*

ВЪВ ВРАЧАНСКИЯ БАЛКАН - СТУДЕНТСКО ПЪРВЕНСТВО ПО ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ

|

Държавно студентско първенство по планинско бягане се проведе тази сутрин сред страхотната природа и хубавото слънчево време във Врачанския балкан. То е първото по рода си и със сигурност няма да бъде последното. След кратко откриване, което се състоя на площад „Христо Ботев” в бягането при девойките се пуснаха общо деветнайсет състезателки. Надпреварата започна в 10.30 часа със старт от площада, маршрутът мина през алеите на парк „Вестителя“, а горе на самата Хижа беше и кулминацията, където състезателките финишираха. Общата дължина на трасето за девойки бе 2.5 километра, а най-бърза беше Маринела Минева от Великотърновския университет „Св.Св. Кирил и Методий” с впечатляващото време от 8.39 мин. Втора, с няколко секунди по-бавна - 8.56 мин., завърши Антония Маринова от СУ „Св. Климент Охридски”, а трета финишира бившата врачанска състезателка по лека атлетика Дианка Давидова, която сега се състезава във Велико Търново. Тя завърши с време 9.071 мин. В отборното класиране при девойките за най-много спечелени точки на първо място завърши ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, следван от софийския университет „Св. Климент Охридски”, а трети останаха момичетата на Югозападния Университет. При момчетата, които стартираха точно в 11.00 часа трасето беше удължено, но финалът беше на същото място - врачанската Хижа. Деветнайсет атлети се впуснаха в надпреварата, като първи в бягането завърши Валентин Паскалев от ИУ-Варна с време 13.47 мин, втори остана Григор Караиванов от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” с време 13.56 мин, а трети остана Александър Василев от СУ „Св. Климент Охридски” с време 14.20 мин. В отборното класиране победител стана Софийският Университет, втори са студентите от ИУ-Варна, а трети в подреждането останаха момчетата на ВТУ. На победителите в индивидуалното класиране бяха поднесени медали, а за отборното класиране състезателите получиха купа от любезните домакини. В самия край на тържествената церемония по награждаването всички си пожелаха това състезание да се превърне в традиционно и един ден то отново да се проведе във Врачанския балкан.