*

РБ „ХРИСТО БОТЕВ“ ВЪВ ВРАЦА ЩЕ ПРОВЕДЕ СЕДЕМНАДЕСЕТАТА РЕГИОНАЛНА КРАЕВЕДСКА КОНФЕРЕНЦИЯ ОНЛАЙН

|
РБ „ХРИСТО БОТЕВ“ ВЪВ ВРАЦА ЩЕ ПРОВЕДЕ СЕДЕМНАДЕСЕТАТА РЕГИОНАЛНА КРАЕВЕДСКА КОНФЕРЕНЦИЯ ОНЛАЙН

„Памет и паметници” e тема на седемнадесетата регионална краеведска конференция, организирана от Регионална библиотека „Христо Ботев” и Регионално управление на образованието – Враца. Форумът ще се проведе на 19 ноември от 10 ч. изцяло онлайн. Откриването на конференцията ще се излъчва на живо през фейсбук страницата на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца.

По традиция в конференцията ще се включат изследователи от трите области в Северозападна България – Враца, Монтана и Видин. Форумът събира на едно място историци, етнографи, краеведи, научни работници, преподаватели, студенти и ученици.

В началото на срещата ще бъдат обявени и победителите в регионален конкурс: „Най-добра библиотека в област Враца 2020 г.”, „Най-добър библиотекар в област Враца 2020 г.” и „Подкрепа за библиотеките 2020 г.”.

Координатор на конференцията:

еmail: kraeznanievr@abv.bg

тел. 0879 548 911

Програма на Седемнадесета регионална краеведска конференция „Памет и паметници”

19 ноември 2020 година

9.30-10.00  Онлайн регистрация на участниците

10.00-10.10 Откриване на конференцията

Първа сесия – ръководител Калина Тодорова

10.10-10.20 „Историята за нея е страст – в памет на Весела Пелова“– Маргарита Василева – Държавен архив –  Враца

10.20-10.30 „Документът – памет за бъдещето” – Маргарита Василева – Държавен архив – Враца

10.30-10.40 „Пътят на книгата: Спомен за печатницата във Враца“ – Калина Тодорова – Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца

10.40-10.50 „Вазови герои, пътеки и места във Врачански Балкан” – Джанан Мюмюн, Весела Врачовска, Веселин Дичков, Марина Илиева,Цветелина Цветанова, р-тел Ива Иванова – СУ „К. Тричков” – Враца

10.50-11.00 „Отдел „Краезнание“ на Регионална библиотека „Михалаки Георгиев” – пазител на книжовната памет на Видинския край” – Наталия Николова и Галина Стоянова, Регионална библиотека „Михалаки Георгиев” –  Видин

11.00-11.10 „Старата турска баня в Оряхово” – д-р Евгения Найденова – Исторически музей – Оряхово

11.10-11.20 „Забравената памет – имало ли е имоти на Рилския манастир в Оряховския край” – гл. ас. д-р Деница Петрова – Институт за исторически изследвания при БАН

11.20-11.30 „История на „Паметникъ – Читалище Надежда” гр. Оряхово от първите десетилетия след Освобождението до края на 30-те години на ХХ в.” – Нели Кузманова и Боряна Маринова – НЧ „Надежда 1871”- Оряхово

11.30-11.40 „Паметникът на Св. Софроний Врачански във Враца” – Христо Божков, Художествена галерия „Ив. Фунев”, РИМ – Враца

11.40-11.50 „Паметникът на Кръстьо Пишурка в град Лом – израз на почитта на ломчани към бележития възрожденски деятел” – Ангелина Емилова – Държавен архив – Монтана

11.50-12.00 „Паметната плоча на загиналите възпитаници на Фердинандската средищна прогимназия във войните за национално обединение (1912 – 1918)” – Марин Замфиров – Държавен архив – Монтана

12.00-12.10 „Непримиримият Иван Тодоров Горуня”  Светла Димитрова – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” – Ф-л Враца

12.10-12.20 „Митрополит Калиник – Достоен следовник на Свети Софроний Епископ Врачански” – Цветана Евгениева

12.20-12.40   Обяд/почивка

Втора сесия – ръководител Румяна Цветкова

12.40-12.50 Оброците на селищата в Ботунския край“ – Христина Кръстева, НЧ „Н. Й. Вапцаров“ – Криводол

12.50-13.00  Село Видраре – памет и паметници”  Галя Дикова-Иванова, Мариана Йорданова –  Исторически музей – Правец

13.00-13.10 „Паметник на загиналите през войните 1912 – 1918 г.” – Теодора Симова, Галя Гавазка – НЧ „Н. Й. Вапцаров” – Хърлец

13.10-13.20 „В пантеона на безсмъртието: 56 вóини от община Мездра загиват в двете фази на Втората световна война (1939-1945 г.)” – Мирослав Гетов

13.20-13.30 „За името на село Кален и неговото средновековно минало” – д-р Христина Маринска

13.30-13.40 „Кольо Черкеза – една от светините на белослатинци” – Светлина Берова – Бяла Слатина

13.40-13.50 „Иван Попов и читалището в Търнак” – Виолета Кръстева – НЧ „Развитие – 1892” – Бяла Слатина

13.50-14.00 „Антропонимите в Белослатинския регион” – Василка Цачева – Бяла Слатина

14.00-14.10 „Да си спомним Старото училище на Паволче” – Красимира Йончева, Мария Божковска – НЧ „Фар” – Паволче

14.10-14.20 „Незабравените герои“ – Николай Цветанов, ПГ „Коста Петров“ – Борован – р-тел Емилия Георгиева

14.20-14.30 „Паметник на загиналите през Втората световна война съветски летци – село Малорад, Врачанско“ – Галина Бешовишка – НЧ „Просвета 1919” – Малорад

14.30-14.40 „Оброците на село Моравица” – Янка Николова – НЧ „Светлина 1926” – Моравица, Мездра

14.40-14.50 „Признателност и почит към моите предци” – Венелин Сабадош

14.50-15.00 „Духовен крепител на българщината: Из историята на църквата „Св. Възнесение“ – с. Баница – д-р Анета Дилова

15.00-15.10 „Драгомир Георгиев Шопов – един от кметовете на Община Зверино” – Ивана Захариева

15.10-15.20 „Кръсто Пишурка – една закъсняла епитафия“ – Александър Александров – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Велико Търново

15.20-15.30 „Концептът памет в Интернет дискурса” – гл. ас. д-р Надежда Николова, ИБЕ – БАН –  София

15.30-16.00 Дискусия и закриване на конференцията

 


ОЩЕ ОТ "НОВИНИТЕ ОТ ВРАЦА"

box_title_arrow.gifНапиши коментар

това не трябва да се забравя! това не трябва да се забравя!
cez