БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В СРЯДА
За шест години България успя да издаде само шест осъдителни присъди по дела за злоупотреба с европейски средства, отчете вчера Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), съобщава „Труд”. От 37 разкрити случая 23 продължават да са висящи пред българските съдилища, което означава, че 2/3 от делата са под въпрос. От приключилите 14 дела 6 са били прекратени, а по 2 са издадени оправдателни присъди. Така държавата, която през 2008-2010 г. редовно бе сочена като лидер в ЕС по сигнали за злоупотреби с еврофондове, призна средно по едно нарушение годишно за периода 2006-2011 г. 12-ят годишен доклад на ОЛАФ, който излезе вчера, не дава детайлна картина за измамите като предишните доклади. Новият генерален директор Джовани Кеслер (Италия), който встъпи в длъжност през февруари 2011 г., се е съобразил с недоволството на някои държави, че биват злепоставяни пред Европа преди доказване на злоупотребите в съда. Затова тази година статистиката е по-обща и по-анонимна. Посочва се, че през 2011 г. ОЛАФ се е занимавал с 463 казуса, като 208 от тях са приключили, а възстановените суми в бюджета на ЕС са били 691 млн. евро, виновниците са отнесли общо 511 години затвор и 155 млн. евро глоби. Все пак България си е намерила място и поименно с избран от ОЛАФ пример как не бива да се правят търгове за обществени поръчки с пари от ЕС. Съобщава се, че в заводски проект за 34 млн. евро плюс 25 млн. евро заем от Европейската банка за възстановяване и развитие победителят е получил контракта без необходимата компетентност, обеснява вестникът.
Извършени са престъпления при търга за изграждане на сероочистваща инсталация на пети и шести блок на държавната ТЕЦ "Марица-Изток"-2, казва директорът на ОЛАФ Джовани Кеслер, цитиран от „Труд”. Разследване на ОЛАФ разкри, че китайско-италианският консорциум "Инсигма-Идреко", който спечели търга през 2008 г. с оферта от 85 млн. евро, е представил неверни индустриални референции - сведения за опита си в изграждане на такива съоръжения. "Не мога да ви кажа, дали питаме за корупция, или други престъпления", обясни Кеслер, позовавайки се на следствената тайна. "Но при всички случаи, ние открихме, че има престъпления, разбира се, така че трябваше съдебна намеса от българските власти и вече има криминално дело в прокуратурата", допълни той. Според представения вчера от ОЛАФ доклад загубените от България фондове са безвъзмездно европейско финансиране за 34 млн. евро и заем от ЕБВР за 25 млн. евро. Тук са включени 7 млн. евро авансово финансиране от бюджета на ЕС, което страната ни трябва да върне. Неотдавна министърът по еврофондовете Томислав Дончев посочи, че българските власти не са отговорни за поведението на "Инсигма-Идреко" и че България оспорва отнемането на еврофондовете.
Успех на правителството и доверие на чуждите инвеститори в България. Това са преобладаващите коментари на експертите, които "Капитал Daily" анкетира ден след като България се върна на международните дългови пазари, пласирайки петгодишни облигации за 950 млн. евро при 4.436% лихва. "Република България се завърна впечатляващо на международните капиталови пазари след десетгодишно отсъствие", гласи и изявлението на финансовото министерство. Критики все пак имаше. Те се чуха от участници на българския капиталов пазар, които бяха изолирани от емисията и не получиха книжа, макар да бяха подали поръчки. Друга по-обща критика бе, че кабинетът пропусна възможността да проведе реформи, с които да свие разходите си.
Точно 115 296 862,25 лв. похарчи държавата само за първия ден от седмицата, сочи справка за ежедневните бюджетни разплащания, която е публикувана в интернет страницата на Министерството на финансите, посочва „Стандарт”. Най-много средства са отишли за осигурителните и здравни вноски на държавните служители - 65,1 млн. лв. или 56,5% от направените в понеделник разплащания. 25,2% от похарчените средства или 29,037 млн. лв. са били предназначени за вноската на страната ни в общия бюджет на Европейския съюз. 10% от сумата или 11,573 млн. лева пък са потекли в посока нефинансови предприятия и организации с нестопанска цел под формата на субсидии и капиталови трансфери.
