БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ ВЪВ ВТОРНИК

В разгара на кризата у нас става все по-трудно за работодателите да поддържат персонала в предприятията си, пише “Сега”. Разходите им за заплати, осигуровки, обезщетения и други социални плащания са нараснали общо с 9.7% през четвъртото тримесечие на 2011 г. в сравнение със същия период на предходната година, отчете националната статистика. Парите само за възнаграждения се увеличават средно с 9.7%, а за осигуровки и надбавки - с 10.5%. Миналата седмица Евростат класира България на първо място в целия Европейски съюз по ръст на разходи за труд на час, като отчетеното увеличение е дори по-високо - 12.6%. Най-голям е скокът при фирмите от сектора на услугите - със 17.4%, в строителството ръстът е с 9.6%, а в индустрията - с 6.6%. Най-много е поскъпнало заплащането на час в телекомуникациите - с близо 36%, което е свързано най-вече с увеличената конкуренция в сферата. В научните изследвания ръстът е с 30.1%, а в търговията и ремонта на коли - с 22.8%. С по-малко от 1% е увеличението във ВиК сектора и образованието. Все пак има и браншове, в които наемането на служители става по-евтино. При търговията с имоти общите разходи за труд на час намаляват с 10.1%. Според специалисти това се дължи на кризата в сектора и на постоянно падащите цени на жилищата. В здравеопазването и социалната работа намалението е с 1.1%.
553-ма българи държат общо 1,3 млрд. лв. в банки. Толкова са депозитите над 1 млн. лв. към края на декември 2011 г., информира “24 часа” За сравнение - влоговете до 1000 лв. са около 10 млн. броя и в тях има малко над 1 млрд. лв. Изчисленията направи Иван Джонов, шеф на "Частно банкиране" в УниКредит Булбанк, на база данните на БНБ. 11% е делът на депозитите над 200 000 лв. от всички около 31 млрд. лв. в банките. Милионерите са се увеличили с 54% за 2 г., а сумите в тях - с 50 на сто. Парите се увеличават заради натрупването на лихви. Склонността към спестяване също е засилена. Средства се държат на личен депозит на собственика на фирмата.
Скандални нарушения в управлението на бюджета, имотите и обществените поръчки по времето на тройната коалиция е открила Сметната палата. Проверката на Министерския съвет е от януари 2008 до 31 юли 2009 г., когато премиер е Сергей Станишев, четем в “24 часа”. Близо половината от ведомствените апартаменти на МС са се обитавали от хора, които не работят там. Апартамент от 90 кв. метра е бил заменен за друг от малко над 45 квадрата срещу доплащане от 1000 лева, установил одитът. Различни суми са отивали по граждански договори. Експерт в политическия кабинет изпълнявал секретарски функции срещу 400 лв., въпреки че има заети щатове от технически сътрудници. За заседания на работни групи се вземали по 760 лв., сбирките били всяка седмица. 157 015,20 лв. с ДДС е платил фонд "Земеделие" за семинар в края на 2008 г. в СПА хотел "Орфей" в Девин, известен като "хотела на Доган". Сумата е преведена с 2 фактури, за да бъде избегнато изискването за обявяване на обществена поръчка.
“Стандарт” тиражира данни от одита, според които кабинетът „Станишев" е раздавал бонуси под формата на заплати и е сключвал граждански договори без доказана необходимост и без да е защитен финансовият интерес от тези договори.
Горещи преговори за по-евтин газ от 1 април текат в Москва, твърди “Стандарт”. За руската столица е заминала специална делегация от "Булгаргаз", предвождана лично от изпълнителния директор на компанията Димитър Гогов. Задачата им е да се срещнат с ръководството на "Газпром" и да договорят намаляване на цената с 10-15%. Подобна цифра спомена и номинираният за министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Ще има ли поевтиняване, ще стане ясно след срещата на Гогов с шефа на "Газпром" Алексей Милер. Засега не се знае обаче и какво ще трябва да дадем ние, за да получим благословията на Москва за по-евтино синьо гориво, посочва вестникът. За поевтиняване през тази година до 10% се добраха няколко клиенти на "Газпром" в Европа - във Франция, Германия, Словакия и др. В тези държави обаче "Газпром" има свои клиенти, на които директно продава газ, също така там компанията развива и собствен бизнес, а в някои страни има свои електроцентрали на газ, обяснява Милер.
Само успешните университетски програми и вузове да получават пари от държавата. А броят на висшите училища да се редуцира максимално, са препоръките на Световната банка, цитирани от “Труд”. В момента вузовете са 51, но според експерти трябва да са не повече от 10-12. Според анализа на банката висшето образование в България страда от липсата на достатъчно голяма ефективност, не е ясно дали произведените кадри отговарят на изискванията на пазара на труда.
Мандатът и на четвъртия здравен министър на ГЕРБ - Десислава Атанасова, ще премине без реформи, но за сметка на това тя ще опита няколко бързи, популярни и сравнително лесни промени, които са особено нужни на партията й в скоро започващата предизборна година. С тях ГЕРБ ще опита да замаже негативите, натрупани от скандала с лекарствата, прогнозира “Сега”. За най-неотложни свои задачи Десислава Атанасова обяви отпадането на избора на екип в болниците и на тавана от 180 000 лева за лечение на деца в чужбина. Номинираната за министър обяви, че още в сряда, когато тя ще поеме поста, ще поиска таксата за избор на екип за родилки и деца да отпадне. "Медицинското обслужване на тези две категории пациенти е ангажимент на държавата и личното ми мнение е, че те не бива да плащат допълнителни такси в лечебните заведения", смята Атанасова. Според бъдещия министър хората ще могат и в бъдеще да избират лекари, но без да плащат допълнително. В момента за избор на екип се плащат от 250 до 900 лв. в зависимост от лечението, което се налага на пациента.
Миньорите от Мадан не могат да изпращат повече децата си на училище заради финансови проблеми, съобщават “Дума”. Някои от тях вече започнаха да заявяват пред просветното министерство, че спират децата си от учебния процес. Заради некоректния си работодател повечето от хората, работещи под земята, пазаруват месеци наред на вересия от местните бакалии. От щаба на протестиращите са изпратили декларация и до финансовия министър с искане държавата да изплати заплатите в рудодобивното предприятие, които им дължи собственикът Валентин Захариев. Сергей Игнатов заяви готовност Министерството на образованието да обмисли възможността децата на миньорите от Мадан да излязат във ваканция. Протестът в "Горубсо - Мадан" продължи и вчера за 20-и ден.
Едва 102-ма от 264 общински кметове имат сертификати за допуск до тайни, е водещата новина за “Труд”. Данните са от годишния доклад за 2011 г. на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ). Това означава, че останалите 162-ма градоначалници нямат право да четат военновременните планове и инструкциите за работа при кризи, които са заключени в сейфове в общините. Причината за това е, че част от кметовете просто не желаят да бъдат проучвани и не подават документи за това. Други са разследвани или обвиняеми, което автоматично води до отказ от ДАНС.
Павел Тренев, подсъдим за източване на $ 6 млн. от Централна кооперативна банка през 1995 г. и издирван от 2004 г., най-вероятно се крие в Чикаго, разкрива адвокатът му Сава Гергинов пред "24 часа". Делото срещу Тренев, който се счита за един от приближените до кръга "Орион", се води задочно. Защитникът преглеждал информациите в интернет за процеса и решил да напише 3-те имена на клиента си в Гугъл. Неочаквано попаднал на сайта "ЕвроЧикаго", където Павел Иванов Тренев фигурирал в списъка с българите, заявили желание да гласуват на президентски избори у нас в края на октомври м.г. На страницата има линк, препращащ към външно министерство. Гергинов ще поиска на днешното заседание съдът служебно да провери дали Тренев е в Чикаго, на какъв адрес, лично ли е подал заявлението и дали е ходил да гласува.