БОРЯНА КАЛЕЙН ПРЕД EFIRBET: ИСКАМ ДА БЪДА ПО-ОСВОБОДЕНА, КОГАТО ИГРАЯ

Тя е чаровна и изящна на килима, има и свой неподражаем стил. Тя е една от грациите ни, които носят радост на български народ в тези сложни и тревожни времена за живот. В Токио Боряна Калейн бе на познатото високо ниво и постигна второто най-високо класиране за България в индивидуална надпревара на художествена гимнастика на Олимпиади. Състезателката на „Левски Триадица“ завърши на пето място и изравни постижението на Мария Петрова отпреди 25 години. Специалистите бяха единодушни, че Боряна е заслужавала медал, но със сигурност и това може да се случи в Париж след три години, тъй като разполага с необходимите качества и класа.
Как оценява представянето си в Япония, кой я окуражил преди съчетанията и коя е спортната й мечта? Не тези и други въпроси Боряна Калейн отговаря в интервю за efir_bet.
- Боряна, ако сравните играта си на Олимпиадата с тази на предишни световни и европейски първенства, откривате ли разлики?
- Олимпиадата е много различно състезание. Разбира се, че имаше различно усещане за мен, тъй като това е моя мечта още от дете. Чувството да бъдеш част от най-голямото спортно събитие е невероятно и съм много щастлива, че успях да стигна до там. Смятам, че се представих добре и постигнах един резултат, който от много години не сме имали.
- Какво не Ви достигна за медал в Токио, който щеше да Ви приляга с оглед на показаното от Вас?
- Това, което не ми достигна, беше стабилността в квалификациите.
- Имаше ли трудни моменти по време на съчетанията, които останаха скрити за публиката, но трябваше да преодолявате?
- Да. Имаше много моменти, които хората няма как да видят, моменти, за които само аз и треньорите ми знаем.
- Разговаряхте ли с някои от класиралите се пред Вас състезателки и какво си казахте?
- Поздравих всички мои съпернички за доброто представяне, защото независимо от това дали сме сгрешили, ние постигнахме най-трудното нещо - извървяхме дългия и тежък път, и стигнахме до Олимпийските игри.
- Получихте огромно признание както в Япония, така и в България, но кои думи за Вас най-много Ви трогнаха?
- Благодаря на всички хора, които ме подкрепяха по целия път и по време на Олимпиадата. Думите, които винаги ще помня, не бяха след състезанието, а преди това. Те бяха на моята лична треньорка Марияна Памукова. В деня на многобоя преди първия уред бях нервна и притеснена. Тя дойде с мен до съблекалнята и ми каза: „Каквото и да стане днес, аз се гордея с теб. Ти стигна до тук, защото си най-добрата, защото работи и не се отказа. Искам да се освободиш и да играеш за себе си. Обичам те!”
- Как върви подготовката за Световното през ноември?
- Подготовката върви добре. Навлизам във все по-добра форма и се надявам да успея да се представя там на максимума си.
- Какво искате да подобрите в играта си за това първенство?
- Да бъда по-освободена. Нямам какво да губя, мога само да спечеля.
- Ще успеете ли за толкова кратко време да се мотивирате, да се подготвите и да имате същата психологическа нагласа, за бъдете на високо ниво и на шампионата на планетата?
- Да. Аз съм така от момента, в който започнах подготовка за Световното първенство. Ако нямах мотивация, щях да съм се отказала.
- Може ли да смятаме, че най-доброто от Боряна Калейн тепърва предстои?
- Аз самата вярвам, че е така.
- Боряна, кой Ви заведе в залата за художествена гимнастика и какво си спомняте от първите спортни стъпки?
- Родителите ми искаха да тренирам нещо и в търсене на точния спорт майка ми попадна случайно на личната ми треньорка. Бях 6-годишна, хареса ми и останах в залата. Но най-важното е, че през всичките тези години изпитвам удоволствие да тренирам и да се състезавам.
- Кога разбрахте, че гимнастиката е Вашето призвание?
- Никога не съм приемала гимнастиката като мое призвание, макар че си е точно такова. Аз просто правя това, което обичам.
- Кой Ви изгради като състезателка и на кого сте благодарна?
- През годините съм работила с много специалисти и треньори, които несъмнено са допринесли за моето изграждане. Въпреки това в най-силните ми години до мен са освен Марияна Памукова, също и Бранимира Маркова и Илиана Раева.
- Какво искате да постигнете в спорта?
- Да спечеля олимпийски медал.
- Имате ли ритуал преди състезание?
- Сгъвам си кърпичката по един и същи начин всеки път преди да изляза да играя.
- Кое Ви дава стимул за върхови изяви?
- Това че си обичам работата и винаги искам да надграждам.
- Какъв човек сте извън залата?
- Спокоен и уравновесен. Емоциите, които изпитвам, докато играя, са почти напълно изчезнали, въпреки че понякога се проявяват.
https://efirbet.com/boryana-kalein-iskam-da-byda-po-osvobodena-kogato-igraya/