БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ ВЪВ ВТОРНИК
Всички държавни институции са знаели от 4 г. за геноцида над 152-те деца в Дома за медико-социални грижи в Плевен, за който здравният министър Десислава Атанасова разпореди проверка след посещение преди дни, разкрива “24 часа”. Първо безобразия, свързани с небрежност при осиновяванията, установила Агенцията за социално подпомагане през 2008 г. Последвали десетки сигнали за нарушения на храненето, за небрежност в грижите за децата, за лоша хигиена. Агенцията за децата правела предписания на всеки 3-4 месеца, но без резултат. Окръжната прокуратура в Плевен отсякла, че няма престъпление. „За първи път влязох в дома в Плевен на 15 август 2011 г. покрай моите американски клиенти Джоузеф и Сузана Мюсер, които по каналния ред чрез регистъра за международно осиновяване бяха решили да вземат 9-годишната Вероника от дома. Знаехме, че момиченцето е със синдром на Даун. Изживяхме истински шок, виждайки 9-годишно дете с тегло 4,850 кг. Обикновено дечицата с Даун са по-пълни, момиченцето обаче бе доведено до геноцидно измършавяване. Нямаше никаква мускулна маса, беше започнало окосмяване - един от характерните признаци за тежко недохранване”, разказва адвокат Антония Владимирова от фондация “Мечти за всички”. След осиновяването му детето цяла седмица е било на захранване в болницата във Филаделфия. Лекарите констатират тежко недохранване, остеопороза с множество счупвания и накриво зараснали кости - подхвърлят ги като футболни топки в дома. Само няколко месеца по-късно то вече е с нормални килограми за възрастта си, храни се само с лъжичка, стои стабилно на краката си, държи главата си нормално изправена. „Всички институции, които сезирах, реагираха незабавно - и агенцията за децата, и здравното, и социалното министерство. Само Главна прокуратура мълчи от февруари насам. По-страшно от всичко бе, че персоналът ни убеждаваше, че няма смисъл, че детето така или иначе ще умре, че не може да се развива. А ето, че не умря и расте нормално. Никой няма право да определя дните на едно човешко същество, без да е компетентен за това”, казва Владимирова.
Бойко Борисов използва и Закона за амнистията като оправдание за бездействие, пише „Сега”. Три години след като застана начело на правителството, премиерът обяви, че точно този закон е причината да не бъде осъден нито един министър на ДПС, БСП и НДСВ. Нормативният акт бе приет от тройната коалиция в края на мандата. Така министър-председателят оправда пред Би Ти Ви факта, че за разлика от Румъния България не е осъдила нито един член на правителство. От думите му излезе, че чува за пръв път за този закон, независимо от унищожителните критики, на които бе подложен веднага след приемането му, а ГЕРБ го атакува пред Конституционния съд. Висшите съдии обаче отказаха да го отменят, тъй като в правомощията на парламента е да преценява кога, колко и в какъв обем амнистия да гласува, както и за какви деяния да я приложи. В Закона за амнистията е записано, че не могат да бъдат съдени хора, които са извършили непредпазливи деяния до 1 юли 2008 г. и за които Наказателният кодекс предвижда до 5 г. затвор. Всички дела за престъпления, образувани до същата дата, пък трябва да бъдат прекратени. Борисов обаче предпочете да забрави за три неща, които не пречат да се търси отговорност. Въпросният закон визира действия само до 1 юли 2008 г., а тройната коалиция си отиде година по-късно. Освен това амнистията действа само за престъпления по непредпазливост, но не и за умишлени. Ако МВР и службите успеят да намерят доказателства за умишленост - престъпления по служба, корупция, длъжностни присвоявания и много други, няма проблем да ги дадат на съд, обяснява изданието.
Трима публично разстреляни за две седмици в София, научаваме от „Труд”. Вчера бе убит 53-годишния Васил Лазов, по прякор Железния, докато разтоваря от колата си строителни материали. Мъжът правел ремонт в къщата си на улица “Бяла ружа”. Килърът го издебнал и стрелял от упор - куршумите отнесли половината му глава. Полицията твърди, че Лазов имал офис за застраховки на автомобили. Той е трета жертва на уличен разстрел в последните 2 седмици в София. В края на март неизвестни застреляха подсъдимия по делото “Наглите” Кирил Кирилов-Шкафа. Миналата седмица бе убит хазартният бос Йордан Динов. От началото на годината у нас са станали пет зрелищни екзекуции и убийства, посочва изданието.
Пореден грандиозен скандал около бившия председател на Столичния общински съвет Андрей Иванов избухна вчера, след като стана ясно, че синът му Бранимир Андреев Мирчев е получил 6 млн. лв. кредит от Общинска банка, научаваме от „Сега”. Парите са му били необходими, за да осигури съфинансирането по европроект за замразяване на зеленчуци на фирма, която е купил на смешна цена няколко месеца по-рано. През 2010 г. фирмата на Бранимир Мирчев "БМА-2009" купува за 5000 лв. "96 Агрогруп" ООД. Последната има спечелен проект за 7.3 млн. лв. от фонд "Земеделие", но не успява да осигури финансирането. Това е проблем за много бенефициенти, тъй като парите се изплащат едва след като е реализиран проектът. Не е ясно обаче как проектът изобщо е бил одобрен от фонд "Земеделие" по програмата за селските райони, след като не е бил обезпечен и без гаранции от банка, че ще получи финансиране. В критичния момент се появява Мирчев, който купува фирмата от шестимата й собственици заедно с европроекта за замразени зеленчуци. „След няколко месеца - на 30.09.2011 г., той тегли 6 млн. лв. кредит от името на "96 Агрогруп" от Общинска банка с обезпечение 12 дка пасища, което е нечувано. Крайният срок на погасяване на кредита е 4 г. и не е ясно към този момент дали се обслужва. Смятаме, че има потенциален конфликт на интереси. Няма вариант да се получи този кредит, ако кредитоискател не беше синът на Андрей Иванов", коментира общинският съветник от БСП Георги Кадиев.
Седем общинари са били помилвани от бившия вицепрезидент Ангел Марин, става ясно от факсимиле на указ, издаден от самия него през 2002 г., информира „Новинар”. Шестима от общинските съветници са били осъдени за клевета на длъжностно лице. С акта на помилване се опрощават и глоби от по 2500 лв. Марин взима решението си за помилване без мотиви и въпреки отказа на комисията за помилване. Седмият общински съветник е бил осъден през 2004 г. за неплащане на данъци, след като е подал неверни данни в данъчната си декларация през 1995 г. Той трябвало да лежи в затвора 4 г., но изтърпял само няколко месеца от присъдата си. Помилван е в средата на юли 2006 г. Това решение на Марин също е в противовес с отказа на комисията по помилванията. Причината експертите да се въздържат, е че лицето е извършило престъпление, към което обществото се отнася с „особена непримиримост”. Трябвало е да плати 41 500 лв. данъци заедно с лихвата от 30 000 лв.
За втора поредна година държавният бюджет не успява да събере планираните приходи от корпоративен данък, посочва „Сега”. Неизпълнени са и приходите от ДДС, показва годишният доклад за дейността на НАП през 2011 г. Докладът тази година се забави, а детайли по всички приходни параграфи в него няма. Корпоративният данък е с едно от най-големите неизпълнения в данъчните приходи за 2011 г., показва отчетът. При планирани 1.54 млрд. лв. държавата е събрала 1.36 млрд. лв., или неизпълнението е 12.1%. Предвидените постъпления не бяха изпълнени и през 2010 г., но тогава с по-малко - 4.5%. Голямо е неизпълнението на корпоративния данък при застрахователните дружества. Тук са отчетени 27.7 млн. лв. постъпления, или с 43.1 млн. по-малко от събраното през 2010 г. Банките на свой ред също са отчели намаление от 21% на печалбите вследствие на обезценки на кредити и вземания.
Държавата със сигурност няма да финансира проекта за седми реактор в АЕЦ „козлодуй”, ще се търси стратегически инвеститор и рискът няма да се поеме от НЕК, БЕХ или АЕЦ "Козлодуй", казва министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев в интервю за „Капитла Daily”. Според него порочна практика, започнала при строителството на АЕЦ „Белене”, трябва да спре. „Какво всъщност се случи там. Имаме една обществена поръчка, която не завършва с ИДС (инженеринг, доставка и строителство - бел. ред.) договор, а със споразумение от края на 2006 г. В това споразумение пише, че трябва в едногодишен срок да се сключи договора, което може би е нарушение на закона за обществените поръчки. Подобна ситуация не бива да се повтаря. Ако за АЕЦ "Белене" беше направена проектна компания, която сама да носи рисковете, нямаше НЕК да е в това състояние в момента. На практика ние бяхме заложили почти цялата енергетика, тъй като НЕК беше основен партньор в проекта, при това с много малко яснота за неговата икономическа целесъобразност”, обяснява Добрев. Той казва, че за "Белене" сме платили много и ще плащаме още дълго.
