*

БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ ВЪВ ВТОРНИК

|
БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ ВЪВ ВТОРНИК

България ще трябва отново да преправя закона, който предвижда да се доказва само произходът на средства, придобити след 2002 г., е водещото заглавие на "Сега". Европейската комисия иска конфискацията на престъпно имущество да няма давност и да става, без да има влязла в сила съдебна присъда в целия ЕС.



Европейската комисарка по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом (Швеция) представи вчера проектодирективата. Това означава, че изцяло новият български проектозакон за отнемане на незаконно придобитото престъпно имущество, който вече мина на първо четене през парламента, скоро ще трябва да бъде преправян. Той предвижда 10-годишна абсолютна давност, каквато съществува и за данъчните задължения.



По действащия в момента закон за отнемане на престъпното имущество давността е 25 г., но след намаляването й парламентът би узаконил всичко откраднато до 2002 г., т.е. в десетилетието на най-масовото разграбване на държавата и на личните спестявания на българите. Проектозаконът в България бе внесен от депутати от ГЕРБ и така бяха прескочени Министерството на правосъдието и правителството. Той дойде, след като преди половин година мнозинството се разцепи и бламира закона на тогавашния правосъден министър Маргарита Попова, който предвиждаше гражданска конфискация. Мотивите бяха, че може да се нарушат права на гражданите.



Последваха остри критики от САЩ и Еврокомисията срещу отхвърлянето на проекта. Веднага след това ГЕРБ се извъртя на 180 градуса и обяви, че ще внесе отново проекта. Премиерът Бойко Борисов бе принуден да го обяви за приоритетен. Според сегашния вариант процедурата по отнемане ще се задейства само при образувани наказателни дела за определени престъпления. Няма да се чака обаче те да приключат, за да се конфискува имуществото. Процедурата ще тръгне и при несъответствие между имуществото и нетния доход, който надвишава 250 000 лв. за целия проверяван период, т.е. за 10 години назад.




Председателят на агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров последва примера на здравния и земеделския министър и изпрати до фирмите, които поддържат републиканските пътища, "покана за намаляване на договорените единични цени", съобщава "Сега". Става въпрос само за текущия ремонт и за зимното почистване, а не за всички дейности по поддръжката.



"Искането е обосновано от икономическата ситуация в страната и ограничения бюджетен ресурс за ремонт на републиканските пътища", пишат от АПИ. Агенцията се позовава на Закона за обществените поръчки, според който условията по договор могат да се коригират "при изменение на държавно регулирани цени или намаляване на договорените цени в интерес на възложителя". Самите договори са сключени обаче така, че АПИ не може да задължи фирмите да намалят цените. До 23 март компаниите трябва да дадат отговор.



Борисов и Цветанов се разминаха за престъпността, констатира "Сега". Вътрешният министър Цветан Цветанов и премиерът Бойко Борисов влязоха в задочен спор има или не нарастване на престъпността у нас. По време на националното съвещание на МВР във Велико Търново Цветанов обяви, че заради икономическата криза "има завишение на конвенционалната престъпност".



Малко преди това в интервю по Би Ти Ви на въпрос надига ли глава престъпността премиерът отвърна: "Точно обратното. Аз съм убеден, че колкото по-яка става съдебната система, толкова ще намалява и всичко това." Според премиера вече се е намерил добър консенсус, работи се много по-добре, в синхрон между прокуратура и МВР. "От друга страна, виждам, в съдебната система много се стараят хората, защото всички ние искаме колкото може по-бързо и докладът от Брюксел да падне, да не ни унижава като нация", каза премиерът.Словесното разминаване между МВР шефа и министър-председателя идва на фона на драстични посегателства и ярки прояви на битовата и организираната престъпност.



През почивните дни грабители убиха двама възрастни мъже, за да им вземат 30 лв., ракия, брашно и захар. Преди това посред бял ден на едно от най-оживените места във Варна бе взривен в движение луксозен автомобил, чийто водач загина на място. Междувременно почина и полицай, пребит пред столично заведение, а пък шампион по самбо е на командно дишане, след като бе наръган в друг бар. Преди дни излезе и доклад на Държавния департамент на САЩ, в който пише, че продължава да е голям проблем корупцията в МВР, съда и митниците, както и че организирани престъпни групи са се загнездили навсякъде в държавата.



Последното доказателство за растящата престъпност дойде от Пловдив, където бе разбит дипломатическият автомобил на британския посланик Джонатан Алън. Крадците са строшили страничното стъкло на "Ланд Раувър"-а и са взели навигационната система. За кражбата британският дипломат сам е написал в социалната мрежа "Туитър". Той тактично отбелязва, че това е трета кражба на системата му за ориентиране, като предишните две са били във Великобритания.



"24 часа" цитира друг елемент от изявлението на вътрешния министър Цветанов, според когото лидерите на организирани престъпни групи в страната през 2011 г. са били 299 Срещу 238 от тях са образувани досъдебни производства. 139 са ефективно неутрализирани, като на 119 са наложени мерки за неотклонение, а 20 вече са ефективно осъдени. Цветанов признава, че онова, което най-много вълнува обществото, е конвенционалната престъпност, която расте заради икономическата криза. 126 108 са регистрираните престъпления против личността, собствеността и икономически престъпления. 89% от тях са кражбите, но те намалели с 14% спрямо 2010 г.Сред успехите на МВР Цветанов отчете и намалелите поръчкови убийства и грабежи. През м.г. са извършени 121 убийства, като 90% са битови. Цветанов направи сравнение с 1998 г., когато убийствата са били 381.



"24 часа" помества и изявлението на Цветанов, който призова депутатите да създадат парламентарна анкетна комисия за разследване на разследва скандала с австрийския лобист Петер Хохегер, в който са намесени имената на бившия премиер Сергей Станишев и майката на детето му - Моника Янова. По думите на Цветанов там е замесен бившият премиер на страната Сергей Станишев, а преведените суми са, за да може да се „лъска имиджът на страната ни за брилянтното управление".Цветанов обясни, че част от тези машинации и схеми са минавали през Моника Янова, която впоследствие му става много приближена. В тази анкетна комисия в момента в Австрия се цитира недобре името на бившия премиер на страната.


Българите отричат насилието над деца, но харесват шамарите, пише "Сега" . Противоречиви нагласи към част от текстовете в обсъждания проект на закон за детето регистрира в свое проучване държавният НЦИОМ. Най-голямото разминаване в данните е по въпроса за насилието над деца - от една страна, 68% от запитаните одобряват използването на шамар, напляскване и издърпване на ухо като възпитателна мярка, от друга обаче, 83 на сто са категорично против употребата на сила, тъй като уронва достойнството на малчуганите. Социолозите отбелязват, че неодобрението към насилието расте със степента на образованост на запитаните, но въпреки това дори и сред висшистите делът на допускащите го е двойно по-висок от останалите.



Следите на 63 млн. лева държавна пара, управлявана от просветното ведомство от 2009 до 2011 г., някъде се губят, научаваме от "Труд". Това се вижда от публикуван одит на Сметната палата. Ревизорите са направили проверка на голямата национална програма: “Оптимизация на училищната мрежа” (за закриване на училища). Основната й цел бе достъп до качествено обучение и намаляване броя на отпадналите ученици.



Тя е “изпълнена с ниска степен на ефективност” - е изводът на одита. И още: парите са харчени без контрол, има двойни финансирания, общини са присвоявали средства.През 2009 и 2010 г образователното ведомство няма отчет на парите по програмата. Разчитало се е само на данните на бенифициентите - училища и общини, пише в доклада на Сметната палата. Те обаче не са правени по общи критерии, а всеки в свободен текст е обяснявал как са похарчени парите.



Това е абсурдно, смятат одиторите. И дават и доказателства: само с един ученик, надписан в документите за искане на пари, сумата става различна. Например - за затваряне на училище с 20 ученици парите са 80 000 лева. Но за 21-о деца сумата е 150 хил. лв.В доклада на Сметната палата има важно уточнение, че подаваните данни - за брой ученици или отчетена сума, в повечето случаи се оказват некоректни.



Държавата ще даде 62 милиона лева за софтуер на Microsoft, вместо - 90 милиона лева, според прогнозната цена, пише "Стандарт", като цитира главния секретар на МС Росен Желязков. В конкурса за доставка на софтуер на Microsoft за нуждите на държавата, е постигната редукция на цените, спрямо бюджетната прогноза, която е била за близо 90 милиона лева. Държавната поръчка за покупка на 96 000 лицензи за софтуерно осигуряване e на обща стойност 62 млн. лв. за тригодишен период. Процедурата за обществената поръчка започна 22 февруари. Ако поръчките бяха разделени между различните администрации, цените за софтуерна поддръжка щели да са между 50 и 100 процента по-високи, твърди Росен Желязков.



