БЪЛГАРСКИТЕ ВЕСТНИЦИ В ЧЕТВЪРТЪК

"Чудовищен атентат срещу израелски туристи в Бургас" е водещото заглавие на "Сега". Темата за броени минути измести брюкселския доклад от дневния ред на България. В сянката на атентата премина и175-та годишнина от рождението на Васил Левски.
България влезе вчера в черните световни хроники с първия кървав международен атентат в историята си, пише "Сега". Около 17.25 часа на паркинга пред летище Сарафово в Бургас бе взривен автобус с израелски туристи. МВР съобщи за 3 жертви, но загиналите може да са много повече. Министерството на външните работи съобщи снощи за 6 убити и 32 ранени. Според БГНЕС, чиито репортери са на летището, жертвите са поне 7.
30 ранени са настанени в бургаската болница, като трима са в тежко състояние. Малко по-късно единият почина. Сред ранените има и две бременни жени. Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обвини Иран, че стои зад трагедията в Бургас. "Всички следи водят към Иран. Израел ще отговори със сила на иранския терор", допълни той в специално комюнике, цитирано от сайта на вестник "Аарец" и АФП.Още през януари тази година се появи информация, че израелските служби са предупредили български си колеги за готвен атентат в зимен курорт. Обявено бе и че ливанската ислямистка групировка "Хизбула" подготвя атентат срещу израелски туристи, дошли на почивка в България. Разузнавателната информация била предадена на израелските служби за сигурност и на българските им колеги. За евентуална дата на нападението се сочеше 12 февруари, когато е годишнината от убийството на високопоставения член на "Хизбула" Имад Мугние. Плановете за атентата може да са били съгласувани и с Иран, писа тогава в. "Аарец"."Българските спецслужби не разполагат с информация за готвен терористичен акт на територията на България. Поддържаме постоянна връзка с колегите ни от натовските служби. Те също не разполагат с такава информация", коментира пред медиите тогава вицепремиерът Цветан Цветанов.
В приетия миналата седмица от парламента доклад на МС за състоянието на националната сигурност е записано, че непосредствена опасност от терористичен акт в България няма, припомня "Сега".
Най-страшното се случи - пише в коментар "Труд"."Взрив. Кръв. Разкъсани човешки тела. Жив терор!Само преди 6 месеца шефът по сигурността на израелското министерство на транспорта Дани Шенар ни предупреди точно за такъв атентат. И помоли нашите служби да засилят контрола върху автобусите с израелски туристи.Тогава премиерът помоли журналистите да не всяват паника, защото това вреди на туризма ни. Военният министър каза, че това е рутинно предупреждение. А МВР шефът: Няма абсолютно никакви сигнали, застрашаващи сигурността на България.Какво направи отдел “Контратерор” в ГДБОП? Видяхме вчера - изнудваше бизнес дама за 300 000 лв. и 6 апартамента.Някой от тези хора ще поеме ли отговорност за бездействието си?", пита вестникът.
"Подобен ужасяващ акт в държава от ЕС, е провокация към усилията на демократичната общност за световен мир" - цитира "24 часа" премиера Бойко Борисов. "Работим по версията "атентат", цитиран е вътрешният министър Цветан Цветанов. В момента се проверява дали бомбата е била сложена в куфар и избухнала при натоварването на куфара в автобуса с израелските туристи, или бомбата е била сложена предварително, е казал министърът.
По всички български летища, пристанища, автогари, жп гари и пощенски станции са обявени засилени мерки за сигурност във връзка с атентана на летище Бургас, пише "Стандарт". Полетите от Бургас продължават да са пренасочени към Варна, където са осигурени допълнителни служители. Пътниците от летище Бургас се превозват с автобуси от и до Варна. Транспортното министерството е сформирало кризисен щаб, който координира действията.
"Стандарт" цитира експерта по антитероризъм Иван Бояджиев: "Това е чист терористичен акт. Самият облак, който се вдигнал след взрива, беше някъде на около 30 метра като гъба. Това според мене са поне няколко килограма тротил". Бояджиев смята, че частната фирма превозвач не е взела мерки, съгласувано с нашите служби. "Те знаят, че ще возят израелски граждани и не са се обадили на специалните служби в Бургас, за да проверят автобусите. Още повече че антибомбаджиите имат филиал в Бургас и съвсем спокойно могат да проверят автобуса. Ако беше проверен от специалните служби, това нямаше да се случи. И ето, че радикалните елементи намериха слабото място - дали са ислямисти или някакви други, не е ясно. За първи път се случва у нас такова нещо и в моята многогодишна практика. След влака в Буново, когато загинаха толкова много хора, това е първият такъв инцидент", коментира експертът. "Такъв терористичен акт е възможен и в Париж, и в Берлин, и в Лондон, само че го направиха в България, защото ние сме известни в света като приятели на евреите. Ще има голям ефект", смята Бояджиев.
