БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В СРЯДА

Въпреки предупрежденията на Еврокомисията, че ще следи под лупа назначенията в съдебната власт, парламентът гласува инспекторите на Висшия съдебен съвет без никакъв дебат вчера, съобщава “Сега”. Искането на Съюза на съдиите и още седем неправителствени организации да се отложи процедурата бе пренебрегнато и Народното събрание успя да събере мнозинство от 2/3, или 160 гласа, в предпоследния ден от работата си преди коледната ваканция. Одобрените от правната комисия 12 кандидати минаха единствено с представяне на автобиографичните си данни в пленарната зала. Единственият, който се изказа от трибуната, бе лидерът на РЗС Яне Янев, и то за да обясни защо оттегля собствения си претендент - члена на ВСС Иван Колев. Според Янев при изслушването в правната комисия Колев е имал концептуално несъгласие за функциите и правата на инспектората, без да уточни с кого. "Определени граждански организации, които са по-скоро политически и работещи като пиари на Меглена Кунева, създадоха атмосфера на говорене против съдебната власт в Брюксел", обяви Янев и допълни, че при настоящата конституция съдебната система остава подвластна на партиите.
“Народното събрание вчера показа по безсъмнен начин безцеремонното си отношение към правилата, принципите и изискванията на Европейската комисия. С невиждана за две години и половина бързина квалифицирано мнозинство депутати от всички партии гласуваха като роботи новия състав на ключовия за управлението на съдебната власт инспекторат към Висшия съдебен съвет. Органът е единственият с право да проверява делата на всички съдии и да предизвиква дисциплинарни производства срещу проверяваните. Това е поредната "крепост" в съдебната власт, която ГЕРБ овладя, след като успя да лансира свои кандидати за ръководители на ключовите съдилища”, коментира “Капитал Daily”. “Генералният секретар на Еврокомисията прати лично на новия правосъден министър Диана Ковачева писмо с изричното настояване да се играе по правилата на прозрачността, а в понеделник и говорителят Марк Грей предупреди, че изборът ще се гледа под лупа. И ако депутатите просто демонстрираха пренебрежението си към Брюксел и неговите писани под индиго мониторингови доклади, мълчанието на Ковачева, която до оня ден ръководеше организация с името "Прозрачност без граници", може да се приеме като специална ирония”, допълва вестникът.
С 27 млн. лв. са орязани парите на здравната каса за лъчелечение и химиотерапия за догодина спрямо настоящата, казва пред “Труд” доц. Здравка Валерианова, директорка на специализираната болница по онкология в София. “По клинични пътеки с номера 255, 258 и 298, които покриват лъче- и химиотерапията, за тази година са предвидени 49,7 млн. лв., а за догодина - 22,7 млн. лв.”, обясни доцентката. “Намалението е драстично. А обидното е, че подобно решение е взето от лекари - от здравната каса и от Българския лекарски съюз”, добави доц. Константа Тимчева, национален консултант по медицинска онкология. Тя е много изненадана, защото за намаляването на парите никой не й е съобщил официално. От здравната каса отричат парите да са намалени.
Управляващите поставиха своеобразен рекорд - Законът за обществените поръчки (ЗОП) ще бъде ремонтиран само месец след като последните поправки бяха одобрени от парламента, отбелязва “Сега”. Тогава по предложение на правителството депутатите свалиха драстично праговете за задължително провеждане на обществени поръчки. Сега, пак по предложение на министрите, те ще бъдат повишени. Това се случва на фона на зачестилите критики от страна на бизнеса, че непрестанните промени на правилата в България стресират местните фирми и отблъскват чуждестранните инвеститори. Проектът за нови поправки в ЗОП предвижда праговете да се повишат с 10-15%. Това означава, че държавните ведомства и общините ще са длъжни да провеждат процедура по ЗОП, ако искат да възложат строителни работи за над 264 000 лв. През ноември летвата за поръчки в строителството бе свалена от 1.5 млн. лева на 240 000 лв. За други дейности - за доставка на оборудване, консумативи, за различни услуги, прагът миналия месец бе свален от 110 000 на 60 000 лева, а според новата идея на правителството трябва да се качи на 66 000 лева.
За разлика от парламентарните, местните и президентските избори, при които имаме само ден за размисъл и грешките са непоправими, то при договорите с мобилните оператори и интернет доставчиците ще имаме цели 7 дни след подписването им, в които можем да се откажем от обвързването, без да плащаме неустойки, информира “Труд”. Това решиха депутатите във вторник с промени в Закона за електронните съобщения (ЗЕС). Някои от текстовете в закона са изцяло в полза на потребителите и бяха вкарани след натиск от потребителски организации върху Комисията за регулиране на съобщенията и Министерството на транспорта и съобщенията. Те искаха по-добра защита на хората от клаузите с дребен шрифт в договорите на GSM фирмите. Чрез промените отпада автоматичното подновяване на клиентските договори след изтичането им, което е масова практика за мобилните оператори и част от интернет компаниите. Според новите текстове след изтичането на срока контрактът се превръща в безсрочен и потребителят може да се откаже от услугите на телекома само с едномесечно предизвестие.
“Всеки десети тийнейджър се отрязва яко поне по веднъж месечно. Това значи, че пие по 5 или повече стандартни питиета ( 500 мл бира, 150 мл вино или 50 г твърд алкохол) в дните, в които се черпи. През 2000 г. в подобна ситуация са били едва 2,8% от подрастващите”, четем в “24 часа”. 66% от учениците - 71% от момчетата и 61%от момичетата, са пили алкохол поне веднъж през последните 30 дни. За някои бутилката бира е вместо закуска в междучасието. На годишна база резултатите са още по-впечатляващи - пробвали са се 83 - 84% от момчетата и 82% от момичетата. Близо 1/3 от учениците са изпили първото си питие още преди да дочакат 12-ата си годишнина. Тези данни са повод за специалната кампания на Съюза на пивоварите и Превантивно-информационния център по наркомании в София за подпомагане на родителите да се справят адекватно с проблема. Идват празници, които за голяма част от младежите са повод за алкохолно веселие, добре е да им напомним, че това е опасно, казва Ивана Радомирова, главен секретар на Съюза на пивоварите.
Продажбата и предлагането на вино по време на Коледните празници ще бъде подложено на щателна проверка от Изпълнителната агенция по лозата и виното, научаваме от “Новинар”. Експертите, които извършват проверките, ще следят за произхода на продуктите, документацията и съдържанието на предлаганите напитки.
Изпразване на сметката през мобилния телефон, тотален контрол и проследяване на собственика на апарата, е най-новият хит сред хакерите, разкрива “Монитор”. Вестникът цитира данни, изнесени от антимафиоти от ГДБОП. За компютърните специалисти, работещи от другата страна на закона, цел номер едно вече са модерните джиесеми от типа смартфон и таблетите. След заразяване на апарата с вирус бандитите могат да получат достъп до всички контакти на абоната, пароли и сайтове, които посещава. Доста често в устройството се съдържа и ценна информация за банковите сметки на собственика, която също крадат.
Църквата не е плащала данъци в продължение на 20 години, като през това време в лоното й не е стъпвал и финансов ревизор, алармираха от КТ „Подкрепа”, пише още “Монитор”. Проверка е правена единствено на Софийската митрополия през 2000 г., която е приключила с ревизионен акт, изпратен в прокуратурата. Според синдикатите свещениците са в състояние на феодални селяни и дори не ги осигуряват. От профсъюза настояли чрез писмо до финансист номер 1 Симеон Дянков за пълна проверка на субсидиите за БПЦ.