БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ПЕТЪК

България за първи път се изправя пред заплахата да бъде наказана с всекидневна глоба от ЕС, защото не спазва европейското законодателство, съобщава “Сега”. Европейската комисия поиска вчера от Съда на ЕС да започне да я санкционира с 15 220 евро на ден, докато не въведе (транспонира) във вътрешното си законодателство Рамковата директива от 2008 г. за отпадъците. Всички страни в ЕС бяха длъжни да приемат закони въз основа на директивата до 12 декември 2010 г. Срокът не бе спазен от 23 държави, но само шест от тях се забавиха след първото предупреждение през януари 2011 г. "Решението се отнася единствено до въвеждане на Рамковата директива за отпадъците в националното ни законодателство чрез нов закон за управление на отпадъците и по никакъв начин не се отнася към прилагането на законодателството в областта на управление на отпадъците", успокоиха от екоминистерството. Оттам се оправдават, че проектозаконът е внесен в парламента на 11 юли 2011 г., но в хода на обсъжданията са възникнали "сериозни и продължителни дискусии", които са забавили приемането му. Тази седмица законът най-сетне се добра до второ четене във водещата комисия - по околна среда, и предстои гласуването му в пленарна зала.
Председателят на „Екогласност” Емил Георгиев съобщи в парламента, че в района на град Меричлери върлува епидемия от левкемия и жителите на района са в паника, научаваме от “Класа”. „През последните три дни от тази злокобна болест са починали 3 души. Абсолютно сигурно е, че в момента има още 8 души, заболели от левкемия, а за други 20 е доказано, че боледуват от други ракови заболявания. Не се знае какъв е броят на хората, които все още не са определени дали са болни или не. Без съмнение там става нещо страшно. Близо 2 години 2000 души пият вода от водоноски като по време на чума, защото се доказа, че питейната вода е заразена с арсен. Според Георгиев с мълчаливото съгласие на 5 министерства – на икономиката, на околната среда и водите, на здравеопазването, на земеделието, на културата, фирма „Каолин” извършва престъпление срещу околната среда. От „Екогласност” искат парламентарна комисия да разследва случая и да се извършат и безплатни прегледи на жителите на Меричлери. Независимите народни представители Кирил Гумнеров, Огнян Пейчев и Стоян Иванов подкрепят тезата и ще предложат конкретни мерки по този въпрос.
Депутатите от ГЕРБ най-вероятно ще бламират финансовия министър Симеон Дянков за Сребърния фонд, научил “Труд”. Мнозинството в парламента планира да отложи максимално разглеждането на предложените от кабинета законодателни промени и между първо и второ четене да изчисти най-спорните текстове. Между Дянков и независими икономически експерти възникна разнобой заради желанието на финансовия министър да отпадне забраната за инвестиране на средствата от резервния пенсионен фонд в български държавни ценни книжа, общински облигации и в книжа на компании, които се търгуват на родната борса. Дянков предлага до 30% от средствата да могат да се вложат в родни ДЦК още тази година, като идеята е до 2016 г. този процент да достигне 70. До 15% от парите пък ще могат да се инвестират в книжа на български общини, а до 30% - в корпоративни облигации на български предприятия. Депутатите от ГЕРБ обмислят вариант да отхвърлят изцяло текста за инвестирането на парите за пенсии в български ДЦК и в книжа на общини и така да отговорят на най-тежките критики срещу законопроекта. В краен случай може да се допусне възможност за минимални вложения в дълг на българската държава, което ще предпази от рискове по-голямата част от резерва за пенсии и няма да може да бъде критикувано, че ще изкриви пазара.
Китайският премиер Вън Цзябао обяви откриването на кредитна линия от 10 милиарда долара за финансиране на проекти от Централна и Източна Европа, пише “Класа”. Вън бе на двудневно посещение в Полша и вчера участва в регионален икономически форум, на който присъстваха и правителствени ръководители от Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Македония, Черна гора, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и домакините от Полша. България бе представена от делегация, водена от вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. При откриването Вън Цзябао заяви: "За да се задълбочи сътрудничеството между нашите страни и региони, китайското правителство реши да открие специална кредитна линия на стойност 10 милиарда долара, предназначена за подкрепа на проекти за сътрудничество в инфраструктурите, новите технологии и зелената икономика."
