*
Борба с вредителите

СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

|
СЪБОТЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

Европейската комисия отправи сериозни критики за липсата на реформи в областта на образованието и за първи път постави конкретни срокове, в които трябва да бъде приета законодателната рамка за тях, съобщава “Сега”. До средата на 2012 г. България трябва да разполага с два закона - за предучилищното и училищното образование и за висшето образование. Това е една от препоръките в доклад на ЕК за постигането на целите, заложени в стратегическата рамка за европейско сътрудничество в образованието. България е забавила значително реформата в областта на висшето образование, посочва Европейската комисия. Тя препоръчва подобряване на качеството на обучението чрез инвестиции в квалификацията на преподавателите и стимулиране на сътрудничеството между университетите и индустрията. За пръв път и европейските експерти посочват това, което бизнесът повтаря от години - че не се разработват приоритетно важни за икономиката на страната технически специалности, отбелязва изданието. Те препоръчват да се увеличи конкуренцията между висшите училища и да се подобри управлението на университетите. Реформата включва още увеличаване на мобилността на студентите и модернизиране на учебните програми.



Ад за раково болни и за джипита ще настане от 1 януари, алармира националният консултант по медицинска онкология доц. Константа Тимчева пред “Труд”. Този път причината е в направленията, защото всеки пациент ще бъде принуден за куп процедури да тича до личния лекар за талон. Тъй като ограничен брой онкопациенти ще се приемат в болница за химиотерапия. Кашата пак е забъркана от здравната каса и лекарския съюз, които пишат Националния рамков договор, посочва вестникът.



Водеща новина за “Монитор” е друга промяна, наложена от рамковия договор. Според нея джипитата ще поемат диспансерното наблюдение на пациентите с ендокринни и сърдечно- съдови заболявания. Договорът ще влезе в сила от следващата година, след като той бъде подписан до края на декември от здравния министър д-р Стефан Константинов. От здравната каса твърдят, че това е улеснение за болните, тъй като на семейните лекари се дава и правото да пускат талони за скъпи изследвания, като ехокардиография например. Досега направление за такива изследвания издаваха само лекарите специалисти от доболничната помощ, след като на свой ред преглеждаха пациента, изпратен им с направление от джипито.



Регионалният министър Лиляна Павлова е нападнала остро археологическата гилдия на последното заседание на кабинета, като е обвинила археолозите в изнудване на министерството и саботаж на магистрали, раказва “Сега”. Павлова си намира и съмишленици в лицето на премиера Бойко Борисов и културния министър Вежди Рашидов. Повод за недоволството на Павлова са проблеми около строежа на две магистрали - "Хемус" и Лот 1 на "Струма", става ясно от стенограмата на правителственото заседание. Пред министрите Павлова се оплаква, че два археологически музея - в Кюстендил и Перник, саботират строителството на Лот 1. Археологическите находки са защитени по закон и в района им се допуска строителство едва след като се извършат спасителни разкопки. Заради огромните разходи обаче изискванията често се заобикалят. "За пореден път регионалното министерство и АПИ си измиват ръцете с археолозите за неща, за които сами са виновни. Проблемът от години с магистралите са постоянните промени в трасетата и хаосът покрай кадровите рокади в АПИ, при който постоянно сме принудени да работим като пожарна команда", коментира Людмил Вагалински от БАН.



Бойко Борисов се оплаква на последното заседание на Министерския съвет, че БСП имат шпиони в правителството, става ясно от стенограмата, информира “24 часа”. Щом разберат какво ще правим, излиза Сергей Станишев и вика: “Искам да ми предоставят еди-какво си”, казва премиерът. Последният повод за подозрението му е искането на социалистите да получат информация за водените преговори от Борисов по фискалния пакт на ЕС. От премиерските обяснения се разбира, че проектът на договора е изпратен от правителството в сряда до парламентарните групи. Според Борисов е добре да има и парламентарна дискусия, тъй като текстовете в европейското споразумение са много обтекаеми и има неясноти в параметрите, които не знаем до какво биха могли да доведат.



