*

НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

|
НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

Златната треска в Източните Родопи започва, съобщава “Труд”. Проектът за златодобив край Крумовград на “Болкан минерал енд майнинг”, дъщерна фирма на “Дънди прешъс метълс”, получи зелена светлина и от министъра на околната среда Нона Караджова. Тя е одобрила предложението на Висшия екологичен експертен съвет към ведомството й проектът да бъде реализиран. Екоминистърката три пъти връщаше проекторешението на експертите заради пропуски, припомня изданието. “Изчетох доклада с най-голяма отговорност, уверих се, че всички мерки, които са необходими за изключване на всички рискове за вододайните зони, здравето на хората, околната среда и биоразнообразието, са взети предвид в решението, включително пречистване на отпадъчните води до ниво на питейни”, каза Караджова. По думите й проектът ще помогне за развитието на региона, в който безработицата е висока. Караджова уточни, че обществеността и еколозите в Крумовград са в правото си да оспорват решението на екологичния съвет. Борбата на природозащитните организации срещу реализацията на проекта продължава вече 4-5 години. “Дънди” се отказа от първоначалния си проект златото край край Ада тепе да се извлича с цианидна технология и вместо това се съгласи да използва по-ниско ефективната, но по-безопасна за околната среда водна технология.



Пролетното миене на улиците ще стане задължително, казва зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева, цитирана от “24 часа”. Това ще е мярка в общинските програми за намаляване на замърсяването на въздуха с фини прахови частици, които са опасни за здравето. България е с най-голямо замърсяване с прах в целия ЕС. “Добре е общините да организират миене на улиците поне веднъж седмично, но това няма как да бъде записано в държавен нормативен акт”, обясни Манева. Пролетното почистване обаче ще се регламентира от програмите за управление на въздуха на общините, които се приемат и от Брюксел и имат императивен характер. Ако общините не искат да дават пари за миене, трябва да спрат използването на пясък, сол и луга при снегопочистването. Вместо това те ще са задължени да използват модерни химикали.



Полицаите излизат на национален протест до седмица, защото не са съгласни с предложението на министър Симеон Дянков за увеличение на пенсионната възраст. Това решение гласуваха единодушно 173 делегати на Третата национална конференция на Синдикалната федерация на служителите на МВР в Хисаря, информира “Труд”. Новият управителен съвет ще прецени до 2-3 дни как да протекат протестните действия, но този път няма да е пушене пред районните управления. По закон полицаите нямат право на стачка, а само на протест. В синдикалната федерация членуват 7000 души, на протеста се очаква подкрепа от близо 20 000 служители на реда.



На правителството няма да му се размине само с националния протест на 30 ноември, след него започват яки стачки навсякъде, предупреди президентът на КНСБ Пламен Димитров след извънредното заседание на ръководството на организацията по повод увеличението на пенсионната възраст от догодина, четем в “24 часа”. Повод за втвърдяването е "безпрецедентният цинизъм" на управляващите, които зад гърба ни внесоха в парламента чрез бюджета идеята за повишаване на пенсионната възраст с 1 г.от 2012 г., и то не само за работещите от трета категория, а и за миньори, летци и останалите от първа и тежките групи, обясни Димитров. Увеличаването на пенсионната възраст вчера подрепи и еврокомисар Кристалина Георгиева с мотива, че стъпката е в защита на конкурентоспособността. Според нея протестите на засегнатите били естествени, тяхно право било при промяна от такъв характер да излязат на стачка.



България е в европейския топ 3 по брой прокурори на човек от населението, а родното обвинение е на първо място по финансиране като процент от БВП в сравнение с останалите страни от Европа, научаваме от “Труд”. В същото време досегът на граждани с прокуратурата намалява заради липса на доверие в институцията. Това е основната критика, отправена от 12 неправителствени организации (НПО) на първата по рода си среща с обвинители за прозрачността и ефективността на прокуратурата. “През последните години сме имали контакти с неправителствени организации, но не сме полагали усилия за по-всеобхватен диалог. Било е наша грешка”, заяви главният прокурор Борис Велчев. Той подчерта, че обвинението е отворено към критики и възприема отговорът им като стремеж за подобряване на работата си. Според неправителствени организации едно от слабите места на прокуратурата е небалансираната натовареност на прокурори в страната. “Не може да плащаме милиони като за бизнес класа, а да получаваме ниско обслужване. Защо прокурор, натоварен със знаково дело и още 800 дела, получава същата заплата като прокурор, който гледа по едно дело на година”, попита Георги Ангелов от “Отворено общество”. И призова за пренасочването на прокурори от районни прокуратури в страната към по-натоварените.



“Десетки британци вдигнаха грандиозен купон в събота в курорта Банско. С изисканото парти англичаните ознаменуваха победата си след тригодишни съдебни битки. Те вече са собственици на целия комплекс "Четири сезона", където бяха закупили апартаменти, но дълго време нямаха достъп до тях”, разказва “Стандарт”. Само допреди година нещата за тях не изглеждаха никак розови. В постройката пловдивска фирма притежаваше 29 апартамента, както и ресторанта, басейна, спа центъра, конферентната зала и паркоместата отпред. Англичаните така и нямаха достъп до апартаментите си, за които са платили по над 1200 евро за квадратен метър. Всичките проблеми за тях тръгват след разрива между съдружничките Ренета Качъшка и Надя Събева. Качъшка обвинява бившата си сътрудничка, че изтъргувала на собственика на пловдивската фирма "Зеком" Роман Романов въпросните жилища и общи части. Тя не била уведомена за сделката и твърди, че са подправени документите, върху които са поставени фалшиви подписи от нейно име, допълва изданието.



Бойко Борисов е на път да отмъкне короната на Димитър Бербатов за Футболист №1 на България, е водещата новина за “Стандарт”. Премиерът се изстреля на четвърто място в класацията, в която за пръв път гласуват фенове. Само вчера стотици дадоха вота си за Борисов, който ниже гол след гол с екипа на "Витоша" (Бистрица). Бербо засега удържа първото място в допитването до народа, след него са Стилиян Петров и Николай Михайлов. Запалянковци атакуваха социалните мрежи с призив да се гласува за Бойко. "Почти не пропуска мач, без да отбележи, а на Бербо не му се случва често напоследък", аргументира се един от тях. Анкетата на феновете определя най-добрите 20 футболисти, журналистите ще излъчат челната тройка по Коледа.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар