*

БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В СРЯДА

|
БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В СРЯДА

„Кабинетът излъга, че замразява заплатите в МВР”, е водещото заглавие на „Сега”. „Седмица след като правителството съобщи, че заплатите във вътрешното министерство се замразяват на миналогодишното ниво, истината се оказа различна. И минималните, и максималните възнаграждения в силовото министерство се вдигат от 1 май. Увеличението обаче ще важи само за хората на трудови договори, включително заместниците на Цветан Цветанов, и не засяга огромната част от униформените. Преди време премиерът Борисов определи тази привилегирована група служители като "чантаджии". По-високите заплати за тях се прокарват и с лъжлив претекст - вдигането на минималната работна заплата от 1 май”, разкрива изданието. Заплатите в МО и МВР се определят с различно постановление от възнагражденията на останалата администрация. От 2010 г. насам размерът на минималните и максималните възнаграждения и в армията, и в МВР не е променян. В таблиците през 2011 г. има една промяна - вдигане на най-ниските възнаграждения заради увеличението на минималната работна заплата от 1 септември на 270 лв. Миналата седмица кабинетът отново е поправил тези ниски заплати заради предстоящото увеличение на минималната заплата от 1 май на 290 лв. Покрай тях министрите са дали зелена светлина и за увеличение на едни от най-високите заплати в МВР - тези на служителите, наети на трудови договори. В този кюп попада целият политически кабинет на министър Цветанов и многобройните цивилни чиновници в министерството. За сметка на тях заплатите на най-масовата категория полицаи и пожарникари няма да помръднат и с лев. От 1826 на 1901 лв. се вдига максималният размер на заплатата на заместниците на Цветанов. Началникът на кабинета на министъра ще взима до 1567 лв. вместо сегашните 1505 лв. Шефовете на дирекции ще се разписват под 1538 вместо досегашните до 1477 лв., таванът за парламентарния секретар се вдига от 1425 на 1483 лв.



Съсипващ одитен доклад за слабостите на бюджетирането у нас публикува Сметната палата, пише „Труд”. От него става ясно, че фигурата с най-голяма власт в държавата всъщност е министърът на финансите, а не депутатите или премиерът. Оказва се, че и предишният министър на финансите Пламен Орешарски, и сегашният - Симеон Дянков, реално са пренаписвали бюджетите, които парламентът гласува всяка година. През 2010 г. Дянков е преразпределил близо 1,8 млрд. лв. от гласуваните от парламента средства, а през 2008 г. Орешарски е направил промени за 1,6 млрд. лв. “Анализът показа, че значителна част от разходите за проверявания период - януари 2008 г. - юли 2011 г., са променили предназначението си без санкцията на МС и най-вече на парламента”, пишат одиторите. За 2008 г. например при изразходвани от министерствата 8,2 млрд. лв. са извършени корекции за общо 2,7 млрд. лв., което означава, че са подменени целите на 33% от харчовете.



Имането на мафията ще попада под ударите на закона не само при тежки престъпления, научаваме от "Стандарт". Къщи и коли ще се конфискуват и след глоба. Става въпрос за административни нарушения, довели до облага за над 150 000 лв., казва шефът на вътрешната комисия в парламента Анастас Анастасов. Процедурата по отнемане в полза на държавата ще се задвижва, ако облагата не може да бъде отнета по друг ред. Експерти обясниха, че казусът ще засегне многобройните далавери с разрешителни за строеж. Ако са издадени за вдигане на къща например, а на мястото е изникнал хотел за милиони. Предвижда се още сметки и имоти да бъдат проверявани 15 години назад.


С евтини коли, луксозни имоти, накити, производствени машини и дори стари самолети може да се сдобие всеки, който реши да участва в търговете за продажби на Националната агенция за приходите (НАП), съобщава „Труд”. Въпреки изгодните цени обаче купувачи се намират трудно, защото повечето от предложенията не са атрактивни. Почти всички имоти, които данъчните успяват да разпродадат, са на длъжници. Конфискуваните или отнетите вещи от бандити не вървят. През 2010 г. например не е продаден нито един такъв имот. Причината е, че хората се страхуват да се сдобиват с имущество, което е принадлежало на престъпници, коментираха данъчни. В имотния регистър на НАП, създаден през м.г., в момента фигурират 175 сгради и терени, от които 10 са били продадени. Данъчните от доста време се опитват да разпродадат на парче ваканционното селище “Сидер Лодж” в Банско. Кафе-аперитивът на комплекса е оценен на 100 000 лв., а сауната - 20 000 лв. Фитнесът се предлага срещу 92 000 лв., а началната цена на апартамент в комплекса е само 40 000 лв. Продават се и 5 атрактивни имота в луксозния комплекс “Марина сити” в Балчик, като апартамент от 94 кв. м с дневна, спалня, антре, столова, кухненски бокс, баня и тоалетна е оценен на 105 870 лв. Собственикът на жилищата дължи на държавата 3,5 млн. лв.



Ексминистри от тройната коалиция са лобирали пред бившия вицепрезидент Ангел Марин чужденци със съмнително минало и бизнес да получават българско гражданство, информира „24 часа”. Според справка на парламентарна комисия, която проучва помилванията и даването и отнемането на българско гражданство от вицепрезидента, бившият енергиен министър Румен Овчаров предложил за българско гражданство Абдулах Орбеин от Турция заради това, че е собственик на фирма в Ботевград, дава работа на 300 българи и оборотът на фирмата му възлиза на 1 милион долара. Марин е дал българско гражданство на съпругата на изгонения от България през 2000 година Денис Ершов. През 2010 г. тя получава наше гражданство по препоръка от 2009 г. на министър Стефан Данаилов. Мотивите са, че обществената дейност на Ершова трайно е насочена към подпомагане на българската култура. Особено внимание бившият културен министър обръща на три дарения, на обща стойност 70 хил. лв., които направила Ершова.



Единственият ефект от натоварването на работодателите да плащат първите три дни от болничните с аргумента, че така ще контролират по-добре служителите си да не излизат в отпуск по болест, за да вършат лична работа, се оказва допълнителна тежест за бизнеса, който в кризата трябва да плати още около 100 млн. лв. годишно, отбелязва „Сега”. Това става ясно от последната справка на осигурителния институт за платените обезщетения от 2008 г. до 2011 г. Според данните през 2011 г. са боледували повече хора, отколкото са през 2010 г., изплатени са по-голям брой обезщетения за общо заболяване, но затова пък за по-малко дни. Т.е. увеличил се е броят точно на краткосрочните болнични. Лицата с временна неработоспособност през м.г. са били 1.9 млн. души, или 6.5 на 100 осигурени. Докато през 2010 г. те са почти 1.83 млн., което ще рече 6.3 на 100 осигурени. Изплатените обезщетения за 2011 г. са почти 2.4 млн., докато година по-рано са били малко над 2.3 млн. Загубените дни пък са съответно 11.5 млн. и малко под 13 млн.



Дирекцията по вероизповеданията при правителството на Турция дарява 12 млн. лв. и готов проект за изграждането на нова джамия за 1500 души в Кърджали, съобщава „Труд”. Дарението е предназначено за джамийското настоятелство в най-големия градски квартал Възрожденци, казва Ферад Саид, член на настоятелството. Мюсюлманският храм ще бъде най-големият в България, но и най-скъпо струващият строеж в Източните Родопи след Водното огледало. Той ще заеме площ от 1400 кв. метра и ще има две високи минарета. Отреденото място е в крайния квартал Прилепци по пътя към стената на язовир Кърджали.



Държавата допусна поредния безпринципен компромис заради невъзможност да спазва наложени от самата нея правила, посочва „Сега”. С извънредна поправка в наредбата за отчитане на продажбите в търговските обекти финансовото министерство спаси от глоби и временно запечатване на клонове "Български пощи" и БДЖ. Двете държавни фирми не успяха да спазят крайния срок за свързване на фискалните устройства с НАП - 2 април, и в деня, в който започват проверките на данъчната администрация, получиха отсрочка и привилегирован статут. До вчера право да не регистрират продажбите чрез фискални устройства имаха само фирми, които са инвестирали в България над 5 000 000 евро и могат да докажат това. От тях допълнително се изисква да имат автоматизирана система за управление на търговската дейност и тя да има дистанционна връзка за ежедневно автоматично предаване на данни при дневното приключване на обекта.


Билкарите са на път да се откажат от българската гора, алармира председателят на асоциацията им Живко Драганов, научаваме от „Труд”. Проблемът е, че таксите за събиране на билки са регламентирани в два закона. Министерство на екологията е разписало таксите в Закона за лечебните растения, а на земеделието - в горския закон. Резултатът е, че горските предпочитат да ползват “своята” тарифа, която е с до 10 пъти пъти по-висока спрямо определените в закона за лечебните растения, каза Драганов. И по двата закона таксите трябва да се събират от горските, затова те сами решават по коя норма да се ръководят. Беритбата на коприва по Закона за лечебните растения например е абсолютно безплатна, но горските, облягайки се на техния закон, събирали по 10 ст. за килограм коприва. Таксата при бръшляна по екозакона била 2-3 ст. за килограм, а горските събират по 15 ст.



„Около 2,5 т месо от коне, катъри и магарета е било пуснато нелегално на пазара като колбаси и вероятно вече е продадено, стана ясно от заседание на Епизоотичната комисия в Ямбол. Историята се разплита след подаден сигнал за животински останки в околностите на с. Дражево. Кости на близо 40 еднокопитни животни са открити до селото, като според специалистите месото вероятно е използвано за производството на колбаси”, четем в „24 часа”. Д-р Стоян Колев от дирекцията по храните казва, че на територията на Ямболска и Сливенска област няма регламентирана кланица за клане на еднокопитни животни, а остатъците сочат, че става дума за кланичен добив, което е криминално деяние.



Столичанка е осиновила 114 кучета от приюта на „Екоравновесие” за една година, пише „Монитор”. Фрапантният случай не е единичен. В топ 5 на осиновителите е и гражданин, „взел” 55 четириноги. „Масова практика е да се осиновяват наведнъж десетки кучета, за да бъдат върнати впоследствие на улицата”, обяснява зам.-кметът на екологията Мария Бояджийска на заседанието на общинската екокомисия. От кметството искат гражданите да могат да осиновяват само до 2 кучета, както и надзорниците, които се грижат за улични песове, да носят отговорност за поведението им като техни собственици. За целта обаче трябва да се промени Законът за защита на животните.



Американски пивовар купува "Каменица", научаваме от „Капитал Daily”. Американско-канадския гигант Molson Coors взема източноевропейския пивовар StarBev, който има девет пивоварни с около 4100 служители. Цената на транзакцията е 2.65 млрд. евро (3.54 млрд. долара). Сред основните марки на продадената група са "Каменица", Staropramen и други. Сделката трябва да бъде одобрена от антимонополни органи към ЕС и предстои да бъде завършена през второто тримесечие на 2012 г. Централата на StarBev ще остане в Чехия, а компанията ще бъде отделно подразделение на Molson Coors. Приходите на американско-канадската компания за 2011 г. достигнаха 3.5 млрд. долара.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар