НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

Гражданите и политиците останаха разделени по време на издигането на националното знаме в София за Трети март, съобщава “24 часа”. Традиционно ритуалът се провежда пред Паметника на Незнайния воин с участието на държавното ръководство. Точно обаче заради неговото присъствие гражданите бяха оставени извън площада зад полицейски заграждения. Едва след като председателят на парламента Цецка Цачева, президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов си тръгнаха, гражданите бяха допуснати в близост до паметника. Само един уличен пес наруши строгите мерки за сигурност, които разочароваха малкото столичани, дошли с децата си да видят вдигането на националния флаг.
“Хората, довели децата си да видят патриотичния ритуал, трябваше да минат през скенерите на Националната служба за охрана на ъгъла на ул. “Париж” и “Шипка”. В резултат на старанията на охраната към 11 часа се образуваха две големи опашки чак до бул. “Цар Освободител”. Точно по това време церемонията стартира, но само за пред тв камерите. Неприятното усещане се засили още повече, когато се разбра, че в разрешената за граждани зона няма видимост към официалната церемония. Службите бяха отредили за хората единствено мястото, от което можеха да виждат гърбовете на гвардейците и платформата за медиите”, разказва “Труд”.
134 години след Санстефанския мирен договор писалката на Освобождението се появи на бял свят, твръди “Стандарт”. Реликвата била предложена на Националния исторически музей от гръцка частна колекция. Шефът му Божидар Димитров казва, че разбрал за черната на цвят писалка от писмо в електронната си поща. По думите на директора на музея с нея са положени голяма част от 56-те подписа под Санстефанския договор, даващ свобода на българските земи. На историческия миг присъствал френският разузнавач Витал Люине. Той се изхитрил и прибрал реликвата, пратил я в Париж на мадмоазел Фурние, вероятно дъщеря на посланик. От Франция я измъкнал гръцки колекционер. Проф. Димитров настоя България да откупи писалката. Предполага се, че гъркът може да поиска до 200 000 евро, въпреки че засега не дава ясен отговор, обяснява изданието.
Енергийният гигант “Шеврон”, който спонсорира с $4000 отбелязването на националния празник 3 март във Вашингтон, все пак е поискал нещо в замяна - информация. Това става ясно от дарителския договор между посолството и компанията, който беше разпространен от ВМРО, пише “Труд”. След като логото на “Шеврон” лъсна на поканата на посолството ни заедно с рекламите на още 3 фирми с интереси у нас, посланичката в САЩ Елена Поптодорова категорично заяви, че не може да се говори за лобизъм. Задължението на посолството е описано в дарителския договор така: “Даряваният поема ангажимента да представи пред американските инвеститори последното развитие на икономическата ситуация в България, както и представяне на възможностите за бизнес и инвестиции”. “Шеврон” има интерес от сондиране за шистов газ в Добруджа. Правителството на ГЕРБ обаче наложи вето върху използването на технологията за добив от шисти заради улични протести и опасения от екологична катастрофа в района.
Омбудсманът Константин Пенчев най-вероятно ще атакува пред Конституционния съд (КС) глоби в още два закона, защото не могат да се обжалват пред съда, научил “Труд”. Това става възможно, след като по искане на Пенчев КС реши, че глобите на КАТ до 50 лв. могат да се оспорват. На мушката на омбудсмана вече са законът за горите, в който необжалваеми са глоби до 100 лв. и имуществени санкции до 1000 лв., както и текстове от Закона за устройство на територията, според които не се обжалват глоби до 100 лв. и имуществени санкции до 5000 лв. за юридически лица и еднолични търговци. Необжалваеми санкции има в десетки закони, затова омбудсманът призова в петък правителството и парламентът сами да отменят текстовете, които нарушават правата на гражданите. В противен случай Пенчев се закани да сезира КС закон по закон.
Община Девин не успя да продаде акциите си в СПА хотел "Орфей", известен като сарая на Доган, е водещата новина за “24 часа”. Девин притежава 17,33% в луксозния хотел. Останалите 82,67% от общо 29 835 203 акции на дружество "Орфей хотел" АД с номинал по 1 лв.са на "Био Проджект" ООД с основен акционер Николай Вълканов, който плати хонорар на Ахмед Доган за хидросъвети. Дяловете са предложени на Вълканов, но и той ги отказва. Канихме без успех и други от бранша, каза зам.-кметът на общината Георги Савев. Идеята на местната управа бе да продаде дяловете си и със свежите пари да погаси дълговете на болницата, които са близо 2 милиона лева.
Министерството на здравеопазването ще финансира реконструкцията на бившата балнеологична поликлиника в Кюстендил, където ще бъде изграден закрит басейн и ще бъдат извършени множество дейности по рехабилитация, научаваме от “Монитор”. Инвестицията, която ще направи министерството, е 1,1 млн. лв., обяви в родния си град здравният министър Стефан Константинов вчера. След 20 години липса на всякакви инвестиции и затъване на Кюстендил от правителството се отпускат за втори път средства за превръщането на града в туристическа дестинация, подчерта министърът.
“За близо две трети от младежите под 30 години у нас водещ стимул за стартиране на собствен бизнес е желанието сами да си бъдат началници и да не се подчиняват на шефове. Това показват данни от доклада към проектозакона за младежта, който мина на първо четене в парламента. Парите и бързият скок в кариерата са другите основни причини за желанието на българите да заемат ръководни постове”, четем в “Монитор”. В същото време 50 на сто от българите до 30 години споделят, че биха станали водещи предприемачи и мениджъри и заради желанието си за нови предизвикателства. Въпреки силната конкуренция младежите у нас са мераклии да развиват собствен бизнес. Те имат нужда от подкрепа както при стартирането, така и при развиването на самостоятелен бизнес, заключва изследването. Желанието обаче се разминава с реалностите. Едва 8,7 на сто от младежите между 25 и 29 години, които работят, са се самонаели.
Бившият външен министър Соломон Паси, който наскоро декларира намерение "да прави нещо голямо", е станал инициатор на среща на три партии. Тя се е провела по-миналата седмица в столичния хотел "Кемпински" и в нея са участвали близо 100 души, научил "Стандарт". На нея Паси получил безрезервната подкрепа на НДСВ в лицето на председателя Христина Христова. Бившият дипломат номер 1 поканил настоящи и ексчленове на НДСВ, като сред първите били хора на Българска нова демокрация (БНД) като доц. д-р Атанас Щерев и доц. д-р Борислав Великов. Партията, която навремето се оглави от юриста Николай Свинаров, се появи от едно от крилата на НДСВ и срещата в японския хотел може да се смята за опит за рефрешване на царската партия. Там са били и Мария Капон и Касим Дал.