“Труд” пък цитира от същата стенограма мнението на икономическия министър Трайчо Трайков, че ромите в България са голям резерв на икономиката ни. Думите му са по повод на Националната стратегия за интеграция на ромите, приета от парвителството. Според Трайков първото, от което трябва да се започне е образованието, защото 20 на сто от населението до 9 години са роми, а над 80 години са почти нула процента. “Ние тук правим куп неща в образованието, и то насила дори с безплатните закуски. Само на тези, на които децата отидат на училище, изплащаме социалните. Всички тези инструменти сме ги приложили и въпреки това отиват, вземат закуските и си отиват”, посочва обаче премиерът.



“Съвсем доскоро британците бяха сред най-активните купувачи на българския имотен пазар. Тенденцията обаче се обърна и започна големият отлив на британски инвеститори. България влезе в Топ 5 на "най-лошите имоти" за жителите на Великобритания според класация на консултантската компания Colordarcy. Страната ни е на четвърто място след Ирландия, Кипър и Гърция”, четем в “Сега”. От компанията предупреждават, че много британци са в капана на инвестициите във ваканционни имоти по Черноморието и в курортното градче Банско, както и че пазарът на наеми у нас е силно свит. Според данни на Colordarcy цените на българските имоти са паднали с близо 11% през 2011 г. и няма индикации, че дъното е достигнато.



Американците и руснаците ни гонят по песимизъм за 2012 г., сочи проучване на “Галъп интернешънъл”, тиражирано от “Труд”. Българите оптимисти за по-добра 2012 г. са 16 процента, а песимистите - 39 на сто. Е, точно тази разлика от 23 процента между двете групи е почти като при янките и руснаците - там са 21%. Но в България има ръст на оптимистичните очаквания с 8 на сто в сравнение с проучването преди година. При новия голям брат обаче те намаляват с 12%, а в Русия - с 27 на сто. Анкетата е направена в 51 държави с над 45 000 интервюирани. Тя като цяло сочи, че в очакванията за идната година надделява песимизмът с 34% срещу 31%. Най-ниска е надеждата в Западна Европа (-45%), следват Източна Европа (-29%) и Северна Америка (-25%. Франция е рекордьор по черногледство - 80 на сто.



Отцепниците от „Атака” правят нова патриотична партия, информира “Новинар”. За създаването на този политически проект стана ясно, след като първите трима депутати напуснаха редиците на „Атака”. През последния месец обаче народните избранници усилено работят над проекта. Създаването на новата партия ще бъде обявено след Нова година, заяви независимият Кирил Гумнеров. Той очаква парламентарната група на „Атака” скоро да се разпадне. Това ще се случи дори и само един националист да напусне. Според Гумнеров има поне трима депутати, които са готови да го сторят.



Шефът на Етичната комисия към Висшия съдебен съвет Цони Цонев се оттегли от Инспектората на ВСС. Мотивът му да не стане съдебен ревизор е, че е опетнено името му, пише “Стандарт”. Цонев бе предложен за поста от депутата от ГЕРБ Красимир Ципов. Във вторник на извънредно заседание на парламента Цонев и още девет души бяха избрани за съдебни инспектори. Те трябва да встъпят в длъжност на 16 януари 2012 г. "Нито един от изнесените факти не отговаря на истината. В целия си професионален и личен път съм спазвал принципите на почтеност и законност", заявява Цонев в отворено писмо. В деня на избора му бе изнесена информация, че като шеф на етичната комисия бившият прокурор е прикрил от своите колеги във ВСС през 2009-а, че срещу кандидата за зам.-шеф на Бургаската апелативна прокуратура е имало образувано наказателно производство. Дори призовал колегите си да я подкрепят, припомня изданието.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар