*

БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ПЕТЪК

|
БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ПЕТЪК

Отчаяните опити на здравния министър Стефан Константинов да излезе сух от скандала с цените на лекарствата доведоха до абсурдни законодателни инициативи, съобщава “Сега”. "В Закона за здравното осигуряване ще се запише, че цените, на които здравната каса ще плаща медикаментите, прехвърлени от Министерството на здравеопазването (МЗ), ще са не по-високи от цените, на които министерството е плащало през 2010 г.", съобщиха от МЗ. Става дума за препаратите за рак, за редки болести и за трансплантирани пациенти. Според МЗ очакваният финансов ефект ще е 10-15 млн. лв., или средно над 50% отстъпка за всяко от лекарствата. Причината за законодателната активност на министъра е фактът, че цените, на които касата плаща някои онколекарства, са с пъти по-високи в сравнение с плащаното от МЗ. Препарат за рак, за който МЗ е давало 26 лв., е излизал на касата по 120 лв. Друго лекарство за МЗ е било на цена 25 лв., а за касата - 125 лв. Такива разлики има при повечето медикаменти, преминали от МЗ към НЗОК. Според Константинов това е струвало на касата 6.5 млн. лв. повече, а според касата - 8.5 млн. лв. Идеята показва управленско безсилие, тъй като мерките, с които бяха постигнати смятаните за ниски цени от 2010 г., са по-пазарни и се базират на по-гъвкава държавна регулация, обяснява изданието. Цените, на които МЗ плащаше лекарствата през 2010 г., са по-ниски по няколко причини. Здравната каса задължително взема цените, определени в позитивния лекарствен списък, а министерството прави търгове, при които постига отстъпки.



Българите по-бедни и от китайските селяни, научаваме от “Труд”. Вестникът цитира Робърт Кайло, експерт в Международната организация на труда, да казва: “Минималната заплата в България е по-ниска от тази в селските райони на Китай. Това е доста странно, при положение че сте страна от Европейския съюз (ЕС).” “Хората, които получават минимална заплата, живеят с по 3,96 евро на ден. Това е недостатъчно за оцеляването им”, смята и Шарън Бъроу, лидер на Международната конфедерация на профсъюзите. “Средната заплата също е доста по-ниска спрямо останалите страни в ЕС”, добави тя. Бъроу прогнозира, че до края на годината безработицата в България може да стигне 18-19%, но не обясни на какво се основава прогнозата й. По данни на Евростат през януари без работа са 11,5% от икономически активните българи.



Субективният фактор при определянето на възнагражденията на чиновниците стана основният препъни камък пред постигането на компромис между управляващи и опозиция за промените в Закона за държавния служител, четем в “Сега”. Поправките, които правителството внесе в НС още през ноември 2011 г., предвиждат уеднаквена схема на изплащане на възнагражденията на всички държавни служители. Заплатите вече ще се състоят от една постоянна част и допълнителна, която ще е до 30% от заплащането. Размерът на допълнителното възнаграждение ще се определя от прекия началник и ще зависи от опита, уменията и качествата на служителя. Отпада стимулирането на чиновниците чрез отчисления от събрани глоби и такси. Именно субективният момент в определянето на заплащането разгневи опозицията, която заподозря, че по този начин ще се даде възможност на шефовете да мачкат подчинените си, както и да се купува политическата лоялност на чиновниците.



Служители на Министерството на здравеопазването са сключвали граждански договори и са получавали възнаграждения по международни програми за превенция на СПИН и борба с туберкулозата и маларията, съобщава “Труд”. Едно от имената в списъка с получени големи суми е на Тонка Върлева. Тя е директорка на програмата за превенция на СПИН и за последните две години е получила общо 59 240 евро. В същото време Върлева е и шеф на дирекцията за управление на специализираните донорски програми в Министерството на здравеопазването (МЗ). Друг служител на министерството, получил около 35 000 евро по двете програми за 2 години, е Бахтияр Караахмед - експерт в дирекцията на Върлева. Трети е случаят с шефката на пресцентъра на министерството Мария Чипилева - тя е взела 3600 евро през 2011 г. по договор за работа по програмата за превенция на туберкулозата.



Укриването на данъци струва близо 1 трилион на страните членки и води до изостряне на бюджетните им дефицити и дългови проблеми. Това установило проучване, поръчано от левите в Европарламента, съобщава Сергей Станишев в писмо до шефа на ЕК Жозе Барозу, научаваме от “24 часа”. Като лидер на ПЕС той отправи заедно с шефа на групата Ханес Свобода апел до Барозу да се потърсят нови източници за подпомагане на реалната икономика. Според социалистите европактът не носи растеж. ЕС да постигне съгласие за намаляване наполовина на “данъчната ножица” до 2020 г. - така страните постепенно ще генерират нови данъчни приходи от няколкостотин млрд. евро годишно без повишаване на ставките, предлагат в писмото. Станишев пак настоява за еврооблигации и гарантиране на работни места за младите чрез пренасочване на неизползвани пари от еврофондовете.



Корупцията продължава да е сериозен проблем в полицията, митниците и съдебната власт в България. Тази констатация направи в доклада си Държавният департамент на САЩ за стратегията за борба с трафика на наркотици, прането на пари и другите финансови престъпления, информира “Сега”. Документът се счита за официалната американска позиция по тези въпроси и има тежест пред потенциалните инвеститори. Според доклада въпреки реформите съдебната система постоянно е оценявана ниско в допитванията до общественото мнение. Сложните юридически процедури и вратичките в закона водят до прекомерни закъснения, които правят трудно ефективното водене на знакови дела, свързани с организираната престъпност и корупцията. Често когато чиновник е уличен в корупция, той или е преназначен, или е подложен на натиск да напусне, вместо да бъде уволнен или съден, казват американските анализатори.



Изумителни цени за несвойствени дейности са заложени в четиригодишните договори за поддържане на пътищата, сключени м.г. от Агенция “Пътна инфраструктура” с частни фирми, разкрива “Труд”. В търговете, проведени през 2011 г., държавата не даде никакви регламентирани стандарти за разходите за отделните дейности. Вследствие на това в областите, в които е имало някаква конкуренция, се е стигнало до в пъти по-ниски цени отколкото в останалите, където се е явявал само по един кандидат. Като например за поставянето на един пътен знак за обезопасяване при катастрофа. Фирмата, която поддържа пътищата във Великотърновско например, взема само за един такъв временен знак 894,94 лв. За да засади дърво и да се грижи за него в продължение на една година, тя иска 41,40 лв.



Полицейски шеф отнел незаконно имот на гръцки инвеститор и 6 месеца не пускал собственика в обекта. Според общинския съветник от БСП Жельо Бойчев става дума за незаконен охраняем паркинг на ул. "Осогово" в София, четем в “Стандарт”. През юни м. г. Карнуцос поискал да влезе във владение на обекта. Но се оказало, че парцелът се владее от "Джус 99", в която съдружник е съпругата на шефа на икономическа полиция в 6-то РПУ Румен Клисурски - Светла. По думите на Бойчев полицаят заявил на Карнуцос да забрави за този имот. “Фирмата на гърка бе въведена във владение през ноември или декември от общината заедно с общинска полиция. Дойде геодезист, очерта границите на тези 511 квадрата. Оттогава теренът е освободен, но не знам защо гъркът не иска да се нанесе в него", коментира Клисурски.



МВР ще трябва да осигурява на служителите си, които работят на смени, ободряващи напитки. Това предвиждат промени в закона за работата на вътрешното министерство, изпратени от правителството за одобрение в парламента, пише “24 часа”. Досега МВР имаше задължение да осигурява единствено безплатна предпазна храна и противоотрови на служителите си, които работят във вредни условия. Сега освен нея ще трябва да раздава и ободряващи напитки. От тях вероятно ще се възползват почти всички полицаи, тъй като работят на смени. С измененията се възлага на полицейските органи да използват сила само при абсолютна необходимост. Пише още, че са “длъжни по възможност да пазят здравето и да вземат всички мерки за опазване живота на лицата, които задържат".



Съботно-неделно следване за заети хора организира УНСС, информира “Стандарт”. Университетът ще приеме 350 души дистанционно обучение в 5 от най-търсените специалности - счетоводство и контрол, маркетинг, бизнес администрация, икономика и публична администрация. Около 30 на сто от лекциите са присъствени, като се провеждат през уикенда, разказа зам.-ректорът проф. Веселка Павлова. Обучението е ориентирано към студенти, които работят, по-зрели хора от бизнеса, майки с деца.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар