*

НОВ ПРИЗ ЗА ВОЛЕЙБОЛИСТКИ ОТ ЕЗИКОВАТА ГИМНАЗИЯ

|

След като момичетата на ЕГ „Йоан Екзарх” 5-7 клас спечелиха първо място по волейбол на общинските ученически игри, днес същото сториха и техните каки от 8-10 клас. Общо шест отбора се записаха за участие тази година в тази възрастова група, като отборите бяха разделени в две групи по три отбора. В група „А” попаднаха ЕГ, ПМГ и ПГТР. В група „Б” пък сили трябваше да премерят СОУ „Христо Ботев”, СОУ „Отец Паисий” и отказалият се в последния момент ПГ „Димитраки Хаджитошин”.  Жребият отреди големите фаворитки в надпреварата ЕГ и ПМГ да се изправят един срещу друг още в груповата фаза. Девойките на ЕГ играха първо с ПГТР и победиха без проблеми 3-0 гейма (-11,-9,-11). Във втория мач от група „А” се игра голямото дерби като ПМГ победиха ЕГ с 3-0,  девойките на ЕГ бяха равностойни на по-опитните си опонентки само в първия гейм (27-25, 25-17, 25-17). В последния мач от групата ПМГ победи без много усилия ПГТР с 3-0 (-11,-9,-8). Така математичките и гимназистките очаквано окупираха първите две места в групата и се класираха на полуфиналите. В група „Б” след отказа на ПГ „Димитраки Хаджитошин” в групата остана да се изиграе един единствен двубой. СОУ „Христо Ботев” победи СОУ „Отец Паисий” с категоричното 3-0 (25-21, 25-9, 25-8). Все пак и двата отбора се класираха в следващия етап полуфинали. Така първият отбор от група „А” ПМГ "Академик Иван Ценов" се изправи срещу СОУ „Отец Паисий” в битка за място на големия финал. Математичките биха без проблем 3-0 (-8,-7,-10) и очакваха победителя от другия полуфинал. Там ЕГ също стигна до класическа победа 3-0, като резултата в отделните геймове изглеждаше така (25-17, 25-6, 25-15). Така съвсем очаквано най-опитните отбори ПМГ и ЕГ стигнаха до големия финал. Преди това обаче се изигра срещата за 3-4 място, където девойките на СОУ „Христо Ботев” победиха тези на СОУ „Отец Паисий” с 3-1 гейма (25-23, 18-25, 25-18, 25-17).
За финала, който се игра този следобед физкултурната зала на ПМГ не успя да побере всички желаещи да наблюдават и подкрепят двете училища. В състава на ПМГ личаха имената на капитанката на девойките младша възраст на Ботев (Враца) Михаела Борисова, опитните Рени Костова и Вива Димитрова и либерото Габриела Беновска, които също са част от формацията на волейболния Ботев. Очакваше се девойките от математическата гимназия да нямат много трудности срещу по-неопитните им опонентки, особено след победата с 3-0 в груповата фаза. Срещата започна много оспорвано и резултатът се движеше точка за точка. С много сърцата игра гимназистките успяха да го спечелят след 25-23 точки. Това се отрази негативно на психиката на математичките и те започнаха да грешат наглед лесни за отиграване топки. Резултата във втория гейм отново бе за девойките на ЕГ 25-17 и 2-0. Вече притиснати до стената момичетата на ПМГ нямаше какво да губят и показаха коренно различна игра в третия гейм. След добри игри на мрежата и силен сервиз те спечелиха гейма с 25-15 и намалиха преднината на гимназистките на 2-1 гейма. Четвъртият гейм отново беше под диктовката на домакинките, които сякаш окрилени от силния трети гейм не оставиха много шансове на гимназистките и затвориха гейма 25-11 и 2-2. Така се стигна до решаващ пети гейм до 15 точки. Двата отбора показаха много хубава игра през двубоя, и който и да бе победил нямаше да е незаслужено. Девойките на ЕГ започнаха силно и дръпнаха в резултата. До края те не изпуснаха инициативата и за радост на своята наставничка Росица Димитрова затвориха тайбрека с 15-7 и 3-2.Така девойките на ЕГ показаха, че с много дух и задружна игра може да се постигне много в спорта. Това е второ златно отличие за наставничката на ЕГ „Йоан Екзарх” Росица Димитрова след като тя грабна първото място и с момичетата 5-7 клас и сега с девойките 8-10. Крайно класиране волейбол девойки 8-10 клас от общинските ученическите игри. 1. ЕГ „Йоан Екзарх” 2. ПМГ "Академик Иван Ценов" 3. СОУ „Христо Ботев” 4. СОУ „Отец Паисий”. Състав шампионки ЕГ „Йоан Екзарх”: Цветелина Георгиева (к), Гергана Борисова, Теодора Донова, Милица Викьовска, Ванеса Димитрова, Цветияна Иванова, Фани Филипова, Цветомила Стоянова, Елина Алипиева, Стефани Луканова. Наставник: Росица Димитрова. Състав ПМГ: Михаела Борисова (к), Рени Костова, Станислава Николова, Габриела Беновска, Вива Димитрова, Женя Василева, Паулина Цветкова, Мартина Янчева, Йоанна Крастителска, Ния Василева. Наставник: Тодор Тинковски Състав СОУ „Христо Ботев”: Веселина Червеняшка, Йоана Кръстева, Бояна Павлова, Йоанна Цветкова, Стела Йорданова, Радилина Иванова, Натали Якимова, Александра Цветкова, Моника Миткова, Ния Николова. Наставник: Румен Евлогиев Състав СОУ „Отец Паисий”: Ирина Генова, Беатрис Петрова, Нанси Радкова (к), Патрисия Иванова, Вероника Илиева, Деница Николаева, Антонина Сиракова, Снежана Рачева, Емилия Цанкова, Бетина Христова. Наставник: Н. Валентинов Състав ПГТР: Искра Тодорова, Полина Андрова, Нина Николаева, Поля Йорданова, Симона Илиева, Мерлин Ташкова, Анастасия Врачовска, Весела Неделкина. Наставник: Анели Нетов, Георги Кръстев