БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ПОНЕДЕЛНИК

Търсенето на морал в политиката е вредно за държавата. За качествата на един политик трябва да се съди по това какво прави за държавата, а не дали действията му са морални или не. Това е заявил лидерът на ДПС Ахмед Доган пред участниците в националната програма “Управленски умения” на Училището за политика “Димитър Паница”, научил “Труд”. Изказването за разграничението на морала от политиката Доган направил след въпрос на една от ученичките дали е редно политик от неговия ранг да получава хонорар като консултант по “Цанков камък”. В отговора си лидерът на ДПС цитирал италианския философ Николо Макиавели, който пръв лансира идеята за ясно разграничение на двете сфери. “Действията на държавниците трябва да се оценяват по това дали са допринесли за човешкото благо, а не от морална гледна точка”, припомнил тезата на Макиавели Доган. И допълнил, че “политиката не е полето на борба на ценостите, а полето на целесъобразното, на поставянето на цели и избирането на средства за постигането им”.
ГЕРБ още отсега готвят фалшификация на вота. За това алармира вчера лидерът на БСП Сергей Станишев, четем в “Дума”. Чувам, че половината от списъците за следващите избори вече се обработват и се нагласяват резултатите, каза Станишев. Пред събралите се участници в дискусията "Действена БСП за демократична промяна" той призова всички политически сили и цялото гражданско общество към общ граждански фронт срещу начина, по който ГЕРБ прави избори. "Този начин посяга към всеки един от нас, към нашето право да избираме. Подменят се свободата и демократичните избори. Това няма как да бъде прието от БСП", категоричен беше Станишев.
Ако не се приеме Законът за конфискацията така, както сме говорили с президента Барозу и с други експерти, още на следващия ден отивам и подавам оставка. Това заяви в предаването на ТВ7 „Винаги в неделя” премиерът Бойко Борисов, цитиран от “Новинар”. С новия закон се въвежда възможноста за изземане на незаконно придобито имущество без влязла в сила присъда, а само при повдигнато обвинение. Това обаче ще става само при разминаване на доходите и стойността на имота в размер на 250 000 лева за проверявания период от 10 години. Това бе причината за много критики от страна на опозицията. Те нападнаха ГЕРБ, че под ударите на закона ще попадне всеки обикновен български гражданин, както и че проверките ще продължат дори след смърт на лицето. В хода на разследването ще се проверяват и свързаните лица.
“Агенцията за социално подпомагане е платила 923 000 лв. за лечението на 1718 здравнонеосигурени българи през 2011 г., което е близо два пъти повече в сравнение с 2010 г. Тогава помощта е струвала на бюджета около 500 500 лв. и от нея са се възползвали едва 866 лица. Тази услуга се полага на хора, които нямат доходи и не могат да си плащат здравните вноски”, съобщава “Сега”. Ръстът е заради законодателни промени, направени под натиска на различни европейски изисквания, които разшириха кръга на правоимащите лица. Нарушаването на директивите за свободно движение на стоки и хора принуди социалното министерство да прави промени в законодателството, които да позволят и социалнослаби, излизали в чужбина през последната година, да имат право на подпомагане. Преди това неосигурени, пътували зад граница, нямаха право лечението им да бъде поето от държавата. От 5 на 1 година беше намален и срокът, в който лицата не трябва да са продавали или дарявали жилищен, вилен или селскостопански имот, за да имат право на финансиране на лечението им от държавата.
Граничните власти на България и Румъния са се договорили още през 50-те години на миналия век за поставянето на голяма шамандура на около 4 км от брега по паралела на сухоземната граница, информира “24 часа”. Според споразумението тази шамандура отбелязва точката, от която трябва да започне делимитацията (определянето на границата и нанасянето й на карта) на морските пространства на двете страни. Днес шамандурата не съществува, защото румънците са я унищожили. Но точката е известна и тя е скрепена с двустранен договор, затова би трябвало да се вземе предвид в бъдещото делимитиране на морските граници на България и Румъния. Справка в архивите показва, че шамандурата е поставена през 1956 г. от смесена гранична комисия. Има и протокол от работата на тази експертна група, който е бил утвърден от двете правителства през 1957 г. и е придобил характера на междуправителствен договор. Държавният секретар в румънското външно министерство Богдан Ауреску твърди, че преговорите по делимитацията са започнали през 1994 г. и по тях няма нищо ново, освен че въпросът е станал публично достояние. А той стана благодарение на неговия шеф - външния министър Кристиан Дяконеску, който освен всичко друго е добре запознат с темата, защото преди време е бил главен преговарящ от румънска страна. Както се разбра, Дяконеску съвсем съзнателно огласил проблема, след като преговорите зациклили, а румънците разбрали, че българското правителство е започнало процедура за даване на разрешение за проучвания за газ в зона от 14 220 кв. км, в която влиза и спорната територия от 350 кв. км, обяснява изданието.
Близо 50 души се събраха на протест пред външното министерство. Причината – липсата на политика относно българите зад граница, съобщава “Новинар”. Пред вратите на МВнР освен симпатизанти на ВМРО, се включиха и българи от Бесарабия и Македония. Те нападнаха министър Николай Младенов, че не защитава българските национални интереси. Те настояха за оставката на Младенов. На един от плакатите министърът бе изобразен като анимационния герой от популярните комикси за Мики Маус. "Ники Младенов = Мики Маус?", "Македония е българска", пишеше на част от плакатите. Според протестиращите това е лицето на родната българската външна политика.
Въведеното по предложение на финансовия министър Симеон Дянков гъвкаво работно време в администрацията може да доведе до допълнително влошаване на обслужването на гражданите, предупреждава “Сега”. В някои администрации, начело с Министерския съвет, няма изискване за задължително присъствие на работното място и служителите са получили правото сами да определят кога точно да започват работа без намеса на работодателя. Едни министерства са счели за нужно да въведат твърдо работно време на структурите, пряко обслужващи граждани, други - не. Едни ще обядват дълго, други са забравили за обяда. При лансирането на идеята Симеон Дянков обясни, че всички чиновници ще са длъжни да са на работните си места от 10.00 до 16.00 часа, а останалите 2 часа работно време ще могат да се местят - по-рано сутрин или до по-късно вечер в зависимост от нуждите. Според финансовия министър така чиновниците ще са по-ефективни, защото някои от тях имат семейства и деца, други са болни и т.н.
Тримесечен прозорец с лихвена амнистия за просрочени данъци и осигуровки подготвя Министерството на финансите, съобщава "Капитал Daily". Идеята е облекчението да важи и за фирми, и за граждани. Целта на държавата е да мотивира компаниите със затруднения заради кризата да се разплатят. В тримесечния гратисен период просрочените задължения ще могат да се внасят, а натрупаните лихви ще се опрощават. По сега действащото законодателство просрочените данъци (ако не са разсрочени от Националната агенция за приходите) се олихвяват с основния лихвен процент и наказателна добавка от 10 процентни пункта, а санкцията за забавените осигуровки е ОЛП плюс 20 пункта.
Ден след като приключиха протестите на миньорите от ГОРУБСО-Мадан и част от заплатите им бяха изплатени, работещите в Оловно-цинковия комбинат в Кърджали също заплашиха с протести, научаваме от “Сега”. Причината отново са неизплатени възнаграждения. Двете дружества до събота имаха един и същ собственик - фирмата "Интертръст" на Валентин Захариев. Премиерът Бойко Борисов обаче убеди Захариев да продаде маданското предприятие на бизнесмена Николай Вълканов. По примера на миньорите от ГОРУБСО-Мадан работниците в комбината в Кърджали обмислят да блокират центъра на града в понеделник, ако не получат заплатите си.
Жена живя 40 години без акт за раждане и ЕГН и едва сега е на път да узакони съществуването си, разказва “Труд”. Съдбата на Гюлтен Кабилова е решена по съдебен път от районния съд в Шумен, който е постановил в родното й село Черноглавци да издадат документа. Чак след това жената ще може да се сдобие с ЕГН и лична карта. Най-невероятното в житейската история на несъществуващата до сега жена е, че е родила 5 деца. Заради липсата на документи, всички до едно са записани на сестра й Гюлшен, която е с година по-млада. Така на услужливата сестра се водят 12 деца. Най-големият парадокс е, че момчета и момичетата са раждани през 5 или 7 месеца.