Различни суми за идентични щети, неясни критерии и изпаднали хора от списъците белязаха старта на раздаването на дарените от ГЕРБ 300 000 лв. за пострадалите от земетресението в Пернишко, информира „Сега”. Заедно с тях от вчера се разпределят и още 16 000 лв. от други дарители. Управляващите са измислили доста нелогично условие за раздаване на парите - повече да получат тези, които вече са направили нещо по къщите си. "Не да се подпомагат онези, които чакат някой нещо да свърши работата вместо тях", обясни областният управител Иво Петров. Не става ясно обаче как хората да започнат да работят по къщите си, ако нямат никакви заделени средства, без да получат подпомагане. Скандално решение има и в списъка на междуведомствената комисия за възстановяване при бедствия и аварии с одобрените искания, качен на сайта на община Перник. Според него противно на нормативната уредба един собственик - Кирил Павлов, ще вземе над 5700 лв. за две къщи. А по закон може да се възстановяват щети на едно жилище, което е основно.
"Индикатор за измама" в решение на правителството "Станишев" за Пловдивския панаир откри проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Ревизията бе поискана от временната анкетна парламентарна комисия по случая "Хохегер", четем в „Труд”. Става дума за постановлението на кабинета "Станишев" от 1 август 2006 г., с което се освобождава "Международен панаир Пловдив" АД от ангажимента му да внесе дивидент от 1 419 000 лева в полза на държавата. Част от тези пари - 979 000 лева, са били пренасочени за лъскане имиджа на България. За целта Пловдивският панаир сключва договор с компанията на австрийския лобист Петер Хохегер. Държавните инспектори установяват, че на 20 юли 2006 г. на заседание на МС се взема решение за освобождаването на панаира от дивидента. Любопитна подробност е, че ден по-рано в дружеството са депозирани три оферти от различни австрийски фирми, готови да получат парите. Изпълнителният директор Йордан Радев, чиято съпруга Нина Радева по онова време е зам.-министър на икономиката, е издал заповед да се създаде комисия, която да направи оценка на най-изгодната оферта. На 21 юли комисията се е произнесла, че най-изгодната оферта е на Хохегер. Не е ясно как австрийският лобист и другите участници са знаели още на 19 юли, че предстои да бъдат извършвани подобни разходи и че изобщо правителството има намерение да промотира по този начин България.
И през новия зимен сезон на Витоша няма да се карат ски, пише „24 часа”. След 3-часови спорове между представители на еколозите и инвеститорите в планините не се стигна до съгласие по текстовете за пистите. Затова и върнатият от президента закон за горите се внася за ново гласуване без текстовете, които засягат ските. Това означава Витоша да остане затворена и догодина, заяви адвокат Петър Петров от "Витоша ски". Оставал да действа сегашният закон, а по него се получавал параграф 22. Фирмата нямала законово право да изчисти просеките на пистите, нямало как да получи и категоризация за трасетата. Не можело и да се промени предназначението на терена, защото планът за управление на природен парк "Витоша" го забранявал. Според зам.-шефа на агенцията по горите Красимир Каменов обаче няма законова пречка пистите и лифтовете на Витоша да бъдат пуснати през зимата и при сегашния закон. Фирмата можела да наеме трасетата с договор без търг за 1 г. Горската агенция пък сама щяла да прочисти пистите от храсти.
Задължителна норма за събрани подписи за референдума за АЕЦ "Белене" е поставил лидерът на БСП Сергей Станишев на депутатите си, научил "Труд". Във всеки район народните представители трябва да имат парафите на толкова граждани, колкото са гласували за левицата на парламентарните избори през 2009 г. От БСП-София се искат 100 000 подписа, но в момента са налични 24 000. Депутатите се жалват, че изпълнението на нормата ще е трудно. В същото време лидерът на червените обяви, че социалистите тръгват от врата на врата, за да съберат необходимите подписи. По закон са нужни 500 000 валидни парафа, за да бъде разгледано искането за референдум в парламента.
Нови драми около лидерската битка в СДС се зародиха само дни преди избора на председател на 8 юли, разказва „Новинар”. Оказва се, че Мартин Димитров, който хвърли оставка преди месец, не е подписал нужните пълномощни, за да може временното ръководство да упражнява правомощията си. Нямало и пълномощно за опериране със сметките на синята партия от страна на временния шеф на СДС Борис Марков. Той бил принуден да изпрати нотариална покана до Мартин Димитров. Екслидерът не е дал пълномощно и на новия главен секретар Константин Арабаджиев, с което той също не може да изпълнява функциите си. Не е заличена и съдебната му регистрация като лидер на СДС. Така на практика Мартин Димитров все още се води лидер, а временното ръководство е нелегитимно.