ПРАЗЕН РЕЗЕРВОАР - ПРАЗНА УРНА
Христо Николов
Труд
Последната година от мандата на едно правителство е особен политически сезон във всяка държава. Обществото става все по-критично към управляващите, политиците се готвят за избори, а управляващите изпадат в положение на самоотбрана.
Защото илюзиите на хората вече ги няма, а резултатите от управлението избиват все по-ярко.
В България за сегашното правителство този политически сезон ще е повече от особен. Съдейки по увеличените разходи на ток за всички производители със средно 16% и трайното поскъпване на горивата през последния месец, на ГЕРБ предстои доста гореща икономическа и политическа есен и зима.
Неизбежната инфлация
към която води случилото се през жежкия юли, ще се сблъска със замразените от 3 години доходи на мнозинството българи. И този температурен шок не вещае нищо добро.
Такова голямо увеличение на разходите за електроенергия в България не се е случвало от близо 4 години. То ще удари много силно и едрия, и дребния бизнес. Според икономисти при равни други условия само от поскъпването на тока ще последва инфлация от 1,2% за юли. Лошото е, че кризата вече е изпилила до крайност всички резерви на фирмите и малцина предприемачи ще имат възможност да поемат за своя сметка увеличението на разходите си. Най-логичното следствие за тях е да вдигнат продажните цени.
Дори онези бизнеси, в които е имало някаква възможност да поемат токовия удар, няма как да го направят, защото горивата през юли също поскъпнаха безпрецедентно и поне засега няма изгледи стойностите им да слязат трайно надолу. През всеки уикенд на отпускарския месец цените на дребно на дизела и бензина се увеличаваха, за да се натрупат 18 ст. отгоре на литър за "народния" бензин А95 и 23 ст. на литър за дизела.
През последните дни се появи и една особеност, на която тепърва някой трябва да даде обяснение - дизелът, който е основното гориво на икономиката, вече е по-скъп от "луксозния" бензин А98. Аномалията е още един удар срещу всеки, който произвежда или продава на българския пазар.
Положението с горивата е особено тежко, защото каквито и съмнения да имаме към ценообразуването им на вътрешния пазар, има и външни фактори, които правят тенденцията на поскъпване трайна и необратима. Такъв фактор е
курсът на долара
в който се котират цените на петрола на световния пазар. През февруари 1 долар се обменяше срещу 1,45 лв., а тези дни е вече 1,61 лв. Само през юли зелената валута добави 4% към стойността си спрямо еврото, с което е вързан българският лев. Независимо от колебанията в котировките на самия петрол, доларът според много икономисти е обречен на поскъпване заради дълговата криза в еврозоната и липсата на икономически растеж в ЕС.
Лошото е, че в такава обстановка пред управляващите застават много изкушения, а миналата година ГЕРБ показа, че не могат дълго да им се съпротивляват. През пролетта на 2011 г., когато бензинът и дизелът стигнаха съответно 2,40 лв. и 2,50 лв. за литър и започнаха масови протести, основната "мярка" на правителството беше да се споразумее с "Лукойл" за мораториум върху цените. Той трая само един месец, през който крайните цени на горивата по бензиностанциите на "Лукойл" бяха замразени, но самата рафинерия продължи да увеличава цените на едро. И когато "мораториумът" приключи, пазарът си отмъсти - още на следващия ден цифрите по бензиноколонките се върнаха на високите си равнища отпреди мярката.
Отделен е въпросът как свободното движение на цените на едро през този един месец е повлияло на останалите вериги бензиностанции, за повечето от които "Лукойл България" е основен доставчик на горива.
Другите две ефективно приети мерки също бяха палиативни, а и срокът им на действие изтече. Едната предвиждаше да се отложи с 6 месеца изискването за смесване на горивата с биосъставка. Другата - срокът за поддържане на задължителни запаси на горива, което блокира много средства на фирмите, да бъде намален от 60 на 50 дни. Но тази мярка също изтече през април тази година и по всяка вероятност нито тя, нито отлагането на смесването няма да може да се предприемат за втори път.
Остава да се наложи отново
мораториум върху цените
тъй като на ГЕРБ едва ли ще е приятно да се повторят масовите протести от миналата година. В същото време няма и как да се "отнеме" временно някой лиценз на "Лукойл", за да се успокоят духовете, както преди изборите миналата есен. Защото рафинерията вече има нужните измерителни уреди.
Разбира се, остава да се види и какво ще реши Комисията за защита на конкуренцията по обвинението в картелни споразумения срещу четиримата основни търговци на горива в страната - "Лукойл", OMV, "Нафтекс Петрол" и "Ромпетрол". Но според източници на "Труд" глоби май няма да има, тъй като фирмите са предложили мерки за подобряване на конкуренцията.
Така че напред към следващия мораториум върху горивата. А след това - потоп.