*
Борба с вредителите

НОВ ЗАВОД ЗА ГИПС В С.КОШАВА ПОСТРОЕН ЗА 8 МЛН. ЕВРО ЗАПОЧВА ПРОИЗВОДСТВО

|

Изцяло нов завод за печене на природен гипс замени в четвъртък старите съоръжения на площадката на фирма "Гипс" във видинското село Кошава. Инвестицията е общо 8 млн. евро, от които 1.8 млн. евро са финансиране по оперативна програма "Конкурентоспособност", а останалата част е осигурена с банков кредит. Освен че има значително по-добри екологични показатели, на завода се разчита и да понижи себестойността на продукцията и да я направи по-конкурентна. Това е и причината за капиталовложението в период, който е особено труден за основния краен клиент на "Гипс" - строителния сектор. Новото съоръжение е една от малкото нови инвестиции в слабо развития северозападен район на страната.

Самата сграда на завода е изградена за четири месеца от "Монтаж инженеринг" - Стара Загора. "На 3 юни миналата година беше вдигната първата кула, на 7 октомври съоръжението имаше Акт 16", каза изпълнителният директор на "Гипс" Пламен Василев. Оборудването е германско и е осигурено от една от водещите фирми в сектора – Claudius Peters Project. Капацитетът на новата инсталация е 14 тона на час, или около 80 хил. тона продукция годишно.

Влизането в експлоатация на новата мощност ще понижи разхода на електроенергия с около 40%. "Това беше причината да кандидатстваме по оперативната програма, защото с тази инвестиция цените на продуктите ни станаха атрактивни", посочи Василев. Рязко ще намалеят и праховите емисии на завода. "При европейска норма до 50 мг/куб. м ежедневните ни замервания на димоотводната тръба показват стойности от 24-25 мг/куб. м", каза изпълнителният директор. В същото време този показател при стария цех е бил над 100 мг/куб. м.

Не се предвижда промяна в броя на заетите. "Повечето работници преминават от стария в новия завод, само че на практика стават по-високотехнологични специалисти, а друга част ще отидат в мината", уточни Василев. В момента в компанията работят 224 души.

За разлика от другите производители на гипс в страната, които го получават чрез преработка на отпадните газове от тецовете, предприятието в Кошава го добива като естествена суровина на 320 м под земята. Това е единственият подземен гипсов рудник в Югоизточна Европа. За него компанията има концесия до 2039 г. Самата суровина е с много висока чистота (над 90%) и преработката й е почти безотпадна.

"Гипс" продава 90% от продукцията си на местния пазар, като сред основните потребители на суров гипс са дружествата от циментовата промишленост. Компанията работи добре и в Сърбия, а в плановете й са да влиза и на румънския пазар. Дали ще успее да ги реализира ще зависи най-вече от това колко бързо ще бъде преодоляна кризата.

С изграждането на завода приключва третият етап от инвестиционната програма на "Гипс". От приватизацията на компанията през 2005 г. досега са инвестирани над 22 млн. евро, казват от собственика й "Гипс инвест". През 2007 г. е изграден и цех за производство на сухи строителни смеси на гипсова и циментова основа, чийто капацитет в момента е 50 хил. т годишно. Това е разширило продуктовата листа на дружеството до 27 различни асортимента. На територията на завода е построена и инсталация за пресяване и сушене на пясък, който се влага в производството на смесите.
Основен кредитор на "Гипс" - Кошава, е Корпоративна търговска банка, с чийто собственик Цветан Василев се свързва индиректно и самата "Гипс инвест".


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ ВИДИН"

box_title_arrow.gifНапиши коментар