Друга гледна точка по темата представя "Дневник": "Държавата ще плати 72 млн. лв. за все още несъществуващ софтуер на "Майкрософт". Министерският съвет е обявил обществена поръчка за "Предоставяне на софтуерна осигуровка за програмни продукти на "Майкрософт" с придобит лиценз за безсрочно право на ползване за нуждите на администрацията".



Стойността на търга е 72 млн. лв. На практика сега държавата ще плати за въвеждането на нова операционна програма и нови пакети с офис програми, които предстои да бъдат пуснати на пазара от американската компания. През есента се очаква да излезе Microsoft 8, както и съпътващи го програми. Теоретично е възможно компанията да не го пусне на пазара.Всъщност обаче 70% от компютрите в администрацията вече работят на актуалната и сравнително нова версия Windows 7, а общо около 30 на сто имат инсталирани по-старите Vista и XP.


Трайков плаши да вземе концесията на "Горубсо Мадан", пише "Стандарт". Вестникът цитира изявление на министъра, според което е започнало изплащане на заплатите на работниците в ОЦК Кърджали , но обещанието на ръководството на комбината е било различно. Това според Трайков подставя под съмнение сериозността на казаните думи от ръководството на мините в Мадан.

"Нямам намерение да позволя държавата да бъде залъгвана. И ако се окаже, че срещаме некоректност, никой после да не се сърди, че ще срещне адекватно отношение от моя страна, заканва се Трайков. Очаквам спазване на договорката и за пълно издължаване на средствата към работниците в 14-дневен срок или ще започнем действия по отнемането на концесията. Процесът на отнемане на концесията и провеждането на нов конкурс обаче може да отнеме месеци, през които работниците няма да имат гарантирани доходи. Затова е в интерес на всички да не се пропуска шансът за решаване на въпроса", се сочи в изявлението на министъра, за което информира вестникът.



Всеки пети българин е имал психичен проблем, пише "Дума". Над 2000 на 100 хил. души са с психични и поведенчески разстройства. Средният статистически риск за всеки живеещ в България да се разболее от някакво често срещано психично разстройство е 19,5%. Това сочат данни на Националния център по опазване на общественото здраве и анализи (НЦОЗА).Болните под наблюдение на психиатричните заведения, клиники, отделения, кабинети и амбулатории у нас през 2010 г. са били над 155 хил. души.



Най-големи групи страдат от шизофрения и налудни разстройства - близо 36 хил. души, само от шизофрения - над 27 хил., от психични разстройства вследствие злоупотреба с алкохол - над 13 хил. души, от разстройство на настроението - над 27 хил. души, от различни видове депресии - над 15 хиляди. От умствена изостаналост страдат близо 35 хил. българи.Последните данни от изследване за психичното здраве, проведено от експерти на НЦОЗА, сочат, че болестността от чести психични разстройства у нас е доста висока - между 10 и 30% от общата популация. Тревожните разстройства са най-голямата група сред честите психични разстройства - 11,4%, като групата на хората между 50 и 64 г. е най-засегната от този вид заболявания.



Износът на България, който при свитото потребление и инвестиции през последните години беше основна причина за растежа на икономиката, се свива за пръв път от октомври 2009 г. , съобщава "Капитал дейли". Спадът през януари е 10.2% спрямо първия месец на 2011 г. Ако се гледа само износът за трети страни (извън Европейския съюз), понижението е с 14%.



Това, както и стагниращият внос, разширява търговския дефицит над девет пъти спрямо януари 2011 г. - до 345 млн. лв. Свиването на външната търговия вещае забавяне на икономическия растеж, особено ако съвпадне с рецесия в ЕС, където българските компании пласират близо две трети от износа си. Тогава местната икономика при липсата на нови двигатели също може да се свие, а с това се засилва и рискът от закриване на работни места.


"Четири сантиметра стандарт за попската брада" е водещото заглавие на вестник „Монитор”. Калимавката става задължителна за божиите мъже, а черните бомбета стават табу. Свещеници ще бъдат уволнени за надути цени на опела и венчавки, става ясно от статията.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар