*

ЕК ЩЕ РАЗГЛЕДА ОПЛАКВАНЕТО НА ЧЕЗ ОТ ДЕЙСТВИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАСТИ

|
ЕК ЩЕ РАЗГЛЕДА ОПЛАКВАНЕТО НА ЧЕЗ ОТ ДЕЙСТВИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАСТИ

Европейската комисия ще разгледа оплакването на ЧЕЗ заради действия срещу фирмата в България и ще направи всичко възможно, за да се спазват правилата на вътрешния пазар, съобщи кореспондентът на БНТ в Брюксел.
Мнението е на председателят на Eврокомисията Жозе Мануел Барозу, след като миналата седмица Чехия подаде оплакването.

Въпросът е бил обсъден на днешната среща в Прага между чешкия премиер Петер Нечас и Барозу. Нечас обяви, че правителството му ще застава зад интересите на чешките компании, ако има съмнения, че са жертва на нарушаване на европейското законодателство.

Предстои разглеждане на жалбата, но при всички положения Европейската комисия ще защитава правото на свободния вътрешен пазар, каза Барозу.

"На 27 март комисарят, отговорен за енергетиката, комисарят Йотингер, вече се срещна с българските власти и, разбира се, сега трябва да направим оценка и да се уверим, че се спазват всички правила на вътрешния пазар.

Със сигурност това е нашата позиция. Ние ще направим всичко, което е в нашите правомощия, за да защитим правилата на вътрешния пазар. Преценяваме оплакването на чешките власти и, разбира се, ще работим заедно с всички засегнати партньори, за да намерим решение на този проблем".

Не се знае кога ще станат готови резултатите от проверката. Чешкото правителство обаче явно смята, че са засегнати интересите му, след като се ангажира със защитата на ЧЕЗ.

"Тази тема беше засегната по време на разговорите с Барозу. Определено мога да кажа, че чешките фирми имат подкрепата на чешкото правителство, когато става дума за европейските закони, за закона за защита на конкуренцията и на правилата на вътрешния пазар. Опасяваме се, че някои от действията на българските власти подкопават интегритета на вътрешния пазар", посочи Петер Нечас, министър-председател на Чешката република.

ЧЕЗ се оплака в Европейската комисия, защото смята, че процедурата по отнемане на лиценза нарушава българското и европейското законодателство, свързано със свободното движение на капитали. /БЛИЦ


ОЩЕ ОТ "ПОЛИТИКА"

box_title_arrow.gifНапиши коментар