България може да стане причина американци и канадци да си вадят задължително визи, когато идват в страни от ЕС, посочва “Стандарт”. Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи към ЕС гласува решение за въвеждане на принципа на реципрочност на визовите режими на трети страни със страните от ЕС, казва синият евродепутат Светослав Малинов. Това значи, че ако някоя външна за съюза страна изисква визи за граждани на която и да е държава от ЕС, то последната може да изиска целият съюз да прояви солидарност. И да въведе визи за тази външна страна. И тъй като България има визи за Америка и Канада, ако страните от ЕС се обединят, могат да накарат гражданите на двете страни да си вадят визи за пътуването си в Брюксел, Лондон и т.н. Ако това решение бъде подкрепено в пленарна зала, ще бъде много решителна стъпка за премахването на визовия режим за български граждани за САЩ и Канада, твърди Малинов.
Сметната палата започва нова проверка на договора с австрийския лобист Петер Хохегер, сключен от кабинета "Станишев" с цел подобряване имиджа на България в ЕС. Това стана ясно на вчерашното заседание на анкетната комисия, разследваща случая, четем в “Сега”. Този път палата ще се произнесе по целесъобразността на сделката, след като не бяха установени законови нарушения, стана ясно от обясненията на члена на Консултативния съвет на палатата Тодор Шопов пред депутатите. Резултатите ще са готови до 15 юни. За целта органът удължи срока на дейността си до 30 юни. Договорът с Хохегер, който се разследва в родината му по обвинение в корупция, е на стойност 1.5 млн. евро, а в скандала бе замесено и името на Моника Йосифова, майка на детето на Станишев, която е получила част от сумата.
Ромският бос Кирил Рашков-Цар Киро ще бъде обществено порицан от кмета на Катуница, реши вчера Асеновградският районен съд, научаваме от “Сега”. Наказанието му бе наложено заради показан от него среден пръст и псувни по адрес на жители на Катуница на 8 декември миналата година. Цар Киро направи неприличния жест към група хора, събрали се пред съда, докато вътре се гледаше мярката му за неотклонение. Освен общественото порицание Рашков получи и година и два месеца затвор, но тъй като вече има влязла в сила присъда за заплаха за убийство, която е по-висока, ще излежи само нея. Според решението на съда кметът на Катуница трябва да порицае Рашков пред жителите на селото. Това най-вероятно ще се случи чрез разлепване на цялата присъда или част от нея на видни места.
През последните 12 г. общо 1600 души са загинали при инциденти на работното си място. Това означава, че по 133 българи годишно умират при трудови злополуки, пресмята “Труд”. Най-много загинали е имало по време на икономическия бум през 2007 и 2008 г. - общо 359 души за двете години. След това има спад на средната смъртност (от 133 на 86 души годишно), която се дължи както на усилията на институциите и бизнеса, така и на намаляването на заетостта. През периода 2000-2011 г. работните травми са намалели с 55% - от 6172 на 2752. Най-често жертва на злополуки стават строители, миньори и металурзи, показва черната статистика на Националния осигурителен институт. Смъртните случаи са измерени като дял от заетите в съответния бранш.
Резултатите от изследване на кръвта, хормоните или туморните маркери могат да покажат отклонение от 1% до 40% в зависимост от лабораторията, в която са направени, и от моментното състояние на човешкия организъм, показала проверка на „Монитор”. „Процентът действително е висок и това създава неудобства на лекарите, когато те трябва да назначат медикаментозна терапия и да дозират лекарствата”, казва д-р Ваня Божилова. По думите й в България се работи по утвърден от здравното министерство стандарт за клинична лаборатория, който определя допустимите методики за изследване за всеки показател. Оказва се, че всяка една лаборатория подбира методиката, по която да работи, и апаратурата за анализ според натовареността си. Именно оттук идват и разликите в референтните стойности. Освен това крайните резултати от едно изследване много зависят от това в колко часа е взета кръвната проба, какъв е метаболизмът на конкретния човек и дори какво е хапнал или изпил преди това.