Надеждите на кабинета и лично на премиера Бойко Борисов, че чрез саниране на панелните блокове ще преобразят България, са на път да пропаднат, съобщава „Сега”. И втората от общо трите обществени поръчки за стартирането на усвояването на 63 млн. лв. от ОП "Регионално развитие", предназначени за енергийна ефективност, се препъна. При отварянето на офертите в регионалното министерство вчера стана ясно, че липсват кандидати да извършват енергийно обследване на сградите в два от седемте региона - Югоизточен и Северен централен. Преди седмица не се намери фирма, която иска да е проектен мениджър на програмата в Северозападна България. Проектният мениджър и фирмата, извършваща енергийното обследване, са задължителни, за да може да стартира програмата. Така санирането не може да тръгне в редица градове като Бургас, Стара Загора, Сливен, Ямбол, Велико Търново, Видин, Русе, Разград, Силистра и др. И за двата търга срокът ще бъде удължен с 30 дни. При липса на интерес вероятно ще се пристъпи към служебно назначаване на изпълнители. За 7-те региона (шестте региона за развитие на страната и столицата) са предвидени 800 000 лв. без ДДС за енергийно обследване и 3.6 млн. за проектни мениджъри. Парите обаче ще се дават само за свършена работа, т.е. според броя на сградите, които ще пожелаят да бъдат санирани и ще преминат успешно цялата процедура. Според участници интерес няма, защото оферти трябва да се подават, без да има яснота на колко сгради фирмите ще трябва да направят технически паспорти, каква е приблизителната площ и цена за различните региони.
Близо 30% от най-купуваните козунаци са богато омазани в жълта боя, за да се скрие, че в тях няма яйца, показала проверка на “Труд” и асоциация “Активни потребители”. За целта на изследването били купени 7 различни козунака на случаен принцип от квартални магазини в София. Избраните продукти били предадени за лабораторен анализ в “Център по биология на храните” ЕООД. Резултатът - два от изследваните обредни хляба се оказаха “подквасени” с оцветители, за да придобият нужния жълтеникав цвят. На нито един от етикетите обаче не бе изписано наличието на подобна добавка, разказва вестникът. “Тези жълти бои са вложени, за да се прикрие липсата на яйца. Дори когато са ползвани яйца, пак обилно е добавен оцветител. Целта е търговски трик - козунаците да изглеждат много по-жълти и апетитни за окото на потребителя”, коментира д-р Сергей Иванов от “Център по биология на храните”. Жълтите оцветители не са вредни за здравето, но Еврокомисията забранява влагането им в хляб и тестени продукти, категоричен е Иванов. В лабораторията бе открит оцветител Е-102 татразин в един от козунаците. Той може да доведе до алергични реакции - например сред хора с непоносимост към аспирина, особено ако е вложен над позволената дневна доза - 7,5 mg/kg телесна маса.
„Боя за яйца ни докарва астма, уртикария и тежки алергии. Оцветителят се продава от амбулантни търговки на Женския пазар, на пазара в „Младост” и на тротоарите при Окръжна болница в София”, предупреждава пред „Монитор” главният санитарен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Конституционният съд (КС) отмени въведения преди година туристически данък, който замени плащаната дотогава туристическа такса, пише „Капитла Daily”. Данъкът беше атакуван през ноември от 61 депутати от БСП и ДПС. За разлика от таксата той се изчислява на база минимум 30% заетост на легловата база, независимо дали тя е била постигната през годината. Туристическата такса пък се плащаше върху реализирания брой нощувки в отделен хотел. Мотивът за преминаването към данъка беше ниската събираемост на тези средства и оплакванията на общините, че хотелиерите крият нощувки. Според КС обаче това е незаконосъобразното увеличение на туристическия данък чрез облагането на хипотетични доходи и противоречи с принципа, регламентиран в конституцията, за съобразяване на данъците с доходите.
Китайско хапче, което прави "чудеса" с килограмите, докарва инфаркт, е водещата новина за „Стандарт”. Билковите капсули за отслабване Ju mei ren съдържат опасното вещество сибутрамин, разкриха инспектори от Агенцията по храните. То повишава кръвното, уврежда сърцето и увеличава риска от инсулти и инфаркти. Употребата му е забранена в целия Европейски съюз, Австралия, САЩ и дори в Китай. Въпреки това опасната хранителна добавка се е продавала у нас с фалшив етикет. На него пише, че хапчето съдържа само билкови екстракти. След сигнал на граждани са изтеглени 464 опаковки от търговската мрежа.
Заместник-кметът по екологията в София Мария Бояджийска подаде оставка, съобщава „Монитор”. Мотивът е ескалиралият проблем с бездомните кучета в столицата. При сегашната законодателна рамка проблемът с песовете не може да се реши толкова бързо, колкото хората искат, смята Бояджийска. Не е ясно дали кметът Йорданка Фандъкова ще приеме оставката й.
Над 175 000 българи ежегодно напускат страната ни, като в същото време едва 233 000 са се завърнали трайно за последните 30 години, показват данни на външно министерство, цитирани от „Монитор”. Малко над 2 млн. нашенци живеят в чужбина. Най-много те са в Турция - около 500 хиляди, а в Гърция и САЩ живеят средно по около 300 хиляди българи. В първата десетка на най-предпочитаните държави са Испания, Великобритания, Италия, Германия, Канада, Македония и Кипър.