*

НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

|
НЕДЕЛЕН БЪЛГАРСКИ ПЕЧАТ

Тегленето на филми и музика ще стане престъпление, равносилно на фалшифицирането на маркови стоки. И ще бъде наказвано тежко - дори с конфискация на имущество, пише „Труд”. Интернет доставчиците пък ще бъдат отговорни за незаконните действия на потребителите си. Те ще трябва да предоставят достъп до личните данни на „пирати” на носителите на правата. Това е само част от законодателните действия, който трябва да предприеме България. Причината - в четвъртък посланикът ни в Япония Любомир Тодоров сложи подписа си под международното търговско споразумение за борба с фалшификациите ACTA. Решението за това е взето от Министерския съвет. Кабинетът е гледал текстовете от АСТА на две заседания. Финалната позиция е в взета на 11 януари т.г.



Семейства разпродават имотите си, за да пратят децата си да учат в реномирано чуждо висше училище, казва пред „Монитор” Бистра Илиева, шеф на консултанска фирма по време на откриването на образователното изложение за обучение в чужбина. Майки и татковци, баби и дядовци се разделят с вили и апартаменти, за да набавят поне 30-50 000 лв. и така да да подсигурят следването на детето си в чужбина. ,,Родителите се стремят да заделят достатъчно пари, за да са спокойни децата им в чужбина, защото работата там невинаги се намира лесно”, обясява Бистра Илиева. Въпреки че от тази година таксите в британските ВУЗ-ове скочиха със 80 на сто до 9000 лири, българските ученици масово са се устремили към английските университети, отчитат експертите. ,,Искам да уча психология в Англия, защото тук не виждам реализацията си в тази област”, каза десетокласничката Ада. Тя разказа, че семейството й няма възможност да обезпечи следването й навън, затова ще изтегли студентски кредит и сама ще поеме харчовете за образованието си. Около 600 лири е месечната издръжка на един студент в Англия, изчислиха експертите от консултантската къща. Сумата включва разходите за общежитие, храна, транспорт и учебници. Годишният разход пък удря 15 000 лири, като сумата включва и годишната такса.



Роми и българи в Катуница отново се спречкаха - този път заради отсечен дънер в циганската махала, научаваме от „24 часа”. В петък следобед покрай къщата на братята Андон и Ангел Илиеви минал на инспекция горският служител в Садово Атанас Топузов. Той забелязал, че на 10-ина метра от кирпичената постройка са подредени дърва за огрев. Погледнал, видял, че Андон сече дънера, и го попитал има ли разрешение. “Той влезе, но не се представи. Обвини ме, че съм отрязал голямо дърво, а никъде нямаше следи от клони. Посочих му вратата да си върви, защото се намира в частна собственост”, разказа Андон. Горският не излязъл и дори взел да блъска рома в гърдите. “Като видя, брат ми се намеси и застана между нас, но Наско извади пистолет и започна да псува. В този момент се обадих на 112 да дойде полиция”, твърди Илиев. Докато пристигнат униформените, в махалата се струпали 5 коли, предвождани от горския. Дошли и хора в подкрепа на ромите. Горският и братята били откарани в РПУ, където подписали предупредителни протоколи да не се заплашват и са освободени.



Всички палати на Кирил Рашков и родата му в Катуница се оказаха незаконни, включително и най-старата му къща с тронната зала, разкрива „Монитор”. Сградата със златния трон била вдигната върху бъдеща улица, а друга от къщите на Рашкови в селото била построена върху място, отредено за детска градина, установили специалисти от община Садово при проверки на проектната и строителна документация на сградите. Общо шест палата на Цар Киро и родата му в Катуница трябва да бъдат съборени, защото са незаконни.



Назионалната служба за охрана и Националната разузнавателна служба, които предстои да получат законова регламентация до края на годината, ще бъдат поделени между президентството и правителството. Това стана ясно от последните изявления на държавния глава Росен Плевнелиев и премиера Бойко Борисов, посочва „Монитор”. В момента и двете служби са към президента. Според Борисов разузнавателната служба е нужна на кабинета, за да взема информирани решения. Колкото до НСО, Борисов смята, че охранителите, които пазят не само управляващите, но и опозиционни политици и предишни държавни глави, трябва да останат при президента.



„Пълно доверие му имам на Цветанов и считам, че единствената му грешка е, че тръгва да защитава при всяка операция и във всеки случай подчинените си. А както виждате, те и в днешните интервюта, които дават, са големи мъже и могат сами да се защитят. Никой не го кара Цветанов след операцията в Перник или в Мировяне да излиза и на всяка цена да ги защитава. Те бяха виновни и трябваше и той да се разграничи от полицейското насилие. Трябваше да наложи тежки наказания, да направят едно-две съвещания, в които да обучат своите служители, да им припомнят как се прави оглед, да им припомнят как се прави арест, да им припомнят как се прави задържане и да излязат честно пред обществото да кажат: Да, сгрешихме, простете ни”, казва премиерът Бойко Борисов в интервю за радио К2, цитирано от „Труд”.



Незаконният внос на хляб от България в Северна Гърция процъфтява и по тази причина са засилени проверките в тази част на страната, информира „24 часа”. Това принудило гръцкото министерство на регионалното развитие да засили контролът върху пазара на хляб в районите по границата с България. Според депутатката от партия Нова демокрация Мария Колиа Царуха пекарите в Северна Гърция са изправени пред сериозен проблем заради внос на хляб със съмнително качество от неизвестен български производител. По думите й контрабандата придобила особено големи размери заради икономическата криза. Тя намалила с 20 на сто приходите на местните производители на хляб.



„180 000 на съд за кредити”, е водещото заглавие на „Монитор”. Толкова са новообразуваните изпълнителни дела през 2011 г., казва председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев. Това е с 40 000 дела повече в сравнение с 2010 г., когато са били образувани 140 000. Сериозният ръст на производствата идва от факта, че кредитодателите оказват натиск максимално бързо да си получат дадените средства, което за повечето от тях е жизненоважно. Най-много изпълнителни дела се водят в полза на бизнеса, защото междуфирмената задлъжнялост е много голяма, отчете Дичев. Следващите по брой са делата, които банки водят към свои неизрядни платци и на трето място са делата, заведени от граждани като кредитори.



Чуждите тирове вече няма да могат да плащат 7 евро за дневна винетка и да прекосят България от край до край, съобщава „Турд”. Таксата за тях ще бъде увеличена и ще се събира според пропътуваните километри, казали от регионалното министерство. Ведомството е възложило спешен анализ на кои пътища е удачно да се въведе електронна тол система. Целта е тировете, които увреждат най-много пътищата, да дават и най-много средства за ремонта им. По-скъпо ще плащат и българските превозвачи. Стикерите за леките коли обаче остават и цените им няма да се вдигат. Сега годишната винетка е 67 лева.



Христо Стоичков съотвори уникално шоу по време на шестото благотворително състезание на асоциацията на Принц Албер II, информира „Стандарт”. Хиляди се събраха в Банско, за да гледат невероятния спектакъл. С представянето си с паралелния слалом и биатлона Камата засенчи до голяма степен световните звезди дошли във водешия български курорт и накара зрителите да не усетят липсата на Негово Височество.



„24 часа” също се впечатлява от ски уменията на Стоичков, демонстрирани в Банско. „След първото си спускане той финишира с красиво падане за публиката, което би било оценено с дузпа от всеки футболен съдия. Изпълнението му взриви публиката и накара дори президента на БОК Стефка Костадинова да му се поклони. Във втория манш той се възползва от заспал стартов съдия и с партньора си от детския тим се промушиха заедно и дадоха едно от най-добрите времена”, разказва изданието. Според него Стоичков бил култов и при появата си на пистата, като поздравил фотографите с "Аста маняна, на български е да ви го набабаня”.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар