещу 53 осъдителни решения на 1 млн. жители), но Гърция членува в Съвета на Европа от самото му начало, докато България се присъедини едва през 1992 г. През 2012 г. държавата ни има всички шансове да стане лидер за всички времена в следвоенна Европа по нарушения на човешки права, отбелязва вестникът. Всеки януари по това време съдът в Страсбург огласява класация коя държава колко пъти е била осъждана през изтеклата година, колко нарушения е направила и колко още жалби срещу нея чакат решение. През 2011 г. България е била осъдена за 52 случая на погазване на конвенцията за правата на човека. При население от 7.5 млн. жители това означава почти 7 присъди за всеки 1 млн. граждани. След България по този показател са Румъния, Турция, Италия, Полша, Украйна, Франция, Русия и Великобритания.



Вътрешният министър Цветан Цветанов е на път да изпадне в пълна изолация заради нападките си срещу съда, посочва „Сега”. След като дори семейната му приятелка Владимира Янева се обяви срещу него, вчера това индиректно направи и вицепрезидентът Маргарита Попова пред Би Ти Ви. "Съдът не бива да бъде хулен. Съдиите са независими, с работата си трябва да се борят за уважението на гражданите и за уважението към тях на другите институции, разбира се, и обратното", заяви тя. Повод за коментара й станаха острите атаки на Цветанов срещу шефа на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова. Тя предупреди, че тези скандали могат до доведат и до мониторинг за независимостта на съдебната система от страна на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), след като вече имаме такъв за корупцията. В отговор на въпрос кой трябва да спре със скандалите Попова заяви: "Ами който започна". Срещу Цветанов се обявиха вчера 8 неправителствени организации. Според тях неговите изказвания се основават на неверни факти и представляват поредно грубо и манипулативно изкривяване на истината.



„Министър Цветанов се отърва от Маргарита Попова като правосъден министър. Но няма как да се отърве от нея като вицепрезидент. Още в първите си дни на поста тя посочи почти поименно Цветанов като виновника за междуинституционалната война МВР - съдебна власт. Г-жа Попова сигурно ще влезе и в по-директен сблъсък с МВР. Защото не е от послушните и защото ще облекчи президента, който може и да не се нагърбва с непопулярната задача да брани независимостта на съда. Така че МВР, което вече кръщава операции с имена на съдии, да чака перманентна операция ВИЦЕ - Враждата да Изчезне от Цветановата Етика. А постигането на тази етична цел е 50% от работата на МВР, както каза и главният секретар Калин Георгиев”, коментира Веселин Стойнев в „Труд”.



"Ти си главният виновник това малко прасе да стане голяма свиня". Репликата е изречена през далечната 2000 г. от тогавашния собственик на охранителна фирма "Ипон", а сега премиер Бойко Борисов, по адрес на подсъдимия по делото "Октопод" Алексей Петров. Упрекът на Борисов е отправен към Валентин Шотев, който преди години е бил бизнес съдружник на сочения за лидер на Октопода, а днес е един от основните свидетели и частен обвинител по делото, четем в „24 часа”. В началото на септември 2000 г. Шотев отишъл при Борисов. Помолил го да осигури охрана на съпругата му, защото цялото му семейство се чувствало застрашено от Алексей Петров, разказа Шотев вчера в съда. Вледеняването на отношенията между Шотев и Петров започнало през август 2000 г. Двамата се познавали още от 1987 г. покрай каратето. В онези години Шотев работел в МВР, бил и комсомолски секретар в структурите на вътрешното министерство, но през 1990 г. напуснал и започнал частен бизнес. Въртял около 20 фирми и даже помагал на Петров с пари през 90-те г. След години съвместен бизнес обаче между двамата настъпил разрив.



Софийският апелативен съд оправда на втора инстанция бившия министър на отбраната Николай Цонев, научаваме от „Новинар”. Той беше обвинен, че при управлението на Тройната коалиция е наредил увеличението на капитала на дружество "Терем" с 38 246 184 лева, с което не е позволил печалбата за 2008 г. да влезе в държавния бюджет. До момента няма нито едно спечелено дело срещу Цонев, който беше показно арестуван в София. При задържането му по обвинение за даване на подкуп зам.-градският прокурор Роман Василев нареди на Цонев: „Като всеки истински престъпник - долу на земята”. Това пък дело още не е завършило на първа инстанция, припомня изданието.



След въвеждането на валутния борд през 1997 г. вчера България каза "да" на нов, този път наднационален механизъм за финансово дисциплиниране, посочва „Сега”. Със 130 гласа "за" парламентът подкрепи присъединяването на страната към европейския договор за координация и управление на еврозоната, от който се очаква да повиши доверието в еврото и да гарантира спазването на строги фискални правила от ратифициралите го държави. Договорът предвижда въвеждане на общи ограничения за размера на дълга и дефицита и мерки, целящи сближаване на икономическите политики в ЕС. България подкрепи фискално дисциплиниращите клаузи, но няма да поема ангажименти за координация на икономическите политики до влизането си в еврозоната.



„24 часа” допълва, че парламентът е поставил две условия за присъединяването на България към европакта - да не плащаме вноски в подкрепа на еврото и да не хармонизираме данъците си с тези на останалите страни в ЕС. Тези ограничения обаче ще отпаднат след присъединяването на България към еврозоната и замяната на лева с евро като официална валута. Реално обаче парламентът одобри включването на страната в още ненаписан договор, обяснява вестникът. На срещата на правителствените ръководители в понеделник ще се обсъжда вариант на пакта, но финалният текст ще е ясен най-рано в средата на следващата седмица. Затова и още няма яснота дали България ще може да участва в заседанията на Еврогрупата, ако подпише договора, обясни в парламента външният министър Николай Младенов.



Най-важната реформа, за която смятам да се застъпя, е административната, казал президентът Росен Плевнелиев на среща с българи, работещи за ЕС, пише още „24 часа”. „Не е редно България да е единствената, в която няма разделение между политика и администрация. Всеки политик може да се бърка в работата на администрацията най-брутално. Мечтая за администрация, която ще може да каже на един министър "не". Хората в нея не трябва да зависят от това кой е на власт. В момента всеки гледа накъде духа вятърът и знае, че може да го уволнят. Размахват ги тия хора насам-натам на всеки 4 г. и те не са мотивирани да работят. Трябва да имат перспективи за кариерно развитие", обяснява Плевнелиев.



„Сляпата неделя взе да закъснява. Българинът масово сключва брак, след като чукне 30 години, показват последните справки на Националния статистически институт”, информира „Труд”. За по-малко от 10 години възрастта, на която младоженците тръгват към олтара, се е увеличила с две години. И ако през 2001 г. мъжете са се разделяли с ергенлъка средно на 28 г., сега влизат в брачните окови няколко години по-късно. Жените пък се осмеляват да сложат халката едва след като минат 27. Преди девет години дамите се омъжвали на 24-25 г. 87% от всички минали под венчилото българи пък са прехвърлили 35 г. А преди век Менделсон е звучал за двайсетгодишните. Близо половината от неженените българи са млади хора между 16 и 34 г. Затрупани в работа и гонене на кариера, те все по-трудно се осмеляват да създадат семейство и да скъсат завинаги с ергенлъка и моминството.



Всяка фирма ще трябва да направи фитнес за служителите си или да им осигури свободни часове за ползване на стадион. Това предвижда националната стратегия за развитие на спорта и физическото възпитание за периода 2012-2020 г., съобщава „Стандарт”. Засега не се предвиждат специални данъчни облекчения за фирмите, които пращат работниците си да спортуват. Всички разходи, направени за добрата физическа форма на служителите, обаче ще се приспадат от печалбата и така ще се намали корпоративният данък на фирмите. Спортната стратегия е заимствана от документ от 1933 г., който е задължавал всички фирми с повече от 100 служители да имат собствено игрище, разказа зам.-министърът на спорта Иван Ценов. Според него в момента това правило е трудно приложимо, но всяка фирма трябва да намери начин да осигури възможности за спорт на служителите си. Очаква се в следващите години да започнат сериозни преговори за въвеждане на данъчни облекчения за фирми, които спонсорират спорта. Намерението е клубният спорт да премине изцяло на издръжка на частния бизнес.



„30 британски средни училища отпускат стипендии за българчета, казва шефката на консултантска къща "Дарби" Бистра Илиева. Школата идват у нас утре за образователното изложение, което ще се проведе в "Радисън", четем още в „Стандарт”. Парите покриват от 20 до 50 на сто от таксата. В някои от случаите, за да ги получат, децата трябва да положат допълнителен изпит или с тях да се проведе интервю. Една от стипендиите - за "Брукхаус колидж", покрива пълния размер на таксата. Тя се дава за футболни умения, като избраникът има шансове след това да стане поредният Бербатов. Освен спортно майсторство обаче се иска и висок успех, подчерта Илиева.


Автокрадците минаха на лизинг. Вместо да инвестират в техника за отваряне на коли и да рискуват да бъдат заловени, апашите вече изкупуват возила на фалирали бизнесмени, които не могат да си плащат вноските, разкрива пред „Монитор” началникът на сектора за автокражбите в Главна дирекция „Криминална полиция” Мирослав Тончев. От столичната полиция също потвърдили, че около 70% от обявените за изчезнали коли всъщност са фиктивно откраднати, но тези престъпления са от най-трудните за доказване.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар