*

НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

|
НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

Премиерът Бойко Борисов посъветва журналистите, недоволни от издателите си, да напуснат, да теглят кредити и да си правят свободни медии. И отказа държавата да се меси в медийните проблеми, пише “Труд”. Само преди година управляващите подкрепиха първата стъпка за изсветляване на медиите. По инициатива на Съюза на издателите със закон всяко издание бе задължено да публикува имената на действителните си собственици. За да знае читателят кой го информира, да прецени обективно ли е, или издателят прокарва интереси - свои, на корпорацията си или на политическите си приятели. Сега обаче държавата не смее да разбули другата тайна - кой инвестира в медиите. Властта може да осигури тази прозрачност, като задължи издателите да посочват финансовите си източници. Кредит ли е, ипотека на апартамент ли, или търговия с влияние на банка в сянка, обяснява изданието. Пред радио К2 обаче Борисов заявява: “Намесата на властта да отрегулира по някакъв начин силово подобен процес означава да се посегне на свободата на медиите. Затова аз в случая като демократ считам, че вие самите - журналисти, собственици, издатели, медийните хора - направете си един конгрес, направете си една кръгла маса, изговорете си ги всичките тези работи и ще видите, че в един момент нещата вие ще си ги отрегулирате. Направете си, ако искате, друг орган - не СЕМ, който това, за което ми казвате, да го регулира. Не искайте от нас ние да го правим силово. Не е правилно. Знаете ли какъв е парадоксът? Върху свободата на словото не посяга властта, а посягат собствениците.”



"Лесно се руши авторитарен режим, но трудно се гради правова държава при запазване на обществения мир. Затова сме готови да предложим на нашите арабски приятели да се вгледат в нашия опит." Това заяви премиерът Бойко Борисов на гостите от Либия, Египет, Тунис и други арабски страни, дошли за международната конференция “Софийска платформа: Справедливост на прехода”, четем в “24 часа”. Борисов признава, че забавянето на модернизацията на българското здравеопазване, образование и съдебна система е грешка, коята сега ни струва скъпо. Започнатите от него реформи щели да продължават, без значение какво мислят протестиращите.



“24 часа” цитира издателя си и директор на “Софарма” Огнян Донев да казва пред радио К2, че възниква паралелен, държавно подкрепен икономически сектор, който няма нищо общо с реалния бизнес. Питан за медийната група на Ирена Кръстева и депутата от ДПС Делян Пеевски, подкрепяна от банкера Цветан Василев, Донев заявява, че това не е конкуренция между два икономически субекта, а свободното предприемачество се конкурира с държавно финансирани медии. "Няма да продам, независимо какъв натиск се упражнява върху мен. Няма да разреша Цветан Василев и Делян Пеевски да станат собственици на Полиграфическия комбинат и издаваните там медии", допълва Донев.




Отпускането на микрокредити е мярка, която ще облекчи положението на най-засегнатите от икономическата криза хора - младите, тези в неравностойно положение и безработните, пише пише на личната си интернет страница бившият премиер Симеон Сакскобургготски, научаваме от “Труд”. Той припомня, че през 2002 г. правителството на НДСВ въведе тази мярка, добила популярност като “царски кредит”. “За три години бяха одобрени около 6000 проекта, благодарение на които бяха създадени 11 246 работни места”, пише царят.



Броени дни преди старта на новия спецсъд структурата му остава непопълнена, заяви ръководителят на първоинстанционния специализиран съд Георги Ушев пред БНР, разказва “Стандарт”. Специализираният съд и прокуратурата трябва да заработят от 1 януари, а вакантни места има както за съдии, така и за следователи и прокурори. Ушев предупреди и за затруднения заради решението на Конституционния съд, според което престъпна група, обвинена за няколко неща, може да бъде съдена и в специализирано, и в обикновено съдилище.




Приключилите местни избори са най-компрометиращите за демократичните принципи и методите на управляващата партия през последните 20 години. Това заяви лидерът на ДПС Ахмед Доган пред участниците в заседанието на Централния съвет на партията му, пише “Труд”. Доган подчерта, че за ДПС основен политически приоритет остава отстояването на гражданските права и свободи, тъй като те са “грубо потъпкани по недопустим за една демократична страна начин от управляващата партия”.



Чешки компании вече държат две трети от електроразпределителната мрежа на България, информира “Труд”. В събота германският енергиен гигант Е.ОН съобщи на интернет страницата си, че продава поделението си “Е.ОН България” за 133 млн. евро. Купувач е чешката компания “Енерго-про”. Друга чешка компания - “ЧЕЗ Електро България”, е собственик на преносната мрежа в Западна България, включително на София. Енергото в Югоизточна България е притежание на австрийската ЕВН. Германската Е.ОН търсеше близо година купувач на бизнеса си в България. В официалното съобщение на Е.ОН се казва, че компанията, базирана във Варна, оперира 42 000 километра електропреносна мрежа в Североизточна България. За 2010 г. дружеството е доставило 5,3 милиона киловата електроенергия на 1,1 милиона клиенти.



Европейските социалисти обсъдиха мерки срещу кризата в еврозоната на международна конференция, организирана от германските социалдемократи в Берлин. В нея участва и президентът на ПЕС и председател на БСП Сергей Станишев, съобщава “24 часа”. "Имаме конкретни алтернативни предложения за изход от кризата", каза той. Едно от тях е създаването на независима рейтингова агенция в Европа, която да дава обективни оценки за състоянието на всяка страна. Друго предложение е въвеждането на европейски данък върху финансовите трансакции - това би донесло 250 млрд. евро годишно, посочи Станишев. Той разкритикува европейските десни, които доминират в ЕК и в повечето правителства в момента, че търсят половинчати решения. Без икономически ръст сега вземаните мерки ще са краткосрочни, смята той. Като пример посочи дори стратегията на Ангела Меркел за промяна в договорите. Това е мярка, която ще отнеме дълго време и ще създаде рискове, вместо да върне доверието, каза Станишев.



Около 200 000 българи сменят личния си лекар за година, научаваме от “Стандарт”. Това обаче не са точни цифри, тъй като много от хората сменят джипито си два пъти в годината поради една или друга причина и данните се препокриват, обяснява председателят на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров. От началото на декември тече и периодът, в който може да смени джипито. При предишната възможност през юни тази година 114 хил. са се ползвали от услугата, като такива цифри се очакват и сега, допълва д-р Киров.



Рибата по българските пазари поскъпна с поне 20 на сто заради кризата, свитото потребление и намалелия улов в Черно море, а и в океаните. Проучване на "24 часа" показа, че шаранът вече е 6 лева за килограм, а миналата година струваше толкова навръх Никулден. Океанската скумрия също е с лев по-скъпа - 7,50 лева. Растат цените и на толстолоба, морския кефал, а също и на цацата. Отчайващо слаб е уловът тази година на паламуд. По сергиите е внос от Турция или океански, допълва изданието.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар