*
Борба с вредителите

БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ЧЕТВЪРТЪК

|
БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ЧЕТВЪРТЪК

МВР все повече изпуска от контрол организираната престъпност, пише „Сега”. Поредната жертва на вълната от очевидно поръчкови убийства е 40-годишният Драгомир Бицов, собственик на заложни къщи. Тялото му е било открито в една от къщите му в кв. "Горубляне" в София. По предварителна информация в неговия случай дори се е стигнало до абсурдната ситуация първоначално полицията да си помисли, че ставало дума за естествена смърт, защото нямало следи от насилие и кръв. При аутопсията обаче се оказало, че има две огнестрелни рани и смъртта е настъпила именно от тях. Снощи полицията съобщи, че има задържан по случая.



Това е четвъртият случай на застрелян в София за по-малко от месец, припомня "Сега". През цялото това време МВР и дори самият вътрешен министър обясняват, че няма ескалация на организираната престъпност, че тя е преборена и поставена под контрол. Отрича се и че има вълна от поръчкови и показни разстрели, характерни само за най-мрачните периоди от средата на 90-те години на миналия и в началото на XXI век. В последния период главен секретар на МВР бе сегашният премиер Бойко Борисов. Тогава той твърдеше, че МВР се е превърнало в линейки, които обикалят всекидневно от труп на труп, и хвърляше вината на политическото ръководство на ведомството.Нещо подобно се случва и сега. На този фон обаче сега властта твърди, че правителството на ГЕРБ е първото в новата история на България, което е успяло да спре показните разстрели и убийствата и да "пречупи гръбнака на организираната престъпност". От време на време се чуват обяснения, че имало отделни случаи, но те били, защото МВР притискало престъпността.Пак през последния месец има и два сериозни обира, чиито извършители не са задържани и до момента.



В Международния ден на културното наследство стана ясно, че в България кражбата на свети мощи не е престъпление, научаваме от „Труд”. Прокуратурата не е образувала и не може да образува дело за кражбата на частицата от мощите на свети Йоан Кръстител, съобщи изненадващо шефът на Окръжната прокуратура в Сливен Пламен Стефанов. “Някой твърди, че тези кости са мощите на св. Йоан Кръстител. Но това твърдение няма как да бъде доказано. Мощите не са регистрирани като културни ценности, нямат характер на такива по смисъла на закона. Те не са застраховани. Вероятно са собственост на Българската православна църква, но нямат стойност. Не е изпълнен състава на престъплението “кражба”. Как може да се твърди, че нещо, което не струва нищо, е откраднато?” – обяснява пред вестника сливенският прокурор.



Още преди да е приключила настоящата кампания по подмяна на личните карти, управляващите дадоха знак, че съвсем скоро предстои нова - след 3-4 г. ще трябва да имаме електронни карти с чип, съобщава „Сега”. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на транспорта Валери Борисов при отварянето на офертите в търга за е-идентификация, SMS общуване с администрацията и онлайн референдуми. Първите прототипни 5000 електронни карти с чип ще бъдат издадени още до пролетта на 2013 г. Как ще бъдат разпределени сред населението и колко точно ще струват, засега не е ясно. Борисов каза само, че ще се стремят цената да бъде по-ниска от сегашната, която е 18 лева. През 2015 г. ще има готовност и за масова смяна на личните карти с електронни. Това обаче няма да стане задължително и наведнъж, а хората ще бъдат привличани с екстри. Електронната карта ще работи на принцип, подобен на дебитните карти. На чипа ще се записва номер, който ще играе ролята на ЕГН пред различните системи. Идентификацията на всеки човек ще се осъществява с четец, който ще бъде част от комплекта, предоставян от фирмата изпълнител. Въпреки че е-управление предвижда значително улесняването на административните дейности, следователно и намаляване на документите, които се подават за различни услуги, административните такси няма да отпаднат.



След като БНБ разкритикува в безпрецедентно остро писмо лансираните от кабинета "Борисов" промени за Сребърния фонд, Европейската централна банка също публикува критично становище по законопроекта, пише „Сега”. Част от упреците към намеренията на финансовия министър Симеон Дянков са познати, но има и нови акценти. От писмото на ЕЦБ се разбира, че идеите за раздвижване на резервния пенсионен фонд може да отдалечат допълнително допускането на страната ни в еврозоната, защото създават риск от изкривяване на пазара на ценни книжа и на оценките за България.



Въпреки уверенията, че парите по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" се усвояват ритмично, на практика разплащането изостава със стотици милиони от планираното, научаваме от същия вестник. Това става ясно от отчета на социалното министерство за м.г. Според него през 2011 г. от планираните 334.4 млн. лв. за усвояване са били изплатени едва 174.4 млн. лв. с националното съфинансиране. За 2012 г. пък планираните средства за усвояване са 584 млн. лв., което означава три пъти повече от реално разплатените през 2011 г. Според експерти трябва да се наваксат около 250 млн. лв. Ако програмираните средства не бъдат усвоени до края на 2015 г., когато приключват плащанията по програмния период 2007 - 2013 г., Европа си прибира остатъка, пише „Сега”.



