*

КОЙ, КАК И ЗАЩО СЪСИПВА БДЖ - ЩЕ СЕ ПРИВАТИЗИРА ЛИ ЖЕЛЕЗНИЦАТА?

|
КОЙ, КАК И ЗАЩО СЪСИПВА БДЖ - ЩЕ СЕ ПРИВАТИЗИРА ЛИ ЖЕЛЕЗНИЦАТА?

Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт се противопоставя на желанието на новия кабинет и министъра на транспорта Данаил Папазов да продадат административната сграда на БДЖ на ул. Иван Вазов №3 в столицата. Противопоставят се и на продажбата и 1637 контейнера, собственост на БДЖ „Товарни превози” ЕООД. "Това за нас означава приватизация „на тъмно” и огромен грабеж на държавна собственост", твърдят от инициативата в отворено писмо до медиите.
До 2002г. БДЖ бе собственик на всички гари и свои имоти. След това „касапски” бе разделена инфраструктурата (линии и гари) от подвижния състав - влаковете. Сега БДЖ плаща наем за билетните каси в Централна гара и всички гари в страната. Като прибавим към това безумно високите такси, за които сме писали обяснението към картинката, можем да си направим сметка - защо БДЖ е в такъв колапс, пишат от "Гражданска иницитива".

За справка - Германия, Франция, Австрия оставиха инфраструктурата към своята железница и само създадоха още едно счетоводство, за да се изпълнят европейските регламенти. Тук обаче разрязаха БДЖ и резултатът от това е 200 млн. лв. (от общо 700 млн. лв.) кух дълг на БДЖ към НКЖИ, натрупан за вече 11 години.

От инициативата припомнят, че за каквато и сума да бъде продадена сградата, тя няма да покрие дълговете на Холдинг БДЖ, които са 700 млн. лв., но освен това дружеството ще трябва да се премести в офиси под наем в сградата на Централна гара. Това означава, че сумата ще бъде върната за няколко години под формата на наеми към НКЖИ.

От инициативата обръщат внимание, че няма държавна железница без собствена административна сграда като дават примери с Германия, Франция, Австрия и др.

Гражданската инициатива настоява транспортният министър да поиска БДЖ най-после да бъде компенсирано (според регламентите на ЕК) и кухите дългове към НКЖИ да бъдат покрити.

От организацията задават въпроса – защо повече от 10 години инфраструктурните такси за железните пътища бяха едни от най-високите в Европа и през 2011г. ЕК започна процедура срещу България заради неравнопоставена конкуренция с автомобилния транспорт (винетката за 40-тонен ТИР е между 1000 и 1300 лв., а за 40-тонен вагон средногодишната такса бе до скоро 10 000 лв.


ОЩЕ ОТ "ПОЛИТИКА"

box_title_arrow.gifНапиши коментар