БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В СРЯДА

ГЕРБ готви сериозни промени в закона за отнемане на престъпното имущество между първо и второ четене и го прави тайно от опозицията, научил "Сега". За пръв път повод за започване на процедура за отнемане на имущество ще бъдат нарушения, свързани с финансирането на партиите и на предизборните кампании. В закона се вкарват и нарушения по закона за обществените поръчки, без да е конкретизирано за кои текстове става въпрос. Това на практика означава, че всеки участник в обществена поръчка е потенциален клиент на комисията за отнемане на имущество. Не е изключено тези текстове да се добавят под натиск на ЕС, чиито представители и институции често критикуват партиите за непрозрачно финансиране и смятат, че най-голяма е корупцията при обществените поръчки. Преди два дни премиерът Бойко Борисов се закани да подаде оставка, ако законът не бъде приет във вида, за който той се е договорил с шефа на Еврокомисията Жозе Барозу и главния секретар на ЕК Катрин Дей. Но от думите му не стана ясно кои текстове не намират подкрепа сред депутатите, отблязва изданието.
“Бойко Борисов продължава да не смее да вземе решение за АЕЦ “Белене”. Само че това протакане струва много скъпо. Благодарение на приказването на Борисов, Трайков и Дянков цената на АЕЦ “Белене” се увеличи с 2,3 млрд. евро. Всеки ден от управлението на Борисов, от неговите 1000 дни, струва на България 2,3 млн. евро. За същото това време това правителство плати на руснаците 350 млн. евро за АЕЦ “Белене” - повече, отколкото другите две правителства взети заедно. И то за проект, за който говорят, че ще спират”, казва в интервю за “Труд” депутатът от БСП и бивш министър на енергетиката Румен Овчаров. Според него “Белене” е най-добрият от икономическа гледна точка проект в целия Европейски съюз, а според мен и по света. През 2006 г. ние договорихме 2000 мегавата, колкото трябва да бъде централата, за 4 млрд. евро. САЩ започват да строят ядрена мощност от около 2000 мегавата за 15 млрд. долара. “Набуко” през Турция няма да има, газопроводът се скъси наполовина, а това означава, че оттук нататък “Набуко” ще работи с турски газ. Т.е. газът, веднъж влязъл в Турция, става турски. А 80% от него пак ще е руски по произход. Така цялата идея за “Набуко” като газопровод, който да диверсифицира доставките от Русия, отива по дяволите”, казва още Овчаров.
Депутатите от ГЕРБ предложиха колегата си Пламен Цеков за шеф на здравната каса. Той е един от двамата народни представители от управляващата партия, отговорни за лобистката поправка в "Държавен вестник", която позволяваше реклама на наркотични вещества, пише “Сега”. Скандалният текст облагодетелстваше марка българска водка. Като зам.-председател на здравната комисия по онова време именно той изчете от трибуната прередактирания текст в закона за разпространение на наркотични вещества, който не бе гласуван в комисията. След като подмяната лъсна, Цеков се оправда: "Когато чета, аз съм с 8 диоптъра очила, вдигам поглед към залата и се връщам. Има един момент на адаптация на окото", заяви тогава той. Заради гафа все пак бе отстранен от ръководството на здравната комисия, но премиерът го реабилитира, като заяви, че му вярва и че депутатът е бил подведен.
Ще подредим постовете в държавата по законовата йерархия и ще обвържем размера на заплатите с нея, казва в интервю за “24 часа” вицепремиерът Симеон Дянков. Той подготвя проект, според който с най-висока заплата ще бъде шефът на парламента, следван от президента, премиера и останалите висши длъжности. В момента най-много пари по закон получава президентът Росен Плевнелиев. Неговата основна заплата е два пъти по-висока от депутатската. Държавният глава взема 4392 лв. След това равни по доходи са премиерът Бойко Борисов и Цецка Цачева - 55% отгоре над депутата, или 3403,80 лв.
Чиновниците в България допускат грешки при всеки втори случай на докладване на нередности по проекти пред европейската служба за борба с измамите ОЛАФ. Това показва одит на Сметната палата за установяването и докладването на нередности по европрограмите от началото на 2010 г. до средата на 2011 г., научаваме от “Труд”. В някои случаи администрацията многократно надува размера на санкциите за изпълнителите на проекти, по които са разкрити измами. До ОЛАФ са изпращани и случаи, които не се класифицират като измами. Те обаче се отразяват в докладите на службата и това влияе негативно на имиджа на България.
Палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж, който лежа в затвора заедно с петте наши медицински сестри, осъди Либия за 1,33 млн. долара, съобщава “Монитор”. Холандският съд постанови страната да изплати компенсацията за осемте му години в затвора. Медиците бяха задържани по обвинения за умишлено заразяване на над 300 деца в болницата в Бенгази с вируса на СПИН. Ашраф, който живее в Холандия, подаде искове срещу 12 либийски граждани в съда в Хага за участието им в неговите мъчения и за нехуманно отношение в затвора. България пък започна разследване срещу либийските мъчители на сестрите, но делото не стигна доникъде.
Да мълчим и да не се поддаваме на необмислени провокации - за това призова външният министър Николай Младенов по Нова тв във връзка с темата за спорната зона с Румъния в континенталния шелф на Черно море, четем в “Сега”. "Румъния се опита да окаже натиск на България относно преговорите за въпросната зона. Колкото повече се коментира и анализира тази тема у нас, толкова повече обслужваме други страни и интереси. По-добре е да мълчим", заяви Младенов. Той окачестви изказването на румънския си колега Кристиан Дяконеску като "абсолютна грешка" и допълни, че нагнетяването на напрежение по темата у нас ще затрудни решаването на проблема. Дипломат №1 категорично отхвърли тезата, че някой от планираните големи газопроводи - "Набуко" и "Южен поток", ще минава през спорния участък.
Стотици километри стоманени тръби за поливане ще бъдат извадени и нарязани за скрап, разкрива “24 часа”. В момента в цялата страна те масово се описват и бракуват. С парите ще бъде стабилизирана станалата скандално известна държавна фирма "Напоителни системи". Идеята била на вече бившия шеф на борда на директорите Георги Харизанов, който се оказа без висше образование, с условна присъда за изнудване и 2 висящи дела за заплаха и кражба на 50 000 долара. Тръбите са слагани през 80-те години на миналия век, експлоатационният им срок е 20 г., повечето са ръждясали и негодни за използване, обяснява Ангел Кинанов, шеф на дирекция "Управление на собствеността и държавно участие" в агроведомството. Глупаво е тръбите да се бракуват, дори да са с изтекъл експлоатационен срок, има нови технологии за ремонта им, коментира обаче проф. Христо Етрополски, зам.-шеф на Българската асоциация по мелиорации. В Германия например вкарвали вътре в тръбите пластмасова обложка, с която те на практика ставали вечни.
Столичният Студентски град е на път да задмине Лас Вегас, посочва “Труд”. В академичното градче се ширят цели 191 заведения, а общежитията са 51. Активен нощен живот кипи и в 44 имота, стопанисвани от университетите в София - това показва одитът, поръчан от Министерството на образованието (МОМН). Обектите са отдадени под наем от ректорските ръководства и вместо знания в тях се налива алкохол. Изданието припомня, че имотите са предоставени на вузовете от държавата, за да развиват учебно-образователна дейност в тях. Ректорите обаче са превърнали умишлено помещенията в чалготеки и барове, за да си докарат стабилни финансови приходи.
Бившият вицепрезидент Ангел Марин е прекарал близо половин година в пътувания зад граница, пише “Монитор”. Вестникът се позовава на справка за воаяжите му в страната и чужбина през двата управленски мандата. Доскорошният държавен глава Георги Първанов от своя страна е бил общо близо 15 месеца зад граница. Към 30 000 лв. пък са изплатени на Марин за дневни и квартирни по време на странстванията му, като още 34 600 лв. са глътнали от президентската каса самолетните му билети. В справката е посочена и сумата от 27 000 лв. за правителствения Авиоотряд 28, с който той отишъл миналата година до Русия за научна конференция.