*
Борба с вредителите

ИЗМАМНОТО ЕВРОСПОКОЙСТВИЕ

|
ИЗМАМНОТО ЕВРОСПОКОЙСТВИЕ

Бернд Ригерт
Дойче Веле

ЕС отново отлага необходимите реформи за неопределено време. Това е възможно, защото в момента финансовите пазари са спокойни. Но колко дълго може да продължава тази игра



Лихвите за Испания и Италия на международните пазари в момента са поносими, ЕЦБ възнамерява да изкупува в неограничено количество държавни облигации на закъсалите страни, а Гърция остава в еврозоната. Освен това ЕС получи и прекрасната Нобелова награда. Всичко това явно дава повод за временно спокойствие сред държавните и правителствени ръководители на 27-те.



Може би и точно затова този четвъртък те си позволиха да си устроят "среща за размисъл" - срещата на връха на ЕС продължи до късно през нощта, но пък донесе малко конкретни резултати. Доброто настроение обаче може да е измамно. Кризата явно си позволява кратка почивка, но в никакъв случай не е отминала. Така че повод за отпускане в редиците на ЕС няма. Държавните и правителствени ръководители на съюза решиха общият банков надзор да заработи след една година. Това не е голяма изненада. Всеки здравомислещ човек е наясно, че подобна компетентна институция за надзор на над 6 000 банки, не може да заработи от днес за утре.



Какво още се отлага?



Отлага се и тъй мечтаното от Испания, Италия, Франция и финансовите пазари директно капитализиране на кризисните банки от спасителния фонд. Юридическите рискове са твърде високи. Съпротивата на Германия - също. Тоест "боледуващите банки" още дълго ще зависят от отделните държави. Едва ли това е начинът за излизане от дяволския кръг на банковите и държавни дългове. Твърде съмнително е, че това решение ощастливява и инвеститорите в дългосрочен план.




Всъщност Европейският съюз тепърва започва да изгражда новите икономически и политически структури. Очевидно между страните от Севера и Юга има значителни разминавания в мненията за бъдещето на ЕС и еврозоната. Канцлерката Ангела Меркел предложи създаването на нов фонд "солидарност", за да предотврати задълбочаването на дълговата криза. Финансирането и обхватът на този фонд "солидарност" обаче остават неясни. А това е балсам за поддръжниците на въвеждането на еврооблигации. В същото време много от страните-членки са против предложението на германския финансов министър Шойбле за "супер финансов еврокомисар", който да има правото да отхвърля националните бюджети.



През декември се очакват конкретни решения



От срещата на върха през декември обаче се очакват конкретни решения. Явно тя ще бъде сериозно премерване на силите, защото на нея ще стане ясно в какъв обхват трябва да бъдат променени европейските договори. За много от страните-членки обаче промените в европейските договори предизвикват известни дразнения. Някои европейски правителства сигурно се опасяват от провал в собствената си страна при ратифицирането на промените. В Германия вероятно ще бъде необходима промяна в конституцията или дори гласуване на нова. Всичко това обаче със сигурност ще се случи чак след парламентарните избори през септември 2013 година. Дотогава ще се печели време.



Тази тактика обаче може да функционира само докато финансовите пазари са спокойни. Ако Испания и Италия например отново попаднат под силния натиск на лихвите, еврозоната много бързо ще превключи на панически кризисен режим.


ОЩЕ ОТ "ПОЛИТИКА"

box_title_arrow.gifНапиши коментар