Информацията за взрива веднага бе разпространена от световните агенции. До 19 ч. вчера обаче нито една българска държавна институция не потвърди, че става дума за терористичен акт, нито излезе с официално изявление за случващото се в Бургас, четем в "Дума". Вместо тях това направи говорител на израелския премиер Бенямин Нетаняху, който съобщи, че "взривно устройство е било взривено" в автобуса.
България ще бъде оценявана занапред от Европейската комисия главно според броя на осъдените заради корупция на високо равнище и организирана престъпност, пише "Сега". Брюксел няма да се интересува вече толкова от приетите закони и структурните промени в институциите, защото смята, че е създадена задоволителна правна рамка и са налице достатъчно инструменти за борба с престъпността. За да има време държавата да се справи, следващият доклад ще бъде представен чак в края на 2013 г., а междинни доклади няма да има.
"Законите са налице, сега е важно да бъде гарантирано тяхното прилагане", заяви председателят на ЕК Жозе Барозу, който за първи път представи лично докладите за България и Румъния. Запитан кога Брюсел ще прекрати наблюдението над България, говорителят на ЕК Марк Грей заяви: "Когато видим убедителни присъди срещу организираната престъпност, корупцията на високо равнище и поръчковите убийства". Досега представителите на ЕК използваха израза "убедителни резултати", но Марк Грей го разкодира като "присъди", което ясно показва, че резултатите ще се отчитат занапред по броя на ефективните наказания.
Депутатът от ГЕРБ Димитър Аврамов и общинският съветник от Айтос Рамадан Нуретин от партията на Гюнер Тахир НДПС паднаха жертва на неподозирана активност на властта за потушаване на негативния ефект от официалния доклад на Европейската комисия за напредъка на страната в областта на правосъдието и вътрешния ред, е друга тема в същия вестник. Двамата заедно с двама служители на ГДБОП бяха уличени в корупция и бяха скоростно арестувани след съвместна операция на антимафиотите и прокуратурата.
По-късно вчера главният прокурор Борис Велчев поиска имунитета на народния представител. Арестът на слабо известния в парламентарните среди Димитър Аврамов доведе до спешно свикване на Изпълнителната комисия на ГЕРБ и изключването на депутата от партията, без да бъде изслушан. Колегите му настояха той да напусне и парламента, но по закон това няма как да стане, ако самият Аврамов не го пожелае. Предсрочно прекратяване на пълномощията на народен представител се предвижда, ако делото срещу него завърши с присъда лишаване от свобода за умишлено престъпление или ако изпълнението на това наказание не е отложено, припомня "Сега".
БСП вече разполага с около 520 000 подписа на българи, които подкрепят идеята за провеждане на референдум за АЕЦ "Белене", пише "Дума", като цитира лидера на БСП Сергей Станишев. Той призова съпартийците си към пълна мобилизация, за да могат в края на кампанията на 27 юли да бъдат събрани над 700 000 подписа. Председателят на БСП смята, че това е единственият начин да бъде гарантирана достоверността и валидността на подписката.
Първият неуспешен опит да се приватизират товарните превози приключи скорострелно, след като конкурсът беше прекратен в сряда, пише "Капитал дейли". Заради ограничителните условия към стратегическите кандидати в надпреварата на жп компанията остана само един-единствен кандидат - регистрираната на 3 юли "Дует реълуей България", зад която по думите на управителя й Даниел Дамянов стои британският инвестиционен фонд Duet Group. Нямаше и гаранция, че новорегистрираната компания с кипърски собственик ще бъде одобрена от ДАНС и ще подаде оферта.
Реакцията на Агенцията за приватизация беше сравнително бърза - в понеделник се видя, че остава само един участник, и в сряда беше решено процедурата по продажбата на "БДЖ Товарни превози" да спре и да бъде рестартирана при нови условия. "Смятам, че трябва да има наддаване. То ще осигури и повече инвестиции", обясни пред "Капитал" Емил Караниколов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация.Това е рязка, но положителна смяна на позицията, тъй като първоначално и Караниколов, и от ръководството на БДЖ заявиха, че по време на криза всеки един инвеститор е добре дошъл и не бива да бъде пренебрегван.