*
Борба с вредителите

АРХЕОЛОЗИ С НАХОДКА ПРИ ПРОУЧВАНИЯ ВЪВ ВИДИН

|
АРХЕОЛОЗИ С НАХОДКА ПРИ ПРОУЧВАНИЯ ВЪВ ВИДИН

Две погребения едно под друго на два метра под основите на Кръстата казарма на Осман Пазвантоглу във Видин са намерени, съобщи археологът Оленка Миланова. Гробовете все още не са изцяло разкрити и е рано за хипотези, но Миланова е категорична, че за пръв път се попада на погребения в основите на сграда.

Двата гроба са в южното крило на Кръстата казарма и са един над друг, като между тях има пласт със следи от опожаряване, тъй като в пръстта има въгленчета. Намереното в по-горния слой тяло е било положено в гробница, в която освен скелета са намерени парчета от сграфито керамика и византийска монета. Металдекторът реагира на метал и в останалата неразкрита част на гроба.

Вероятно той е от прабългарската епоха и е на жена, съдейки по вече извадения череп, предполага Миланова. Човешките останки ще бъдат изпратени за изследване и точна датировка в НАИМ в София.

"Продължаваме разкопките, защото искаме да разберем какви драматични събития са се случили на това място и кога", каза археоложката.

Освен работата по погребенията, ще се проучи и южния двор на казармата, където пък са намерени керамични фрагменти от римската епоха.

Кръстата казарма, която е строена през 1800 г. от отцепилия се от Османската империя видински владетел Осман Пазвантоглу. Проучванията на Миланова, за които "24 часа" съобщи", доказаха преди месец, че първоночално сградата е била само с три страни, а впоследствие е построено четвърто крило и тя е добила формата на кръст. Свързването й с християнския символ, като някакъв знак от Пазвантоглу към християнското население, според нея е несъстоятелно.

"До сега беше общоприето мнението, че Кръстата казарма във Видин няма аналог, но се оказва, че не е така. Подобен комплекс с формата на типичния християнски кръст с по-къси напречни страни има в Битоля. Той е строен през същия период - 1794 г. и отново за казарма", каза още археоложката.


ОЩЕ ОТ "КУЛТУРА"

box_title_arrow.gifНапиши коментар