По-слабите постъпления от износ и продължаващият спад на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) са причината дефицитът по текущата и по финансовата сметка на платежния баланс да се увеличава, информира „Капитал дейли”, който анализира данните на БНБ за първите два месеца на годината. Основен фактор за увеличения дефицит по текущата сметка е по-големият търговски дефицит. За януари–февруари той е 466.6 млн. евро, или 1.2% от БВП, при дефицит от 56.1 млн. евро, или 0.1% от БВП, за същия период на 2011 г.През февруари износът се свива с около 2% на годишна база, което е втори спад (след януарския от 10%) от над две година насам. Причините за това са забавянето на чуждите икономики и тежките зимни условия през тези месеци.Отделно от това за влошаването на текущата сметка този път допринася и секторът на услугите и ако всичко това се превърне в тенденция, българската икономика ще трябва да търси друг двигател на растежа. Така само за февруари дефицитът по текущата сметка, достига 233.3 млн. евро при 78.3 млн. евро излишък за същия месец на миналата година.
Намаляващите преки чуждестранни инвестиции са главната причина за това финансовата сметка на платежния баланс да постигне дефицит от 652 млн. евро за първите два месеца на 2012 г., което е 64% повече от дефицита за януари-февруари 2011 г.




Поголовно прочистване на държавната и общинската администрация от агенти на бившата Държавна сигурност предлага СДС в нов проектозакон за лустрацията, пише „24 часа”. Отстраняването на бившите агенти ще засегне висшите чиновници в държавните и общинските ведомства, Висшия съдебен съвет, Министерството на отбраната, МВР, службите, Българската народна банка, омбудсмана, Националната електрическа компания, уточняват сините. Не се упоменават изборните длъжности като кметове, общински съветници, депутати и президент.За целта те предвиждат шефовете на съответните институции да изискват от комисията по досиетата справки за агентурно минало на служителите си. При наличие на досие съответният чиновник следва да бъде отстранен. Свидетелство за чисто агентурно минало ще се изисква и от кандидатите за работа. Глоба от 5000 до 10 000 лв. ще се плаща за неизпълнение на закона, ако той мине. За целта обаче е необходима промяна в конституцията, която сега не позволява лустрация. Според сините ограничението агенти да са държавни и общински шефове, трябва да важи за срок от 5 г.




Сериозно намалени са окончателните бюджети за 2012 г. на големите столични болници спрямо предварително изготвените прогнозни пари през февруари т. г., съобщава „Труд”. За сметка на това доста лечебници в страната ще разчитат на повече средства от клиничните пътеки.Това става ясно от публикуваните на страницата на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) бюджети на лечебните заведения за годината, на базата на които ще стъпи институцията при плащанията. От НЗОК уточниха, че при последващите обичайни годишни “ревизии” е възможно парите на някои болници да паднат още повече, а на други - ощетени - да се увеличат.



Вотът на недоверие пред провал, "Атака" се оттегля, прогнозира „Новинар”. Депутатите от „Атака” възнамеряват да оттеглят подписите си под вота за недоверие. Националистите са на мнение, че няма пречка подкрепата за вота да бъде оттеглена. Те правят аналогия с честата практика един законопроект да бъде внесен, а след това изтеглен. Междувременно от партията отричат информацията. Националистите обаче са насрочили извънредна пресконференция в четвъртък, на която вотът ще бъде основна тема.Това поставя под риск и провеждането на дебатите за вота. Те са насрочени за 23 април. Ако се стигне до оттегляне на подписите на националистите под мотивите за вота, то БСП остават официално сами в искането си за оставка на кабинета. В дъното на това решение на националистите според вестника се крие договорка между лидера на „Атака” Волен Сидеров и Георги Първанов.



Главната инспекция по труда започва проверка на какви договори работят свещениците и дали митрополиите внасят пенсионните и здравните им осигуровки, съобщава „Дума”. Ревизията е тръгнала след сигнал на КТ "Подкрепа", че духовниците масово работят извън правилата. Синдикатите се задействаха, след като патриарх Максим спря проверката на трудовите инспектори в църквите миналото лято. Според хората на Тренчев служителите в църквите масово се трудят без трудови договори, а назначенията се правят със заповеди, за които обаче не съществуват официални документи според Кодекса на труда. От 3 години Светият синод няма и главен счетоводител. Затова в края на миналата година след сигнал на "Подкрепа" в църквите влязоха и данъчните. Синдикатът на свещенослужителите към конфедерацията разкри, че БПЦ не се е отчитала и за харченето на милионите държавна субсидия и парите, които са наливани от общините, включително за ремонти и реставрация на храмове.

„Изнасяме попове. Бягат в Гърция за 1000 евро заплата” продължава темата „Стандарт”. След лекарите започнахме да изнасяме и попове, пише вестникът. Родните свещеници взеха да се гърчеят заради пари. Те масово отиват през последните години да проповядват в Гърция за заплата от 1000 евро. У нас месечното им възнаграждение е около 315 лв. Толкова е минималният осигурителен праг за хората в расо според класификатора на професиите.


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ"

box_title_arrow.gifНапиши коментар