*

НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

|
НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

Търси се ГЕРБ-ер за здравен шеф, съобщава "Труд" и пояснява: ГЕРБ-ер от “тежката артилерия” ще е новият министър на здравеопазването, ако д-р Стефан Константинов бъде сменен. Това обяви премиерът Бойко Борисов пред тв “Европа”. “Ако сменям министър, този път ще бъде с един от хората от тежката артилерия на партията”. Но повтори, че това е само при положение че смяна има. “Дал съм на Константинов нужния срок да докаже, че не е проспал това време”, допълни Борисов.Според него е, че се предоверява. “Дал съм му възможност да се реваншира най-вече пред хората, които купуват лекарства”, отсече Борисов. През седмицата министърът обяви законови промени с цел да паднат цените на лекарствата.Дали Константинов ще е третият сменен министър на здравеопазването от лятото на 2009 г. ще е ясно до дни. Предшествениците му Божидар Нанев и Анна-Мария Борисова също като него не бяха членове на ГЕРБ.



В кулоарите на властта от няколко седмици се спрягат имена за четвърти здравен министър. Едното е на шефката на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова. Тя отговаря и на профила, очертан от премиера, но той самият отрече това. Според източници на “Труд” постът е бил предложен на Атанасова, но тя е отказала.Спряга се и заместничката й в комисията - депутатката Даниела Дариткова, която остро атакува Константинов, и се прочу с това, че е забравила да декларира “Ягуар”-а на мъжа си, както и че държавата му опрости 53 000 лв. наем на заведение в Пампорово. Според партийци и тя не е казала “да”. Чуват се имена на видни лекари, макар трудно да се вписват в “тежката артилерия на партията”. Сред тях са шефът на болница “Света Анна” д-р Димитър Димитров. Другите две “докторски” имена са на проф. Генчо Начев, шеф на университетска болница “Св. Екатерина”, и д-р Минчо Вичев, директор на русенската болница.



Агенти на финансовото министерство ще проверяват за корупция служителите на митниците и Националната агенция по приходите (НАП), пише "Труд". Това ще става чрез планови проверки и такива по сигнал за имотното състояние на въпросните държавни служители.Мярката е заложена в екшън плана за действие до края на годината, който е приет от правителството като отговор на мониторинговия доклад за напредъка на България в областите правосъдие и вътрешен ред на Европейската комисия.Документът е обнародван преди дни.Влизащите в България пътници и превозвачи пък ще бъдат анкетирани анонимно с цел да се разкрие “евентуално наличие на корупционни практики” в митниците. Под различни форми се предвиждат проверки и на служителите на МВР, прокуратурата и съдиите за съпричастност към организираната престъпност и дали вземат подкупи. До 30 юни МВР трябва да разработи правила за наблюдение на полицаите. Шефовете на средно ниво ще следят подчинените си за “признаци на причастност към корупционни практики”. След това заподозрените служители ще бъдат подлагани на тест “за интегритет”, а събраната информация ще отиде при компетентните структури.Повечето от 85-те мерки в документа са свързани с еднократни семинари, обучения и изработването на методически материали за разследващите звена в полицията и прокуратурата.



"Дянков ще маха 1% ДДС, после още 1% " - е едно от водещите заглавия на "24 часа". Ако стигнем до решение да намалим ДДС, на мен ми се иска това да стане на две стъпки с по един процент, тоест от 20 на 19 процента и от 19 на 18 процента, цитира вестникът Дянков. Според вицепремиера "в момента изчакваме да получим данни как върви изпълнението на бюджета за първите 3-4 месеца. За януари и февруари резултатите са добри - има преизпълнение от около 200 млн. лева. Ще изчакаме март и април и вероятно през май ще решим дали можем още от тази година да направим стъпка по намаляването на ДДС". По думите му всеки процент намаление на данъка носи около 700 млн. лева по-малко приходи в бюджета. Изчислението му показва, че тъй като при намаляване на данъка потреблението се увеличава, това ще донесе 150-200 млн. лв. на бюджета. На въпрос дали може да има диференцирани ставки на данъка за различни стоки, Дянков отговори, че по европейски директиви са възможни за всяка страна в две категории. Ние имаме такава в туризма, така че България може да има още една в някой друг сектор. Това обаче, докато съм финансов министър, няма да стане, защото не смятам, че е добра идея, е заявил Дянков.



"Правилно е да се търси по-голяма диверсификация къде да се влагат парите от Сребърния фонд, за да имат по-голяма доходност. Такива решения обаче трябва да се вземат от хора, които управляват пари, а не ангажирани с политически решения", цитира "24 часа" българската еврокомисарка Кристалина Георгиева.Според нея не може само от министъра на финансите да се взема решение за Сребърния фонд. "Симеон Дянков знае, че е така. Трябва да има една ръка разстояние между тях", коментира Георгиева. Тя посъветва да се потърсят тези, които са доказали, че управляват добре парите за пенсии.



"Стандарт" информира за изявлението на бившия президент Георги Първанов, че отказваа да бъда делегае на конгреса на БСП през май по право. "Искам да премина през ситото на реалния избор и ако ме избере моята основна организация, ще стана неин делегат", е заявил той в Монтана. Според Първанов, сегашният устав на БСП е един тежък документ, който е демоде като дух и като философия. Той дели делегатите на конгресите на две категории – на партийна аристокрация и на редови социалисти. Това не е в духа и на българската традиция, нито една партия няма в устава си такава възможност. Ако стане председател на партията, за какъвто Първанов ще се кандидатира, той ще започне организационна реформа на "Позитано" 20. Тя ще обхване децентрализацията на отговорностите, финансите и кадрите. Щатните бройки на организаторите ще бъдат в областите, а не в централата на партията.Той е посочил също, че парламентарната група на БСП губи от това, че Татяна Дончева не е на първия ред.



Министърът на транспорта Ивайло Московски заяви, че мнозина са взели заеми, за да върнат взетите бонуси, четем в "Стандарт".Според Московски връщането на бонусите е правилен политически ход, но по думите му е трябвало по-рано да се внесе яснота по въпроса, за да не се стига до връщане на суми."Още от самото начало на мандата всички останахме с впечатление, че никой няма да взема допълнително от бордове, то си е така. Освен бордовете, съществуваха достатъчно на брой допълнителни ангажименти в цялата администрация, които законово бяха платени, което доведе до това положение, но темата вече е затворена", добави транспортният министър.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар