БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ЧЕТВЪРТЪК
Проблемните кредити са пораснали отново през март, при това с огромна сума - близо 400 млн. лева, съобщава “Сега”. Вчера БНБ публикува новите данни за влошаващо се състояние на портфейлите на банките и на техните длъжници, които само подкрепят общите опасения за нова рецесия. Статистиката показва, че към 31 март заемите, които са силно просрочени, преструктурирани са или са направо безнадеждни, вече са почти 9.7 млрд. лева. Всички раздадени кредити са 41.4 млрд. лева. Т.е. една четвърт от финансирането, отпуснато от банките, е под висок риск заради временни трудности или трайна невъзможност на фирми и граждани да си погасяват задълженията. Подобен скок на проблемните заеми в България досега е имало само веднъж - през април 2010 г. Тогава лошите и преструктурираните кредити само за месец се изстреляха с 424 млн. лева нагоре. Сега скокът е с 394 милиона. Най-драматично растат просрочените задължения на бизнеса. Проблемните фирмени заеми вече са цели 25.46%. Расте и делът на трудните за обслужване жилищни заеми, които през март за първи път надминаха 20%.
Премиерът Бойко Борисов е споделил своя стара идея с председателя на ЕС Херман ван Ромпой да се създаде обща компания за разпределение на газ, която да носи името "Еврогаз", пише “Стандарт”. Двамата се видяха на четири очи днес на "Дондуков" 1. Според идеята на премиера би следвало общата компания да разпределя газа за Европа. Енергийните въпроси на Европа ще бъдат обсъдени през май на среща между Барозу, Путин и Ромпой.
Прокуратурата е започнала разследване за умишлена безстопанственост срещу двама бивши шефове на НЕК, отговорни за част от огромните харчове по АЕЦ "Белене", научаваме от “Сега”. Това се случва само ден след като бе публикуван доклад на държавната финансова инспекция за разходите по атомния проект. Ревизорите разкриха, че от 2006 г. насам всички доставки и плащания по АЕЦ "Белене" за стотици милиони евро са правени в нарушение на Закона за обществените поръчки и без да е сключен основният договор - между възложителя, държавната НЕК, и изпълнителя, руската "Атомстройекспорт". Софийската градска прокуратура поверява плащания по пет анекса и възможни щети от 200 млн. евро, причинени от Любомир Велков и Мардик Папазян, директори на НЕК по времето на тройната коалиция.
Два блока от най-голямата ТЕЦ в България – “Марица-изток 2” ще бъдат отделени в самостоятелно дружество. След това 49% от него ще бъдат продадени от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) на стратегически инвеститор, научил “Труд”. Във ведомството вече били уведомени да се готвят за процедурата, а официалното писмо от Министерството на икономиката и енергетиката за стартирането й се очаква до две седмици. С приходите от продажбата на миноритарния дял трябва да се осигурят средства за построяването на още два 250-мегаватови блока на територията на електроцентралата. В момента в държавната “Марица-изток 2” има осем блока с обща мощност 1576 мегавата. Според източниците на вестника подобна операция има куп недостатъци. Изваждането на активи, оценката им и образуването на ново дружество ще забави сделката във времето. От една страна, по чисто юридически и административни причини сделката ще стане бавно. От друга - приходите от продажбата само на миноритарен дял от дружество едва ли ще стигнат, за да се финансира строежът на нови два блока.
След почти две десетилетия неизпълнявани обещания да се напише закон и за спецслужбите, които досега се контролираха от президента - разузнаването и Националната служба да охрана (НСО), отново е взето решение до края на годината да бъдат изработени и внесени в парламента устройствени нормативни актове и за тях, посочва “Капитал Daily”. Участниците в Консултативния съвет за национална сигурност ( КСНС) към президента са се обединили около предложението Националната разузнавателна служба (НРС ) да бъде на подчинение на Министерския съвет, а специалните служби ще се координират от Съвета по сигурност към Министерския съвет, ръководен от премиера.
Спорният закон за отнемане на имущество тръгна като на забавен каданс заради ожесточените дебати по него, разказва “Сега”. За един пленарен ден депутатите успяха да приемат само заглавието и един член от нормативния акт. ГЕРБ имаше намерение да удължи пленарното заседание, но пропусна тази възможност заради безкрайни реплики и дуплики от страна на опозицията. В началото на дебата Христо Бисеров (ДПС) предложи гласуването на закона да бъде отложено, докато Европейската комисия не изготви окончателно своята директива по темата. Това предложение обаче бе отхвърлено. Според опозицията в наименованието на закона се твърди, че той е за конфискация на незаконно придобито имущество, при положение че в него отнемането се отделя от наказателното производство. Мая Манолова (БСП) заяви, че според нея законът ще бъде силен репресивен инструмент в ръцете на управляващите, особено с оглед на задаващите се избори.
Светият синод е похарчил до момента близо 15 000 лева за визитата на руския патриарх Кирил, който пристига у нас утре вечер и ще отпътува за Москва в неделя след обяд, пише „Монитор”. Той е придружаван от 45-членна делегация, половината от която се състои от бизнесмени. Само за отбраните питиета досега са хвръкнали малко над 3000 лева. В Синодалната палата, където патриарх Кирил ще бъде посрещнат най-напред, за високия гост и придружаващата го делегация са предвидени 3 кашончета с шампанско. Изборът е изключение, тъй като традиционната почерпка е троянска сливова с локум на клечка. „Това е първото посещение на патриарх Кирил в нашата страна, редно е да го посрещнем подобаващо”, казва Варненският и Великопреславски митрополит Кирил.
Петорен скок на глобата за неправилно пресичане на улица гласят депутати от ГЕРБ, научил „Монитор”. Те ще предложат санкцията за пешеходците, които нарушават пътните правила, да хвръкне до 50 лв. В момента независимо от провинението им размерът й е фиксиран на 10 лв. Както за шофьорите, така и за пешеходците, глобата трябва да бъде адекватна на нарушението, казва депутатът Станислав Иванов. Той е убеден, че безотговорното поведение на пешеходците е предпоставка за тежки произшествия.
При 76% от българите има недостиг на витамин D, сочат данните от проведено през януари национално представително проучване, информира “Дума”. Според данните при 21% от анкетираните е установено тежко намаление на нивото на витамин D. Всеки четвърти човек над 60 г. е с подобен дефицит, същото е положението и с 21 на сто от изследваните в средна възраст. Дефицит на витамина се наблюдава близо два пъти повече сред жителите на градовете в сравнение с тези в селата. Недостигът му се отчита при 27% от изследваните жени и при 15% от мъжете. Витамин D е хормон, който подпомага здравината на костите, мускулния тонус, намалява риска от падания и фрактури. Проучванията сочат, че когато нивото му в организма е достатъчно, се наблюдават значително по-малко симптоми на простуда или грип.
“Близо два пъти по-евтино ще излиза на софиянци, които работят в центъра, да стигат до офиса с кола и метро, вместо да плащат за престой в синята зона от есента. Това стана възможно, след като вчера бяха открити две нови станции на подземните влакчета и най-големият буферен паркинг за 1300 коли на бул. "Цариградско шосе", съобщава “24 часа”. Простата сметка показва, че от септември, когато за синя зона ще се плаща 2 лв., а за зелена - по лев на час, е по-изгодно да оставите колата си на буферен паркинг, да стигнете до работа с метрото и вечер да си приберете обратно автомобила. При 9-часов престой, колкото е работния ден, два билета за метрото и паркинг ще излизат 5,50 лв. Сметката в зелената зона е 9 лв., а за синята - 18 лв. Освен това няма да се налага шофьорите да местят колите си през 2 или 4 часа, за да спазват ограниченията за престой в зоните.