БЪЛГАРСКИЯТ СЕВЕРОЗАПАД – НАЙ-БЕДНИЯТ В ЕС?

Българският северозападен район – най-бедният в ЕС? Въпрос, констатация или повод за размисли? Това бе тема на семинара организиран от фондация „Фридрих Еберт” , чиито домакин бе Монтана. Факти и изводи за сегашното състояние на петте области – Видин, Монтана, Враца, Ловеч и Плевен посочи в доклада си народният представител от БСП Атанас Костадинов. Демографската криза обективно обуславя изоставането и все по-осезаемото изключване на района от активните икономически проекти. Аргументира се с липсата на стратегия и отказа на две поредни правителства да финансират Програмата за развитие на Северозападния район, Родопи , Странджа Сакар и още няколко планински и полупланински области в страната. И не само. Стряскащите статистически данни в доклада:Населението на петте области вече и под 800 000 души, заетостта е под 40 %. В района е най-малката област в България – Видин, чието население вече е под 90 000 души. В 110 населени места в петте области живеят под 100 души, 9 са селата с под 10 жители. В северозападния район гъстотата на селението е 41 души на кв км, за страната гъстотата е 64-ма на кв. км.
С 10 % повече е и застаряващото население, над 46 % от младите хора до 29 години са маргинализирани – нито работят нито учат.
Реализирането на големи инфраструктурни проекти без конкретна стратегия за мащабен положителен ефект от работата им е още един от негативните фактори, които влияят тук.
Липсата на справедливост като обобщаващ извод за неефективна администрация във всички области на управление и корупция извежда като основен проблем доклада. част от решението: одържавяване на комуналните успуги и използване на минимум пет от конкурентните предимства на района.
Зарица Георгиева, Зелените се спря на опазването на оклната среда.
Липсата на големи предприятия и производства помагат за опазването на природата. Монокултурното земеделие и създаването на структури тип „латифундии” са непреодолима пречка за развитието и укрепването на малки стопанства, подходящи за района. Това всъщност е и голямата задача на еврофондовете насочени към земеделието. Грешките тук не произтичат от ЕС, това са грешни политики, заложени от българското правителство през 2010 г. В Северозапада работи най-големият земевладелски производител в страната. Особен акцент в доклада на З. Георгиева бе безразборната и незаконна сеч, част от голямата корупцията в страната.
Д-р Хелене Кортлендер , директор за България на фондация „Фридрих Еберт” водеше дискусията , която продължи повече от 4 часа. Д-р Начо Димитров – БАН представи изследването „Използването на субсидиите на ЕС, селскостопанска „изобретателност” в България. Мартин Хофщад ,Лайбниц университет,Хановер и проф. Хенрик Егберг, университет за приложни науки Анхалт говориха за относителната изостаналост на Северозападна България.
http://novinitem.com